Pomůžeme od bolesti
Dnes je zavřeno

Bolest kolene ve vyšším věku

Otázka

Dobrý den,

je mi 71 let a před třemi lety jsem měla úraz kolene. V současné době, kdy jsem si doslova vynutila mgn. rezonanci (prasklina menisku aj. nálezy), mi lékaři nedoporučili artroskopii, že prý je to normální stav v mém věku.
Bohužel koleno mě bolí při silnějším nášlapu, nejsem si jistá při chůzi. Jedinou terapii, kterou mi předepsali, byly proudy a po nich mi bylo ještě hůř tak jsem to skončila.
Myslíte, že byste mi zlepšili můj stav? Musím ještě dodat, že nesmím magnety. Ale než se objednám, je to přece jen daleko, chci se zeptat, co zhruba byste mi mohli doporučit a jaké by byly náklady? Vím, že zdraví se nedá zaplatit, bohužel jsem jenom zcela osamělá důchodkyně.

Děkuji za odpověď
 

Odpověď

Dobrý den,

velmi záleží na konkrétním nálezu, tzn. nález z MRI, fyzioterapeutické vyšetření (rozsah hybnosti, bolestivost, rozvoj svalstva, které kolenní kloub stabilizuje atd.). Některá poškození menisku nejsou bohužel v dnešní době řešitelná jinak než operačně. 
V ostatních případech lze aplikovat fokusovanou rázovou vlnu a fyzioterapeutickými postupy pracovat na zvýšení svalové síly, popř. lze koleno stabilizovat pomocí kineziotapu a dalších technik. Pokud Vás lékaři vzhledem k věku nechtějí operovat, fokusovaná rázová vlna by mohla zmírnit nepříjemné projevy jako je bolestivost a omezená pohyblivost, nicméně nejedná se o odstranění příčiny a proto nemusí být efekt dostatečný. 

Bohužel se velmi těžko bez diagnostiky odhaduje, co bychom pro Vás mohli udělat. Pokud byste měla zájem, je možno vzít s sebou výsledky MRI a objednat se ke konzultaci (v případě, že máte smlouvu s Vojenskou pojišťovnou, Průmyslovou pojišťovnou nebo Pojišťovnou Škoda, budete mít diagnostiku a fyzioterapii se slevou).

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky
 

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.