Rouškový syndrom: Iva Bílková 24. 5. 2021 ve Snídani s Novou

24. květen. 2021

Dne 24.5.2021 byla Mgr. Iva Bílková hostem v pořadu Snídaně s Novou, kde mluvila o tzv. "rouškovém syndromu", což je jedna z nepříjemných novinek, které nám s sebou přinesla koronavirová pandemie. O co se jedná? Je-li rouška natěsno připevněna, tlačí nás do nosu a gumičky za ušima, což může způsobovat bolesti hlavy, bolest šíje, hučení v uších, míhající se světélka před očima (skotomy) a další potíže... Rouška tolik obtíží nepřináší, protože je volnější a lépe se přes ni dýchá, přesto tlak tkaniček po obvodu hlavy může vyvolávat stejné potíže jako respirátor.

Při nošení respirátoru musíme při dýchání překonávat větší odpor, nedostane se k vám tolik čerstvého vzduchu a zároveň vdechujeme svůj již vydechnutý vzduch.

Iva Bílková ukáže jednoduché masážní hmaty, kterými si od bolesti dokážeme sami ulevit a také představí pomůcky, které nám mohou pomoci.Tyto cviky je vhodné cvičit i po odložení roušek, protože zvýšené svalové napětí a bolesti hlavy mohou být způsobeny nejen nošením ochran dýchacích cest, ale i stresem, které je součástí pro mnohé v době koronavirových omezení.

iva sama doma24

Celý pořad můžete shlédnout zde. Vstup Ivy Bílkové začíná v čase 5:46.

Zajímá Vás toto téma? Přečtete si článek Nošení roušek a svalové potíže s ním spojené

Vše o Rázové vlně
Reference