Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

Co způsobuje že se hned po aplikaci RV snižuje bolest v léčené tkáni?

Přesný mechanismus účinku rázové vlny při léčbě svalu je stále diskutován, do úvahy připadá několik následujících mechanismů:

Patologie bolesti

 • Svalová bolest je jednou z nejčastějších příčin muskuloskeletálních postižení vyžadujících léčbu.
 • Akutní bolest má ochrannou funkci, zatímco chronická bolest má výrazný dopad na psychiku pacienta.
 • Chronická bolest je charakterizována trváním delším než 6 měsíců a může se stát rezistentní na léčbu.
 • Bolest vzniká přenesením signálu ze svalu do centrální nervové soustavy tenkými pomalými nervovými vlákny.
 • Svalová bolest se může přenášet do okolních měkkých tkání či kostí – to je způsobeno nociceptivními signály vyvolanými v daném míšním segmentu, které dále zvyšují dráždivost neuronů zadních rohů míšních.
 • Nakonec dochází k centrálnímu zvýšení citlivosti.

Fokusovaná rázová vlna

Má efekt na tkáň:

 • Zvýšení tlakových gradientů (160 MPa/mm), tlak, napětí a střižné síly vedou k iritaci a stimulaci buněk mechanickou deformací cytoskleletu. To v těle spouští biochemické procesy podporující hojení.

Radiální rázová vlna

Má efekt na tkáň:

 • Radiální rázová vlna (RSW) způsobuje oscilace (kmitání) v tkáních, které vedou ke zlepšení mikrocirkulace a zvýšení metabolické aktivity.

Aplikace rázové vlny do svalů

Cílem aplikace rázové vlny do svalu je zmírnění bolesti, snížení svalového napětí a protažení svalu. Efekt rázové vlny na svaly se dá jednoduše vysvětlit tak, že reakce vyvolaná v tkáni sníží vliv patofyziologických příčin lokální svalové bolesti.

Přesný mechanismus účinku rázové vlny při léčbě svalu je stále diskutován, do úvahy připadá několik

 následujících mechanismů:

 • Mechanická energie aplikovaná kolmo na svalová vlákna má prostorový účinek na sarkomery a oddělení fixovaných aktino-myozinových spojení (uvolnění svalového spasmu -> lepší prokrvení -> snížení bolesti).
 • Vyvolává neovaskularizaci ve spojení kost-šlacha spojenou s časným uvolněním faktorů zprostředkovávajících angiogenezi (novotvorbu kapilár) a proliferačních faktorů (syntázu oxidu dusnatého, růstový faktor cévního endotelu – přítomen při procesu hojení, přitahuje endotelové buňky do poraněného místa a podporuje jejich proliferaci a angiogenezi), které vedou ke zlepšení krevního zásobení a regeneraci tkání.
 • Modulace bolesti díky uvolnění substance P (mediátor bolesti) a CGRP (má vliv na přenos bolesti).
 • Selektivní degenerace nervových autonomních C-vláken (vedou informace o bolesti).
 • Modulace bolesti na základě vrátkové teorie bolesti s tlumením pomalých aferentních C-vláken ze svalů skrze rychlou mechanoreceptivní aferentaci z kožních A-delta vláken.
 • Rázová vlna způsobuje formaci mikrofraktur a mikrotraumat a eventuálně vede k aktivitě osteoblastů a zvýšenému hojení kostí.
 • Rázová vlna tiší bolest díky hyperstimulační analgézii (tlumení bolesti díky stimulaci nervových vláken velkého průměru skrze techniky jako je akupunktura, akupresura, ledování apod.).
 • Mechanismus rázové vlny zřejmě způsobuje kaskádu interakcí mezi fyzickým impulzem a tkání, jak je zobrazeno v obrázku.

Výzkum ukazuje, že Fokusovaná rázová vlna – FSW má terapeutický potenciál při léčbě neurologických onemocnění (např. Parkinsonova choroba). Působí na zvýšení propustnosti hematoencefalické bariéry, a tak dochází k lepší průchodnosti farmak s velkými molekulami (antibiotika, chemoterapeutika apod.). Efekt zvýšené průchodnosti hematoencefalické bariéry je navíc vratný, tudíž můžeme i snížit riziko možných infekcí. Tento potenciál je potřeba prozkoumat v dalších studiích.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; Myofascial Syndromes & Trigger Points, Markus Gleitz, 2011; An Overview of Shock Wave Therapy in Muskuloskeletal Disorders, Ching-Jen Wang, MD, 2003; Fokusovaná rázová vlna způsobuje otevírání hematoencefalické bariéry, Yi Kung et al., 2017

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Natržení úponové šlachy zadní strany stehenního svalu

Případová studie jedné z našich klientek, jak lze rychle a efektivně léčit natržení hamstringů pomocí fokusované rázové vlny.

Ganglion - moderní léčba pomocí fokusované rázové vlny

Přečtěte si kazuistiku jedné z našich klientek, které byl vyléčen ganglion pomocí rázové vlny.

Jaký proces způsobí působení RV na kalcifikát v tkáni?

V tomto článku se dozvíte informace o léčbě kalcifikátu pomocí fokusované rázové vlny.

Artróza ramenního kloubu – omartróza

Trápí Vás bolest, přestože máte po úrazu ramene vše zhojené? Možná trpíte omartrózou. Více v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Artróza II. stupně

Dobrý den,

měl bych na Vás dotaz. Rentgen mi indikoval omarthrosis (artrózu) II.st. vpravo. Je mi 74 let a jsem důchodce.
Které z nabízených terapií byste mi doporučili?

Děkuji za odpověď.

Diabetes a neuropatie

Dobrý den,

prosíme o radu. Manželka má necitlivé nohy od prstů ke kolenům. V obou nohách bolesti a silné pálení. Prsty na nohou a nárty ledové. Užívá Metformin-Teva XR 500mg a Diaprel MR. Zprávy z r. 2016 Diabetes mellitu…

Bolesti kolenních vazů z přetížen

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zda nemáte tušení, co může způsobovat bolesti na vnější a vnitřní straně kolene? Bolest citím pouze pokud je koleno v 90°- 180 ° a zatlačím na chodidlo, které je zrovna buď v nějaké rotaci…