Koncentrace

Schopnost soustředění

Koncentrace je schopnost soustředění naší mysli jedním směrem. Nejedná se o vrozenou schopnost, ale je to dovednost, kterou můžeme ,,vycvičit”.

Problém dnešní doby je to, že nedokážeme udržet pozornost. Kolem nás je spoustu věcí, které se snaží upoutat naší pozornost - mobil, sociální sítě a internet obecně. Pokud pracujeme v otevřené kanceláři, tak ještě navíc hovory kolegů a různé hluky. Nacházíme se na bojišti rušičů a překážek, které bojují o naší pozornost. Všechny tyto zrakové, sluchové, pachové podněty snižují schopnost naší koncentrace.

Soustředěnost je jednou z klíčových dovedností, jak zvládat každodenní starosti. Většinou jsme denně nuceni plnit více úkolů najednou, a tak musíme rychle přepínat pozornost. Mnoho lidí ale má problémy s delším soustředěním a většina z nás má navíc sklony nechat se obklopujícími technologiemi rozptylovat. Nemáme - li vypěstované kvalitní návyky, bude nám soustředěnost unikat.

Obecně platí: soustředěná mysl = klidná mysl

Meditací se dokonale trénuje soustředěnost. Meditace je soustředění se na jednu věc. Pokud se naučíte soustředit, do své činnosti se dokážete více ponořit, budete se jí věnovat intenzivněji a nebude vás nic vyrušovat. Navíc budete mít i více energie.

Koncentrační cvičení

Koncentrace na hodinky

Položte před sebe hodinky s vteřinovou ručičkou ve vzdálenosti asi 30 cm od očí. Zkuste nemyslet na nic jiného a sledovat konec vteřinové ručičky. Nezajímejte se o číslice, ale sledujte pohyb špičky ručičky na ciferníku. Konec ručičky začněte sledovat například na číslici 12. Koncentrujte se a zkuste ručičku sledovat co nejdéle, aniž by vás rušila vaše mysl svými myšlenkami. Pokud se vám koncentrace daří, znamená to, že tomu dáváte všechnu energii. Pokud vás něco rozptýlí, zaznamenejte si čas, jak dlouho jste se vydrželi koncentrovat. Zpočátku je normální, že bude vaše mysl těkat a unikat z objektu koncentrace, tak to zkuste přejít a mysl neustále vracet k předmětu koncentrace.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Pokud tuto základní techniku zvládáte, pozorujte reálnou vteřinovou ručičku 15- 30 sekund a pak oči zavřete. Když budete mít oči zavřené, budou se vám vynořovat obrazy vytvářené vlastní myslí. V duchu si vyvolejte představu imaginárního ciferníku a zkuste sledovat pohyb ručičky. Když vaše mysl zabloudí, snažte se myšlenky zase usměrnit zpátky k ciferníku.

Dalším krokem je, že se bude snažit zesynchronizovat pohyb imaginární a skutečné ručičky. Sledujte ciferník a když se ručička dotkne 12, tak oči zavřete a když si budete myslet, že imaginární ručička uběhne čtvrt minuty, oči otevřete. Porovnejte rozdíl skutečné a imaginární ručičky. Když zvládnete 15 sekund, postupně zvyšujte na 30, 45 a 60 sekund.
Cvičení má jedno pravidlo. Když máte oči zavřené a pozorujte imaginární ručičku, tak si nesmíte v duchu počítat, protože by cvičení ztrácelo smysl.

Při koncentračním cvičení na sebe nesmíte tlačit. Ničeho tím nedosáhnete. Pokud vám cvičení nejde, nenechte se od cvičení odradit. Cesta vedoucí ke koncentraci je dlouhá. Uvidíte, že se vám to jednou podaří. Schopnost koncentrace neustále posilujte, abyste o ní nepřišli.

Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: https://www.umenimeditovat.cz/koncentrace-a-soustredeni/

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení do kanceláře - Správný sed

Co je cílem cvičení: správný a zdravý sed

Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

Ukázka metody, kdy pomocí jednoduchých cvičení uvolňujeme bederní páteř a…

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Co je cílem cvičení: stabilizace páteře zapojení svalů středu těla…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

youtube Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

Vaše otázky a odpovědi

Vyšetření ultrazvukem

Otázka: Dobrý den, je u vás možné se objednat jen na vyšetření pohybového aparátu ultrazvukem?Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den, vyšetření ultrazvukem si na naší klinice dělají terapeuti v rámci diagnostiky před terapií. Nejsme ale lékaři, ani diagnostici, tudíž nevydáváme žádné…

Mohlo by Vás zajímat

Mýty a fakta o fyzioterapii

Je rozdíl mezi fyzioterapií a rehabilitací? Rehabilitace Tento pojem lze z latiny volně přeložit jako opětovné uschopnění. Myšleno i jako…

Vliv působení modrého světla na člověka

Bez světla by neexistoval život, bohužel moderní světelné zdroje náš život spíše ničí. Posviťme si tedy na modré světlo. Jak lidé…

Ergonomické poradenství přípravy pracovního prostředí

Pracujete často u počítače a chtěli byste sedět správně a především zdravěji, aby tolik netrpěla Vaše páteř? Rádi bychom Vám předali ty nejlepší…

Řekli o nás

Hodnocení klientky - paní A. R.
Hodnocení klientky - paní A. R. Hodnocení klientky - paní A. R. “Prosim o zverejneni moji zkušenosti s ošetřením u Vás. Bylo to bezvadné.” "Dobrý den, ráda bych se podělila o svou první zkušenost s ošetřením na Fyzioklinice.Ve čtvrtek večer po 18. hodině jsem se rozhodla na kliniku zavolat a požádat o…
Hodnocení - recenze
Hodnocení - recenze Hodnocení - recenze Hodnoceni FYZIOkliniky  Další z Vašich hodnocení na různých lékařských i nelékařských portálech. Děkujeme všem za Vaši zpětnou vazbu. Hodnocení na firmy.cz Hodnoceni na ZnamyLekar.cz Hodnoceni na lekari-online.cz
Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty