Kongenitální (vrozené) myopatie

Myopatie je porucha svalů, která obvykle vede ke svalové slabosti. Vrozená myopatie se týká skupiny svalových poruch, které se objevují při narození nebo v kojeneckém věku. Obvykle dítě s vrozenou myopatií mívá potíže s dýcháním nebo krmením a bude zaostávat za ostatními dětmi v plnění normálních vývojových milníků, jako je otočení nebo sezení.
Svalová slabost může nastat z mnoha důvodů, včetně problému se svalem, problému s nervem, který stimuluje sval nebo problémem s mozkem. Neurolog proto provede diagnostiku vrozené myopatie podrobným fyzikálním vyšetřením a testy, aby zjistil příčinu slabosti. Pokud existuje podezření na myopatii, jsou další testy zahrnující krevní test, elektromyogram (EMG) k vyhodnocení elektrické aktivity svalu, svalová biopsie a genetické testování.

Onemocnění svalů (myopatie) řadíme mezi nervosvalová onemocnění, která mohou být vrozená nebo zánětlivého původu. V současné době existuje sedm různých typů vrozené myopatie s určitými odchylkami v symptomech, komplikacích, možnostech léčby a výhledu.

Nemalinová myopatie je nejčastější vrozenou myopatií. Kojenci mají obvykle problémy s dýcháním a krmením. Později se mohou objevit některé problémy se skeletem, jako je skolióza (zakřivení páteře). Obecně se svalová slabost v průběhu života nezhoršuje.

Myotubulární myopatie je vzácná a postihuje pouze chlapce. Slabost a poddajnost jsou tak závažné, že si matka během těhotenství může všimnout snížených pohybů dítěte v lůně. Obvykle se vyskytují značné potíže s dýcháním a polykáním; mnoho dětí nepřežívá dětství. S touto poruchou je také spojena osteopenie (slabost kostí).

Centronukleární myopatie je vzácná a začíná v dětství nebo v raném dětství se slabostí paží a nohou, pokleslými víčky a problémy s pohybem očí. Slabost se časem zhoršuje.
Ústřední jádrové onemocnění se u dětí liší v závislosti na závažnosti problémů a stupni zhoršování v průběhu času. Obvykle je v dětství mírná poddajnost, opožděné milníky a střední slabost končetin, které se postupem času příliš nezhoršují. Děti s onemocněním centrálního jádra mohou mít na celkovou anestezii život ohrožující reakce. Bylo prokázáno, že léčba salbutamolem významně snižuje slabost, ačkoli poruchu nevyléčí.
Multi-minicore nemoc má několik různých podtypů. Pro většinu je častá těžká slabost končetin a skolióza. Často se vyskytují také potíže s dýcháním. U některých dětí došlo k oslabení pohyblivosti očí.

Vrozená myopatie je vzácná porucha, která začíná poddajností, slabostí končetin a tváří a dýchacími problémy. Myopatie těla hyalinu je porucha charakterizovaná specifickým vzhledem vzorku svalové tkáně pod mikroskopem. Pravděpodobně zahrnuje několik různých příčin. Z tohoto důvodu jsou příznaky poměrně proměnlivé.

Prognóza

Pokud jsou potíže s dýcháním závažné, a zejména v případě problému s krmením a polykáním, mohou kojenci umírat na respirační selhání nebo na komplikace, jako je pneumonie. Svalová slabost může někdy vést k problémům se skeletem, jako je skolióza, snížená pohyblivost kloubů nebo problémy s kyčlemi. Srdeční sval je zapojen jen zřídka.

Příčiny a rizikové faktory

Příčinou vrozených myopatií jsou genetické abnormality v genech, které řídí vývoj svalů.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Jediným známým rizikovým faktorem vrozených myopatií je krev s jedním z těchto stavů nebo jeden nebo oba rodiče, kteří nesou mutovaný gen, který je způsobuje.

Příznaky

Nejběžnějšími jsou: Nedostatek svalového tonu, svalová slabost, zpožděné motorické dovednosti, oslabená mimika, svislá víčka, svalové křeče nebo kontrakce.

Komplikace

U vrozených myopatií dochází často k dalším komplikacím, mezi které patří například: skolióza, zápal plic, respirační selhání, problémy s krmením, smrt.

Léčba

V současné době má účinnou léčbu pouze centrální onemocnění jádra (viz výše). Neexistují žádné známé léky na některou z těchto poruch. Podpůrná léčba může zahrnovat ortopedické ošetření, jakož i fyzikální, pracovní nebo logopedickou terapii.

Prevence

Neexistuje způsob, jak zabránit vrozeným myopatům. Pokud máte vysoké riziko, že budete mít dítě s vrozenou myopatií, možná budete chtít před otěhotněním konzultovat genetického poradce. Genetický poradce vám může pomoci pochopit vaše šance na dítě s vrozenou myopatií. Může také vysvětlit dostupné prenatální testy a vysvětlit výhody a nevýhody testování.

Chcete se nás zeptat?

Napište nám, rádi vám poradíme.

Vyplňte své jméno
Vyplňte své příjmení
Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz

Potvrďte, že jste člověk.

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/congenital-myopathy/symptoms-causes/syc-20355695
https://www.ninds.nih.gov/disorders/all-disorders/congenital-myopathy-information-page

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Paréza obličeje

Otázka: Dobrý den, obracím se na vás s dotazem a možnou pomocí. Mám poporodní parézu levé části obličeje (spadlý koutek, nedovíratelné levé oko, nehybné obočí). Byla by možná konzultace a popřípadě rehabilitace?Děkuji za odpověď Odpověď: Dobrý den,na základě konzultace s…

Parkinsonova choroba

Otázka: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s rehabilitací u Parkinsonovy choroby. Jak by měla být častá a jaké metody případně používáte?Moc děkuji. Odpověď: Dobrý den,výzkum ukazuje, že Fokusovaná rázová vlna (FSW) má terapeutický potenciál při léčbě neurologických…

Mohlo by Vás zajímat

Roztroušená skleróza (RS)

Roztroušená skleróza se řadí mezi onemocnění autoimunitního charakteru, které postihuje centrální nervovou soustavu (CNS). Jedná se o demyelinizační onemocnění, což…

Nervosvalová onemocnění

Co je při tomto onemocnění postiženo? Nervosvalová soustava zajišťuje správný chod veškerého pohybu lidského těla, což je zprostředkováno svaly, které…

Therasuit

Terapie v obleku, oblečková terapie, terapie v kleci, kosmická terapie… Všechna tato pojmenování dostala nová metoda s originálním názvem Therasuit. Že jste o ní…

Řekli o nás

Články související s FYZIOklinikou 2
Články související s FYZIOklinikou 2 Články související s FYZIOklinikou 2 Další z článků, ve kterých se píše o fyzioklinice www.plus.rozhlas.cz Léčba rázovou vlnou zasáhne i hluboko ve tkáni www.luxus.cz Ošetření ramene metodou rázové vlny a FYZIOklinika www.medicina.cz Hojení ran pomocí rázových vln  www.prazskypatriot.cz Tato nemoc má přezdívku Tichý zloděj a…
FYZIOklinika v rádiích
FYZIOklinika v rádiích FYZIOklinika v rádiích Mluvili s námi v rádiích: Vrchní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT byla již několikrát pozvána do rádií, kde mluvila s moderátory na různá zdravotnická témata. V minulosti vystoupila v těchto rádiích:    Český rozhlas Rozhovor v rádiu Dvojka (Český…
Hodnocení - recenze
Hodnocení - recenze Hodnocení - recenze Hodnoceni FYZIOkliniky  Další z Vašich hodnocení na různých lékařských i nelékařských portálech. Děkujeme všem za Vaši zpětnou vazbu. Hodnocení na firmy.cz Hodnoceni na ZnamyLekar.cz Hodnoceni na lekari-online.cz
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty