Problémy s chůzí u dítěte

OTÁZKA:

Dobrý den,

před nedávnem jsem svému synovi (15 měsíců) koupila první botičky, tzn. bačkůrky na doma. Kupovala jsem je v lékárně, jsou ortopedického typu a mají vložku s vystouplou klenbou. Po cca měsíci nošení zjšťujeme, že chlapec padá a není schopen udržet správnou rovnováhu. Dávám to za vinu těm botičkám. Bez nich je jeho chůze lepší. 
Chtěla jsem se Vás zeptat jestli to může být způsobeno tou vystouplou klenbou, nebo bychom měli navšítit pediatra či neurologa.

Děkuji Vám za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

chyba může být jednak v botech (moc těžké, málo v podrážce ohebné,... zkrátka mozek, který koordinuje celý pohyb, nemá dostatečný počet informací z receptorů v chodidle a ze šlach).
Nebo může být problém v koordinaci chlapce, který nemá dobrou stabilitu bez bot, ale když mu nasadíte "ortézu" v podobě boty na nohu, tak se špatná koordinace ještě zvýrazní.

Pediatr i ortoped či neurolog na chlapci nic moc neuvídí. Pro ortopeda je ještě moc malý, ortopedickou vadu mít nebude. Pro neurologa je chlapec moc zdravý, zabývat se jím nebude, protože nemá dětskou mozkovou obrnu. Pediatr zná více jen orgány a nemoce. Doporučovala bych Vám navštívit fyzioterapeuta. Školení u nás na miminka a malé děti mám buď já nebo kolegyně Hana Tonarová.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte…

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Pokud…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Vaše otázky a odpovědi

Fyzioasistent

Otázka: Dobrý den,mám z dospělosti diagnostikovanou Scheuermannovu kyfózu a Skoliózu. Je mi padesát let. V dospívání se tomu říkalo vadné držení těla. Nicméně, korzet jsem nikdy nenosila, speciální cvičení na to nedělala. Ale mám štěstí, protože jsem v dospělosti chodívala…

Lékaři mi nevěří mou bolest

OTÁZKA: Dobrý den,už rok mi připadá, že mi lékaři nevěří. Mám ohromnou bolest od krku přes levé rameno. Podle výsledků jsem však zdravá a nemůže mě nic bolet.Jsem 67 letá paní.Děkuji za radu. ODPOVĚĎ: Dobrý den,s bolestí jsme schopni Vám…

Patní ostruha - RTG a Rázová vlna

OTÁZKA: Dobrý den,mám ostruhy na obou patách. Již jsem absolvovala vloni ultrazvuk, dvě série ozařování a stále nic. Mám udělané vložky do bot přesně na míru, bez nich vůbec nemůžu chodit. Zajímá mě, po jaké době můžu absolvovat rázovou vlnu?…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení