Problémy s chůzí u dítěte

OTÁZKA:

Dobrý den,

před nedávnem jsem svému synovi (15 měsíců) koupila první botičky, tzn. bačkůrky na doma. Kupovala jsem je v lékárně, jsou ortopedického typu a mají vložku s vystouplou klenbou. Po cca měsíci nošení zjšťujeme, že chlapec padá a není schopen udržet správnou rovnováhu. Dávám to za vinu těm botičkám. Bez nich je jeho chůze lepší. 
Chtěla jsem se Vás zeptat jestli to může být způsobeno tou vystouplou klenbou, nebo bychom měli navšítit pediatra či neurologa.

Děkuji Vám za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

chyba může být jednak v botech (moc těžké, málo v podrážce ohebné,... zkrátka mozek, který koordinuje celý pohyb, nemá dostatečný počet informací z receptorů v chodidle a ze šlach).
Nebo může být problém v koordinaci chlapce, který nemá dobrou stabilitu bez bot, ale když mu nasadíte "ortézu" v podobě boty na nohu, tak se špatná koordinace ještě zvýrazní.

Pediatr i ortoped či neurolog na chlapci nic moc neuvídí. Pro ortopeda je ještě moc malý, ortopedickou vadu mít nebude. Pro neurologa je chlapec moc zdravý, zabývat se jím nebude, protože nemá dětskou mozkovou obrnu. Pediatr zná více jen orgány a nemoce. Doporučovala bych Vám navštívit fyzioterapeuta. Školení u nás na miminka a malé děti mám buď já nebo kolegyně Hana Tonarová.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Pokud…

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Vaše otázky a odpovědi

Lymfomasáž pro posílení imunity

OTÁZKA: Dobrý den,v posledních dvou letech mám opakovaně zánět pravého oka, zánět nosních dutin a chřipku. Mám diagnostikován antigen HLA B25. Jsou pro mě vhodné Lymfatické masáže pro zvýšení imunity? Již téměř půl roku užívám Wobenzym (3 až 5 tablet…

Úraz po plastice předního zkříženého vazu

otázka: Dobrý den,jsem po plastice vazu asi 3 měsíce. Na poslední kontrole mi lékař řekl, že je vše v pořádku a ať začnu vyklusávat a normalně chodit do práce.Nyní jsem celý den pracoval a koleno mi opuchlo. Mám strach, zda…

Bolestivá blokáda zad

Otázka: Dobrý den,je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení