Opakované zranění stehenního svalu

OTÁZKA:

Dobrý den,

minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhlinku/prasklinku ve svalu. Doporučil mi klid 2-3 týdny. Vše jsem splnil a vrátil se v pořádku do tréninku. Včera se situace opakovala. Ve 100% sprintu se píchnutí ozvalo znova, tentokrát ale na pravé noze. Sval vypadá normálně, ale píchá mě v něm (když jdu třeba do schodů ). Je mi 19 let a před každou sportovní aktivitou se pečlivě zahřívám a protahuji. Se svaly jsem problémy nikdy neměl. Asi není normální, aby se mi stalo během jednoho měsíce to samé na obou nohách. Poradíte mi prosím, co s tím ? V čem by mohl být problém ? Prevenci do budoucna ?

Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

Váš problém je s největší pravděpodobností v "přetrénování" svalů. Mezi tréninky nestačí sval regenerovat, zvýšená hladina kyseliny mléčné narušuje svalová vlákna, která postupem času (trénikového programu) nevydrží zátěž a prasknou. Vzhledem k tomu, že jste velice sportovně aktivní, dopouručuji Vám na zhojení ruptury svalu terapii rázovou vlnou, se kterou máme velice dobré výsledky.

Rozhodně Vám doporučuji mezi tréninky (v rámci současné terapie i prevence) léčbu pomocí přístrojové lymfodrenáže. Díky lymfodrenáži dochází k rychlejšímu metabolismu buněk, odplavení kyseliny mléčné a dalších katabolitů z mezibuněčného prostoru a zároveň dojde ke zvýšení regenerace měkkých tkání (včetně vazů, šlach, kloubních pouzder) po fyzické zátěži.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Chůze po malíkové straně

Cvičení pro aktivaci svalů nohy. CO JE CÍLEM CVIČENÍ:  aktivace…

Protažení zádových svalů - "pozice dítěte"

Co je cílem cvičení: protažení zádových svalů uvolnění napětí přetížených…

Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu

Co je cílem cvičení: trénink šikmých břišních svalů, stabilizátorů pánve…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Posilování břicha a bicepsu

Posilování břicha a bicepsu

youtube Protažení mezilopatkových svalů v sedě

Protažení mezilopatkových svalů v sedě

youtube Posilování břicha a tricepsu

Posilování břicha a tricepsu

Vaše otázky a odpovědi

TEP - totální endoprotéza

Otázka: Za jak dlouho po operaci TEP mohu začít našlapovat na operovanou nohu? A kdy začít odkládat berle?Děkuji. Odpověď: Dobrý večer,dózování zátěže ani plnou zátěž si bez podrobnějších informací netroufám doporučit. Obecně platí, že míru zátěže určuje primárně operáter (dle…

Bolesti kolene a kyčle

OTÁZKA: Dobrý den,asi v 16 letech mi při stání "vyskočil" kolenní kloub a hned zase zapadl zpět, ale několik týdnů mě koleno bolelo. Během let se mi, aniž bych měla nějaký úraz, bolest kolene občas vrací. Před pěti lety jsem…

Léčba tenisového loktu po prodělané rakovině prsu

OTÁZKA: Dobrý den,mám tenisový loket, bohužel na ruce, na které mám odstraněné podpažní uzliny kvůli rakovině prsu. Je nějaká schůdná terapie i pro mne, teda taková, která by nezpůsobila lymfatický otok?Děkuji za odpověď. ODPOVĚĎ: Dobrý den, nepíšete, jak je to…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení