Opakované zranění stehenního svalu

OTÁZKA:

Dobrý den,

minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhlinku/prasklinku ve svalu. Doporučil mi klid 2-3 týdny. Vše jsem splnil a vrátil se v pořádku do tréninku. Včera se situace opakovala. Ve 100% sprintu se píchnutí ozvalo znova, tentokrát ale na pravé noze. Sval vypadá normálně, ale píchá mě v něm (když jdu třeba do schodů ). Je mi 19 let a před každou sportovní aktivitou se pečlivě zahřívám a protahuji. Se svaly jsem problémy nikdy neměl. Asi není normální, aby se mi stalo během jednoho měsíce to samé na obou nohách. Poradíte mi prosím, co s tím ? V čem by mohl být problém ? Prevenci do budoucna ?

Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

Váš problém je s největší pravděpodobností v "přetrénování" svalů. Mezi tréninky nestačí sval regenerovat, zvýšená hladina kyseliny mléčné narušuje svalová vlákna, která postupem času (trénikového programu) nevydrží zátěž a prasknou. Vzhledem k tomu, že jste velice sportovně aktivní, dopouručuji Vám na zhojení ruptury svalu terapii rázovou vlnou, se kterou máme velice dobré výsledky.

Rozhodně Vám doporučuji mezi tréninky (v rámci současné terapie i prevence) léčbu pomocí přístrojové lymfodrenáže. Díky lymfodrenáži dochází k rychlejšímu metabolismu buněk, odplavení kyseliny mléčné a dalších katabolitů z mezibuněčného prostoru a zároveň dojde ke zvýšení regenerace měkkých tkání (včetně vazů, šlach, kloubních pouzder) po fyzické zátěži.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Spinální cvičení na uvolnění a protažení hlubokých svalů páteře

Co je cílem cvičení: uvolnění ztuhlosti zad zlepšení stability zad…

Cvičení pro posílení mezi-lopatkových svalů, paží a trupu

Co je cílem cvičení: posílení svalů ramen, trupu a pánve…

Napřímení páteře vkleče a posílení steheního svalstva

Co je cílem cvičení: napřímené držení páteře a hlavy aktivace…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

youtube Napřímení páteře vkleče a posílení steheního svalstva

Napřímení páteře vkleče a posílení steheního svalstva

youtube Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu

Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu

Vaše otázky a odpovědi

Oteklý vnitřní kotník a plochá noha

OTÁZKA: Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to omezuje, i když…

Špatný došlap na nohu při sportu

OTÁZKA: Dobrý večer,dnes jsem při sportu špatně došlápl na nohu. Celé odpoledne to nebolelo, hybnost byla dobrá. Na večer však noha začala bolet, takže musím pokulhávat. Otok zatím není, mažu to Liotton 100 000 a mám to stáhnuté stahovacím obvazem.Poradíte…

Bolesti v obou zápěstí

OTÁZKA: Dobrý den,bolesti v obou zápěstí přišly někdy kolem vánočních svátků, resp. poprvé jsem si je uvědomila, když jsem z trouby jednou rukou vyndala plech. Málem jsem ho upustila, v ruce jsem ho neudržela. V obou rukách zápěstí pro bolest…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení