Účinek rázové vlny

Otázka:

Dobrý den,

jsem 17 měsíců po abrupci velkého tuberkulu na pravém ramenním kloubu, věk: 32 let. Zlomenina srostla dle ortopeda správně, nicméně paže téměř stále více či méně pobolívá, nejvíce při změnách tlaku. Některé dny bolí i v klidu, některé dny jen při pohybu, některé dny jsem bez bolesti. Někdy cítím bolest i v předloktí a také celkově v pravé polovině zad. Před 3 měsíci mi byla diagnostikována zánětlivá infiltrace šlachy m biceps brachii. Následně aplikována rázová vlna přístrojem Evotron (1400 rázových vln). Řekla bych, že se jisté zlepšení dostavilo, především v krajních polohách při pohybu ustoupila bolestivost, nicméně stále pro mne není tento stav uspokojivý. Bylo mi sděleno, že k ústupu potíží po aplikaci rázové vlny dojde po 3-6 měsících od aplikace. Chci se zeptat, zda tomu tak skutečně je a zda účinek rázové vlny se skutečně může projevit až po takto dlouhé době, a jestli je tedy naděje, že během následujících 3 měsíců ještě může rázová vlna "působit"?? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Po jakémkoli zásahu do organismu např. mechanicky při traumatu, či operací dochází k narušení vnitřního prostředí organismu, dojde tedy k poškození kostěných struktur, měkkých tkání - vazů, svalů, cév, kterým trvá nějakou dobu, než dojde k největší regeneraci, které jsou schopni po daném zásahu (regenerace těchto struktur nemusí již nikdy být 100%). Jak píšete , není výjimkou, že cítíte nekomfort v oblasti zákroku např. při změnách počasí, při větší zátěži aj. Může se stát, že kostěná tkáň dobře srostla, ale způsob jakým srůstala, či způsob jakým byla abrupce vedena mohl způsobit sekundárně nějaký deficit buď v dané repanované části kosti, či blízké měkké tkáni (tím by se změnily např. i pohybové stereotypy daného segmentu - proto k následné péči je vždy přidružená rehabilitace, která se snaží o nejvíce možnou návratnost funkčnosti horní končetiny).

Pokud jste podstoupila radiální rázovou vlnu, tak její účinek (stejně jako u fokusované rázové vlny - tu bychom doporučili na redukci zánětu více, než jen radiální rázovou vlnu z důvodu její fce. rychlejší redukce zánětlivého ložiska.) se může projevit i několik týdnů až měsíců po poslední absolvované terapii - rychlost léčby i subjektivní pocit pacienta po terapii závisí zcela na schopnosti regenerace organismu a ta se u každého jedince liší.
Účinek fokusované rázové vlny spočívá ve vyvolání biochemických procesů, které podporují mechanismus hojení uvnitř těla. Tento jev je zvláště patrný v procesu ošetření měkké tkáně.
účinky fokusované rázové vlny jsou:
metabolický účinek (zvýšení základní aktivity buněk ošetřované tkáně),
cyto-proliferativní účinek (podpora normotvorby, množení buněk, např. při obnově tkání),
analgetický účinek (protibolestivý účinek),
neovaskularizace (tvorba nových cév),
zvýšení hojení vazivové tkáně.
Abych shrnula - je možné, že účinek radiální rázové vlny ještě doznívá, každopádně na základě našich zkušeností bysme doporučili fokusovanou rázovou vlnu - více cílenou na léčbu zánětů - a rehabilitaci.

S pozdravem a přáním pěkného dne,
tým FYZIOkliniky
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/otazky-a-odpovedi/bolest-stehenniho-svalu

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Zvyšování rozsahu pohybu v ramenním kloubu s tyčí

Zvyšování hybnosti ramenního kloubu. Při cvičení použijte libovolnou tyč. CO…

Jemné uvolnění zevní rotace v rameni

Cvičení zevní rotace v rameni je vhodné především v případě…

Stabilizační cvičení podle KABATA - Posilovací cvik v kleku na 4 - varianta: rameno

Co je cílem cvičení: posílení svalů břišních, zádových a v…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Uvolnění kloubního pouzdra při zmrzlém rameni

Uvolnění kloubního pouzdra při zmrzlém rameni

youtube Protažení tricepsu

Protažení tricepsu

youtube Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - protažení svalů zadní strany trupu

Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - protažení svalů zadní strany trupu

Vaše otázky a odpovědi

Bolest od kolene po SI skloubení

Otázka: Dobrý den,je mi 77 let, momentálně mě již dva měsíce bolí po pravé straně koleno. Rentgen je v pořádku, bolest se šíří až ke kyčli (19 let mám totální endoprotézu.), ale spíše k SIčku, v klidu to jde, ale…

Skolióza a bolest páteře

Otázka Dobrý den,chtěl bych nechat na vaší klinice vyšetřit svou matku (ročník 1932). Celý život trpí skoliózou páteře a posledního téměř půldruhého roku úpornými bolestmi zad. Lékaři, včetně neurologů, ji na tyto problémy předepisují pouze silná analgetika (opiátové náplasti), ale…

Fyzioasistent

Otázka: Dobrý den,mám z dospělosti diagnostikovanou Scheuermannovu kyfózu a Skoliózu. Je mi padesát let. V dospívání se tomu říkalo vadné držení těla. Nicméně, korzet jsem nikdy nenosila, speciální cvičení na to nedělala. Ale mám štěstí, protože jsem v dospělosti chodívala…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení