Nošení roušek a svalové potíže s tím spojené

V době koronakrize jsme všichni po nařízení vlády povinni zakrývat nos a ústa rouškou či respirátorem. Dlouhodobé nošení roušky je ale bohužel spojeno i s řadou fyziologických negativ. Ty bychom se měli naučit kompenzovat, aby nám nasazené roušky sloužily jako ochrana před nákazou a nestaly se přitom příčinou jiných potíží.

clrouska

1. BOLESTI HLAVY A KRKU

Zvýšený počet případů migrén a bolestí krční páteře mívá v posledních měsících stejného činitele – dlouhodobé nošení roušek a respirátorů. Lidé, kteří mají ústa a nos zakryté celý den, se často potýkají s vysokým napětím svalů v oblasti šíje, záhlaví, ucha, žvýkacích a polykacích svalů, které ústí v bolesti hlavy.

Rouška či respirátor fungují efektivně právě tehdy, používají-li se správně – a to znamená mimo jiné, aby dobře přilnuly k obličeji a těsně obepnuly nos a lícní kosti. Pak však vyvolávají souvislý tlak na obličej, svaly lebky a záhlaví, který může přecházet až do migrén. To postihuje především zdravotníky a lidi v bezpečnostních složkách, kteří jsou vedeni k pečlivé ochraně obličeje respirátory typu FFP2 nebo FFP3. Běžná veřejnost se k silnému sevření obličeje neodhodlá, respirátor nosí volněji, což snižuje jeho účinnost.

Dále mívají bolesti hlavy také lidé, kteří běžně trpí migrénami, a tlak gumiček za ušima nebo po obvodu hlavy a šíje jim způsobuje častější a intenzivnější migrénu, a to i v případě, že mají roušku jen volně nasazenou.

2. ZVÝŠENÁ CITLIVOST UŠÍ

Jsou lidé, kteří nesnesou roušku s gumičkou za ucho, a není se úplně čemu divit. Je zde plno nervových zakončení a akupunkturních bodů, které ovlivňují chování celého těla. Jakýkoli dotek v oblasti ucha je velké části populaci nepříjemný a vyvolává spontánní sevření nejen okolních svalů. Rouška za uši může tak být zapovězena pacientům po plastické operaci ucha, ale nehodí se ani pro menší děti, kterým se ještě vyvíjí chrupavka ucha a souvislý tah gumiček může jejich uši formovat do tvaru „odstávání“. Koneckonců chrupavka ucha a nosu roste neustále a může kdykoli měnit svůj tvar – její růst není v průběhu života jedince nikdy ukončen.

3. ŠPATNÉ POHYBOVÉ STEREOTYPY

Kvůli mnoha nervovým zakončením za uchem je lépe používat roušku s gumičkami za uši na krátké časové úseky – do dopravních prostředků nebo na nákup. Do zaměstnání a na delší dobu jsou vhodnější roušky na zavazování přes hlavu. Každé zakrytí obličeje rouškou či štítem nám však zhoršuje vidění, snižuje se úhel pohledu a víc zapojujeme pohyby hlavy a krku místo očí. Omezují nás v předklonu hlavy, kterou raději vysouváme bradou vpřed a podobně, čímž opět neúměrně zatěžujeme páteř.

Pokud má někdo brýle, kvůli proudění vydechovaného vzduchu směrem nad roušku se skla brýlí zamlžují a dotyčný má opět potřebu sledovat svou práci náhradním náklonem nebo předsunem hlavy.

4. MĚLKÉ DÝCHÁNÍ

Správné dýchání je důležitou součástí našeho zdraví. V roušce se ovšem nemůžeme nadechnout ani vydechnout dostatečně. To nám ubírá na přirozeném posilování středu těla a ještě víc přidává na svalových dysbalancích. Proto pokud jste sami v lese, na procházce v parku, sejměte roušku, dýchejte čerstvý vzduch a soustřeďte se na hluboký nádech i výdech, při kterém se krásně napřímí celá páteř.
Zároveň pobytem v parku, lese nebo v téměř nedotčené přírodě a vdechováním čerstvého vzduchu posílíte svůj imunitní systém, uvolníte ze sebe stres, zdravým pohybem posílíte svaly, podpoříte správnou funkci vnitřních orgánů a to jednoznačně podpoří vaše pevné zdraví.

Rouška je nástrojem proti šíření koronavirové infekce mezi lidmi, ale není všemocná. Mnoho bolestí, které se dnes objevují, pramení ze stresu (i kvůli strachu z nákazy), z napětí svalů, které nošení roušek ještě umocňuje. Následující cviky trvají jen pár minut, uvolní ztuhlé tělo a působí preventivně i proti již vzniklé bolesti.

Další cviky které pomohou např. na protažení trapézového svalu atd.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Řekli o nás

Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Hodnocení - z Vašich emailů
Hodnocení - z Vašich emailů Hodnocení - z Vašich emailů PANÍ I.G. Dobrý den paní Bílková,chtěla bych Vám poděkovat za vstřícnost a zajištění návštěvy u Vašeho kolegy - FOCUS All-Inclusive 60 min (1×FSWT). Velice mi pomohl a bolesti odezněli. Jsme domluveni na další návštěvě.Děkuji a přeji pěkný den. I.G. PANÍ…
Sleva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty