Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Ganglion – vznik a obvyklá léčba

Našli jste si v oblasti zápěstí či dlaně vazivovou bulku? Bolí vás tento kulovitý útvar nebo i bez bolesti omezuje hybnost Vašeho kloubu? Vadí Vám při práci na počítači nebo v běžných denních činnostech? Trápí Vás vzhled vyboulené kůže v místě bulky? Pravděpodobně se jedná o tzv. ganglion.

Ganglion

Ganglion je pseudocysta vyplněná hustou rosolovitou tekutinou. Gangliony se vyskytují především v oblastech, kde je velké množství vazivové tkáně, tj. v okolí šlach a kloubů a to především v oblasti zápěstí, kotníku, chodidla a dlaně. Hlavní potíže způsobují spíše omezením rozsahu pohyblivosti daného místa nebo čistě estetickým dojmem. Bolesti se vyskytují především v akutních stádiích, kdy se ganglion poprvé objeví, pokud roste, mění tvar nebo při větší zátěži či po ní (sport, golf, práce na počítači atd.). Tyto vazivové struktury mění svou velikost a vzácně mohou samy od sebe i úplně zmizet. Některé jsou volně pohyblivé, jiné pevné a není je možné pohmatem lehce posunout v měkkých tkáních, ve kterých jsou uloženy.

Vznik ganglionu

GanglionPříčina vzniku ganglionu není zcela známá. Některé prameny uvádí, že bulka vzniká v místě vyššího tření. Příčinou může být dlouhodobé přetěžování okolních vazivových struktur či infekce. Infekce může vzniknout buď samotným dlouhodobým přetěžováním nebo úrazem šlachy či kloubu. Jako příčinu není možné vyloučit ani dřívější onemocnění kloubů a šlach, zlomeninu nebo nádor.

Diferenciální diagnostika

Ganglion je zřetelný jak na pohled tak i na pohmat. Při pohmatu ucítíte v podkoží tuhou vazivovou bulku, která je dobře patrná i na diagnostickém ultrazvuku. Pokud kulovitý útvar mění svůj tvar a velikost nebo kůže nad ním mění svou barvu či strukturu, doporučujeme nejprve vyšetření u onkologa, zda se nejedná o zhoubné nádorové změny měkkých tkání.

Obvyklá léčba

Pro snížení bolestivosti kloubu a šlachy se obvykle doporučuje nošení dlahy, která omezí pohyblivost. Lékaři případně předepisují analgetické masti, magnetoterapii, terapeutický ultrazvuk a laser. Fyzioterapeut může provádět mobilizace kloubů a uvolňovat jednotlivé vrstvy měkkých tkání (šlachy, svaly, vazy, kloubní pouzdra).

Pokud bolestivost neustupuje nebo je útvar natolik veliký, že omezuje hybnost v kloubu či samotné šlachy svalu, přistupuje lékař většinou k operačnímu řešení. Lékař má na výběr ze dvou metod.

Může provést prosté odsátí obsahu ganglionu, jehož nevýhodou je, že stačí, aby v prostoru zůstala jedna jediná buňka a ganglion může znovu narůst. Jako prevence vzniku zánětu v operované tkání může lékař do místa aplikovat kortikoidy, které však mají velkou nevýhodu v tom, že vysušují měkké tkáně (šlachy, vazy, kloubní chrupavku) v místě aplikace a činí je tak křehčími a náchylnějšími k prasknutí či vzniku artrózy.

Další chirurgickou metodou je vyříznutí ganglionu a důkladné vyčištění okolí šlach a kloubu, kdy se odstraňují i tkáně z okolí ganglionu včetně šlachové pochvy a kloubního pouzdra. Po operaci je nutné nosit několik týdnů znehybňující dlahu, aby mohly srůst operované šlachy. Vzniklá jizva často vyvolává nové bolesti, otok a lehké omezení hybnosti operovaného segmentu. Bohužel i přes nepochybnou účinnost takovéto operační léčby není vyloučeno, že se ganglion v budoucnu znovu objeví.

V následujícím článku se můžete dočíst, jak může pomoci moderně vedená fyzioterapie v kombinaci s fokusovanou rázovou vlnou v léčbě ganglionu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Tendinopatie/Tenditida/Tendinóza/bolesti šlach - bolesti úponů

Slyšeli jste někdy alespoň jeden z těchto pojmů? Všechny termíny označují patologické změny v průběhu šlachy. Více v článku.

Zánět šlach

Jaké jsou příčiny a projevy onemocnění šlach? Jak Vám může pomoci fyzioterapie a jak probíhá léčba?

Konzervativní léčba úrazu

Neoperativní, konzervativní léčba zlomenin, šlach a vazů. Jak taková léčba vypadá?

Ganglion - moderní léčba pomocí fokusované rázové vlny

Přečtěte si kazuistiku jedné z našich klientek, které byl vyléčen ganglion pomocí rázové vlny.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Opichy ramene

Hezky den, pan doktor mi injekčně opíchal rameno s tím, že mám něco se šlachou. Myslíte že to bude stačit na odstranění bolesti? Děkuji za informaci.

Operace kotníku a hlezna

Dobrý den,prosím o radu týkající se plastiky vazů na hlezně. Po opakované distorzi hlezna mám "nestabilní kotník". Lékař mi dal ke zvážení operaci, mám se rozhodnout sama. V současnosti se mi k bolestem kotníku přidala i bolest ko…

Natržení dlouhé hlavy bicepsu

Dobrý den,je mi 21 let a jsem po operaci ramene, jednalo se o artroskopii na základě úrazu. Po operaci jsem přes rok a nyní mne dost bolí rameno (křupání, nepříjemné zvuky, vcelku bolestivé) a biceps. Doktor mi řekl, že je to natr…