Hatha jóga a léčba Asthma Bronchiale

První záznamy o hatha józe pocházejí už z 8. století před naším letopočtem. Jóga (ze sánskrtského „junakti“) znamená „spojovat“, „ha“ je „měsíc“ a „tha“ zase „slunce“. Symbolický význam pro slunce je pravá a pro měsíc levá nosní dírka. Ve výsledném shrnutí docházíme k tomu, že pojem Hatha jóga znamená sjednocení dechu mezi pravou a levou nosní dírkou. Protože toto splynutí je pro hatha jógu charakteristické, slouží jako prevence, fyzioterapie a léčba vysokého krevního tlaku, astmatu bronchiale, vertebrogenních onemocnění, ortopedických poruch a spousty civilizačních onemocnění způsobených poruchou regulace fyziologických funkcí. Hatha jóga představuje cvičební systém vedoucí k houževnatosti.

Léčba astmatu bronchiale

Tradiční hatha jóga představuje jogínský způsob života zahrnující jak mravní disciplíny, tak i tělesné pozice (ásany), procedury k čištění těla, pózy (mudry), jogínské dýchání (pránájáma) a meditaci.

Pro léčbu astmatu bronchiale se využívají tyto kategorie:

 • ásana (poloha),

 • bandha (svalová kontrakce dráždí reflexogenní zóny), často užíváno k podpoře trávicího traktu, např. džalandhara bandha,

 • mudrá (podobné jako bandha, ovšem se symbolickým významem),

 • pránájáma (dechová cvičení se zadržením dechu),

 • krijá (očistná cvičení),

 • mantra jóga (slabiky, slova a věty přeříkávané v mysli nebo šeptané či mluvené nahlas).

Vhodné polohy (ásany)

Každá z ásan neboli jógových pozic má vlastní význam, protože působí na různé orgány v těle, pracuje s určitou skupinou svalů, ale také s energií a čakrami. Cvičení by mělo vždy probíhat v souladu s dechem a plnou koncentrací. V překladu ze sánskrtu znamená ásana „pohodlná pozice“, přesto jsou některé z pozic pro mnohé zpočátku nepohodlné nebo dokonce neproveditelné. Postupným cvičením však dochází k tomu, že se v pozici dokážete uvolnit.

Pro léčbu astmatu bronchiale se využívají jen některé z jógových ásan:

Relaxační:

 • mrtásana (mrtvolná poloha) – leh na zádech, dlaně vzhůru, ruce podél těla

  Pozice mrtvoly

 • makarásana (krokodýl, žralok) – leh na břiše, ruce skrčené, lokty pod čelem

  Pozice krokodýla, žraloka

Vzpřimovací:

 • matsjásana (ryba) – leh na zádech, záklon trupu, opora o předloktí

  Ryba

 • bhujangásana (kobra) – leh na břiše, záklon trupu, opora o dlaně

  Pozice kobry

Ohebná:

 • halásana (pluh) – leh na zádech, ruce podél těla, nohy natažené za hlavu

Rotace:

 • ardhamatsjendrásana (poloviční Matsjendrova poloha) – sed, levá pata pod pravou hýždí, pravá pata před levé koleno – pravé koleno směřuje vzhůru, levé leží na zemi. Rotace trupu vpravo, loket levé ruky se opře o pravé koleno, pravá ruka se opírá dlaní o zem a oči směřují vpravo za rukou.

  Ardhamatsjendrásana

 • matsjendrásana (Matsjendrova poloha) – sed, levá pata do pravého třísla, dále viz poloviční Matsjendrova poloha

Sedy:

Sedy jsou důležité pro dechová cvičení.

 • sukchásana – pohodlný sed se zkříženýma nohama

  Sukchásana

 • padmásana (lotos) – sed se zkříženýma nohama a patami v tříslech

  Pozice lotosového květu

Mudrá

Jedná se o speciální pozici prstů. Ruce jsou zapřené o třísla, čímž dochází k stimulaci břišního dýchání (vytvoříme kroužek z ukazováku a palce a ostatní prsty rozevřeme), dolního (vytvoříme kroužek z ukazováku a palce a ostatní prsty zavřeme do pěsti) či horního hrudního dýchání (uzavřeme palec do pěsti).

Pránájáma

„Prána“ v sanskrtu znamená „dech“ a „ájama“ zase „pauza“. Základními částmi jsou nádech, zadržení dechu a výdech. Pránájámu dělíme podle charakteru cyklu nádech – zadržení dechu – výdech. Mezi cvičení pro léčbu astma bronchiale řadíme:

 • bhástriká – dlouhé série prudkých aktivních výdechů břišní stěnou a pasivních vdechů relaxací břišní stěny

 • bhrámarí – zvuk vznikající během vdechu i výdechu připomíná zvuk letícího čmeláka

 • murčchá – dlouhé série prudkých aktivních výdechů břišní stěnou a pasivních vdechů relaxací břišní stěny přičemž brada tlačí do hrdelní jamky (džhalandhara bandha)

 • anuloma viloma – uzávěr pravé nosní dírky, vdech levou, tato se uzavře a vydechne se pravou, nato se vdechne pravou při uzavřené levé nosní dírce a vydechne se levou. Uzávěr se provádí pravou rukou – malíčkem spojeným s prsteníčkem z levé strany a nataženým palcem z pravé strany. Prostředníček a ukazováček jsou skrčeny do dlaně.

Krijá

 • džala (voda) néty – vlévání vody z konvičky do jedné nosní dírky a její následné protékání do druhé. Hlava musí být dostatečně předkloněna a stočena.

 • vamana (voda), vastra (látka) a danda (tyč) dhauty – stimuluje sekreci uropepsinu a kortikoidů tím, že se vypije voda, spolkne pruh látky 8 m x 10 cm nebo se zavede dostatečně dlouhá tyč až do žaludku a poté se vyzvrátí

 • kapálabháty – aktivní výdech a pasivní nádech bez zadržení dechu

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Mantra

Jedná se o vyslovování slabik a slov přes mírně otevřená ústa a soustředění se na odpor kladený proudu vzduchu v ústech a dýchacích cestách.

Princip cvičení

Cvičení pozic, očistných a dechových cvičení musí být prováděno velmi pomalu, krok za krokem a často. Organismus nesmí být přetěžován a vyčerpán po cvičení.

Pozitivní výsledky hatha jógy

 • negativní indukce – např. dráždění trávicího traktu má reflexní vliv na snížení dráždivosti dýchacího systému

 • snížení dráždivosti sliznice a reflexních zón

 • svalová relaxace

 • převaha parasympatického nervového systému

 • podpora vylučování žláz s vnitřní sekrecí

 • podmíněné reflexy

 • soustředěnost

 • změna dechového a srdečního rytmu

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroj: klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Jógová pozice trojúhelník - Utthita trikónásana

Co je cílem cvičení: rozvíjení flexibility páteře a trupu posílení…

Pránajáma - Nádí šódhana

Co je cílem cvičení: cvičení k pročištění nosních dírek a…

Pět Tibeťanů - Káča

Co je cílem cvičení: uvolnění zkrácených svalových skupin

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Jógová pozice strom - Vrkšásana

Jógová pozice strom - Vrkšásana

youtube Pět Tibeťanů - Hora

Pět Tibeťanů - Hora

youtube Jógová pozice ryba - Matsjásana

Jógová pozice ryba - Matsjásana

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Význam celkové relaxace při potížích pohybového systému

Trápí Vás chronické bolesti zad, kloubů a svalů? Pokud se nedaří zbavit chronické bolesti, může být na vině nedostatek či…

Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Na samém počátku života, při vývoji plodu v děloze, je kyslík dodáván přes pupeční šňůru. Matka dýchá za dítě. V…

Míčkování (míčková facilitace) dle Zdeny Jebavé

(Zdena Jebavá, nar. 1946) Tato fyzioterapeutická technika byla vypracovaná roku 1993 pro děti trpící astmatem. Hlazením měkkým molitanovým míčkem dochází…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů paní i.g. Dobrý den paní Bílková,chtěla bych Vám poděkovat za vstřícnost a zajištění návštěvy u specialisty Milana Zajíce - FOCUS All-Inclusive 60 min (1×FSWT). Velice mi pomohl a bolesti odezněli. Jsme domluveni na další návštěvě. Děkuji a přeji pěkný den. I.G.*…
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty