Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Iva Bílková: Největší chybou při bolestech kloubů je přestat se hýbat

Bolesti kloubů, které způsobuje osteoartróza, ohrožují většinu populace. Trápí až 80 procent padesátníků a 90 procent sedmdesátníků. A přibývá i mladších pacientů. Jak si udržet kolena, kyčle a další klouby co nejdéle fit a co pomáhá, když už se první problémy objevily?

Je pravdou, že bolavé klouby „přináší stáří“? Že nás to čeká všechny?

Pravděpodobnost vzniku bolestí kloubů je poměrně vysoká a zvyšuje se s přibývajícím věkem, to je pravda, ale nedá se říct, že by se opravdu každý z nás musel s bolestmi kloubů jednou trápit. Velkou roli hraje genetika, případně úraz nebo vinou svalové dysbalance časem získané chybné úhlové nastavení obou styčných ploch kloubu, které těžko ovlivníme. Ale správným životním stylem, vhodnou stravou a přiměřenou pohybovou aktivitou se dá docílit i toho, že nás klouby nebudou bolet vůbec.

Jaké klouby bolívají starší lidi nejčastěji?

Nejčastěji jsou poškozeny klouby dolních končetin zejména kolenní a kyčelní klouby, ale v chladném počasí nejsou výjimkou ani bolesti drobných kloubů ruky.

Proč se bolesti kloubů v zimě, v chladném počasí, zvyšují?

Velice záleží na typu onemocnění, ale obecně můžeme říci, že pacienti s revmatoidní artritidou reagují na změny počasí a teplot nejvíce. Nižší teplota výrazně ovlivňuje citlivost nervových zakončení, které se nachází v kloubním pouzdru, a zhoršuje tak pocity bolesti. Vliv má také nižší atmosférický tlak, způsobující zvětšení otoku v kloubu, jehož následkem je opět zvýšená citlivost. V zimě jsme většinou také méně aktivní a může docházet i k nárůstu tělesné hmotnosti, což se opět negativně podepisuje na kloubech zejména dolních končetin.

Kdo je typickým pacientem s osteoartrózou?

Klasickým obrazem pacientů, kteří se k bolestem kloubů „dopracovali“, jsou dva extrémy. Jedním jsou lidé, kteří mají nadváhu, celý živost se špatně stravují (tzn. jedí jídla průmyslově zpracovaná s vysokým obsahem solí, mají nadměrný příjem masa, cukrů, alkoholu a zároveň přijímají málo zeleniny a kvalitních bílkovin), často mají sedavé zaměstnání a jejich fyzická aktivita je minimální. Druhý extrém jsou dnes již ne pouze vrcholoví sportovci. Lidé, u nichž je extrémní fyzická zátěž nedostatečně kompenzovaná a kteří potvrzují pravidlo „všeho moc škodí“.

Dá se potížím s klouby nějak předcházet?

V rámci prevence je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. V rozumné míře – půl až hodina cvičení denně. Zásadní je také úprava jídelníčku (vyvážená strava převážně rostlinného původu), dostatečný příjem vápníku a vitaminu D, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.

Co NEdělat, když nás v zimě začne v kloubech „loupat“?

Pokud se bolest v zimě zhoršuje, určitě NEdoporučuji vyřadit veškerou fyzickou zátěž a začít pouze odpočívat. Pokud je bolest zejména dolních končetin natolik velká, že vás limituje přiběžné chůzi, je dobré začít s cviky v odlehčení, to znamená například jízdu na rotopedu, cviky vleže na zádech, na břiše či vsedě a ideální je také cvičení v bazénu či plavání.

Hodně lidí se při bolesti kloubů přestane hýbat úplně…

To je právě obrovská chyba. Dojde k oslabení svalstva, snížení kondice a popřípadě i zvýšení tělesné hmotnosti.

Jak se ale poprat s bolestí? Dá se bolest kloubů nějak rozcvičit? „Rozehnat“ pohybem?

S bolestí se dá vypořádat vhodně zvoleným cvičením, i milimetrové rehabilitační cviky jsou přínosné a jak už jsem zmínila, voda v bazénu či cvičení vleže na podložce klouby končetin šetří. Důležité je zachovat rozsah pohybu v kloubu a zaměřit se na nácvik mobility, s tím je spojeno i snížení bolestivosti.

Platí při cvičení „jít přes bolest“?

Jít přes bolest nebo ne je hodně individuální, pokud je pacient citlivý a opatrný, měl by cvičit do bolesti nebo přes lehkou bolest, jinak by efekt nebyl dostatečný. Pokud je někdo „tvrďák” a cvičí tak, že se až bolest nedá snést, je třeba ho usměrnit, příliš velké bolesti při cvičení mohou mít také negativní výsledky.

Jak poznám tu pravou míru pohybu?

Pravidelnost cvičení je mnohem důležitější než intenzita. Při terapii starších lidí je třeba volit přesně návodné cviky, které si dobře zapamatují a mohou je provádět i doma. K tomu nám v dnešní době pomáhají stovky předtočených videí s vhodnými cviky, na které terapeuti pacienty odkazují a které jsou volně ke zhlédnutí na internetu.

Je možné se s bolavými klouby objednat hned na fyzioterapii, anebo je nutné lékařské vyšetření?

Vysokoškolsky vzdělaný fyzioterapeut má široký přehled a zkušenosti také co se týče diagnostiky pohybových poruch. Z toho důvodu je určitě možné navštívit dřív než lékaře přímo fyzioterapeuta, který provede diagnostiku a jeho cílem je zaměřit se na odstranění nejen bolesti, ale i příčiny obtíží.

Jak taková terapie probíhá?

K léčbě například revmatoidní artritidy využíváme měkké fyzioterapeutické techniky a mobilizace kloubů. Ve fázi, kdy je onemocnění aktivní a probíhá zánětlivé stadium, je vhodnou léčbou užití fokusované rázové vlny, která tlumí bolestivé stavy a urychluje odeznění zánětu. Fyzioterapeut doporučí pacientovi režimová opatření, změny v zarytých stereotypech, naučí ho konkrétní cviky a poradí vhodné pohybové aktivity.

Může být bolest kloubů známkou nějakého nebezpečného onemocnění?

Bolesti kloubů mohou mít spojitost s potížemi, které se týkají onemocnění vnitřních orgánů. Reflexně se tak problém útrob projeví jako bolest příslušného kloubu. Například bolest v levém rameni může být projevem poškození žaludku, plic, srdce (ICHS, tumor), pankreatu, reflux jícnu. Bolesti pravého ramene mohou být reflexním projevem poruchy jater, žlučníku či duodenálního vředu. Do kyčelních kloubů se mohou promítat gynekologické afekce, močopohlavní infekty či poruchy metabolické. Obecně lze tedy říci, že v případě, že nezabírá rehabilitace ani dodržování režimových opatření, je potřeba provést další vyšetření, která by mohla objasnit závažnější příčiny bolestí kloubů.

Je možné se bolestí kloubů úplně zbavit?

Ne všechna degenerativní onemocnění pohybového aparátu jsou léčitelná. Například artrotický kloub nelze uzdravit, bolest ale můžeme výrazně zmenšit posílením okolní svaloviny. Naopak když svaly ubývají, bolesti se zvyšují! Velmi dobře působí i podpůrné techniky jako lymfodrenáž, která snižuje otoky již artrotických kloubů, ulevuje od bolesti a napomáhá krevnímu průtoku dolních končetin.

Pomáhají klasické bandáže a obstřiky?

Bandáže omezují tvorbu otoků. Při oteklých kloubech jsou proto vhodným doplňkem léčby. U obstřiků záleží, jaká látka se aplikuje. Nejčastěji jsou to kortikoidy. Jejich výsledkem je úleva od bolesti a snížení zánětu. V případě kolagenových injekcí také zvýšení vazkosti a mobility kloubu.

Doporučila byste nějaké doplňky stravy? Vitamíny či masti na bolavé klouby?

Veškeré vitamíny a minerály potřebné pro tělo by měly být součástí stravy. Výživové preparáty bych tedy užívala jen v případě, že z nějakého důvodu není strava dostatečně pestrá a patřičné látky by tělu mohly chybět. Klouby tím nezachráníme, ale můžeme oddálit jejich opotřebení.

Mysleme ale prosím na to, že nejlepší péčí o zdraví je zařadit do svého každodenního programu fyzickou aktivitu. A to v jakémkoli věku. Žádné masti, prášky či doplňky stravy toto nenahradí. Je smutné, že mnoho lidí dnes víc spoléhá právě na preparáty s kloubní či mentální výživou nebo na tablety proti bolesti než na zdravý pohyb.

A jak si udržet vůli k pohybu a nesáhnout spíš po brufenu?

Hlavní je nevymlouvat se na věk a nalézt pohybovou aktivitu, kterou může i starší člověk sdílet s přáteli, partnerem, potomkem nebo vnoučaty. Sdílení aktivity má pak vyšší potenciál k přetrvání. Pohyb by měl být přiměřený, ale zároveň motivující. Třeba jógu může dělat dítě i senior.

Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.