Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
Volejte od 8:00-16:00

RTG kolene - vysvětlení pojmů

Otázka

Dobrý den,

silně mne bolelo koleno a jamka zezadu kolene a nemohla jsem koleno ohnout. Byla jsem na RTG s výsledkem: kostní struktura pravidelná, kl. štěrbina jen lehce zúžená, kl. plochy facetované, přihrocení eminentia intercondylica, bez osteofytů, v boční projekci patrné nerovnosti na kl. ploše patelly.
závěr:DG: Genua valga
Tendinitis pedis anserini 1.dx.
Mohu Vás poprosit o vysvětlení popisu? A v případě, co by bylo vhodné, kdybych měla podstoupit nějakou léčbu?

děkuji předem
 

Odpověď

Dobrý den,

zjednodušeně řečeno na RTG není žádný závažný nález. Nevím, kolik je Vám let, ale tento nález bych čekala přibližně u 40ti-letého člověka, kde jsou tyto změny přirozené a objevují se na základě opotřebení daného kloubu. Co se týče závěru, tak genua valga znamenají vbočení kolen do tvaru "x", toto by určitě bylo vhodné korigovat, protože při tomto postavení kolen se více zatěžují vnitřní strany kloubu a může to mít vliv na postavení kyčelních kloubů nebo nohy, čímž dochází k ovlivnění celého pohybového aparátu a poruchy se mohou tzv. řetězit. Tendinitis pes anserini znamená zánět úponu šlach sbíhajících se v oblasti nazývané pes anserinus, kde se upínají svaly zadní strany stehna. Zde bych doporučovala uvolnit tyto svaly, ale je otázka, zda je to lokální problém anebo jejich vyšší napětí vzniká řetězením ze vzdálenější oblasti.

Doporučovala bych vyhledat fyzioterapeuta, který by měl být na základě vstupního vyšetření schopný určit, jak postupovat. V případě těchto přetížení úponových šlach lze ještě využít účinků fokusované rázové vlny.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.