Léčba nehojících se zlomenin pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)

Fokusovaná rázová vlna aplikovaná na patuV tomto článku Vás seznámíme s výsledky výzkumů léčby špatně se hojících zlomenin pomocí Fokusované rázové vlny (ESWT).

Účinky rázové vlny

Působení pravidelných akustických rázových vln o dané frekvenci zvyšuje metabolickou aktivitu buněk a podporuje buněčné množení (cyto-proliferativní účinek). Rázové vlny zároveň mají protizánětlivý účinek, respektive stimulují autoimunitní funkci organismu, regenerační schopnosti tkáně a snižují i vnímání bolesti. Je prokázané, že pod vlivem akustických vln dochází i k prorůstání nových kapilár cévního řečiště do tkáně, čímž se urychluje hojení a zároveň dochází k vazodilataci (rozšíření cév) a tím zvýšení parciálního tlaku kyslíku ve tkáni, což je obzvláště důležité u nekrotizující tkáně (komplikované faktury, bércové vředy…).

Současně se tvoří substance „P“, která účinkuje proti bolesti (analgetický efekt) a má růstový efekt. Zvýšeným tkáňovým metabolismem (látková výměna) dochází k odplavení katabolitů z poškozené tkáně. Zároveň dochází k přílivu živin a kyslíku a tkáň lépe regeneruje. Utlumí se tvorba zánětlivých enzymů ve tkáni a rozpouští se vápenné usazeniny (kalcifikáty, např. v ramenním kloubu) nebo se zastavuje kalcifikace (vytváření vápenatých usazenin).

Aplikace rázových vln se osvědčila:

  • u léčby zánětů kostí,
  • při ošetření nehojících se zlomenin,
  • u zlomenin komplikovaných nekrotizací kosti.

Urychlení hojení zranění umožňuje rychlý návrat zpět do běžného denního života i ke sportovním aktivitám.

Fokusovaná rázová vlna aplikovaná na loketLéčba nehojících se zlomenin pomocí fokusované rázové vlny (ESWT) – Výzkum

ESWT je prokázanou alternativní metodou léčby vedle chirurgického řešení špatně se hojících či nehojících se zlomenin a pakloubů. Německý výzkumný tým doktora Franka Bätjeho z Hannoveru mezi roky 2001 a 2010 prozkoumal 381 případů špatně se hojících zlomenin. Po aplikaci ESWT se plně zhojilo 63 % případů. Z toho bylo 66 % špatně se hojících fraktur a 47 % případů bylo po prodělané artrodéze (operativní znehybnění kloubu).

Dalším příkladem úspěšnosti ESWT je studie vědců Angela Cacchia a jeho kolektivu z roku 2009, která porovnávala účinnost ESWT a chirurgické léčby u nehojících se či špatně se hojících zlomenin.

Průběh výzkumu

126 pacientů s dlouhodobým kostním pakloubem bylo náhodně rozděleno do skupin dostávajících buď léčbu fokusovanou rázovou vlnou různými přístroji (skupiny 1 a 2) nebo chirurgickou léčbu (skupina 3). Pacienti ve skupině rázové vlny absolvovali čtyři ošetření s 4 000 impulsy rázových vln s hustotou energetického toku 0,40 mJ/mm2 (skupina 1) nebo 0,70 mJ/mm2 (skupina 2). Pacienti ve všech třech skupinách měli podobné demografické charakteristiky a trvání pakloubu. Radiografické výsledky (primární cíl) a klinické výsledky (sekundární výstupy) byly stanoveny před terapií a pak tři, šest, dvanáct a dvacet čtyři měsíců po léčbě.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Výsledky

Rentgenové nálezy se nelišily mezi těmito třemi skupinami pacientů. Léčba byla úspěšná u všech tří přístupů.

Po 6 měsících se 70 % pakloubů ve skupině 1, 71 % pakloubů ve skupině 2 a 73 % pakloubů ve skupině 3 plně zahojilo. O 3 a 6 měsíců později, po ukončení léčby, byly klinické výsledky v obou skupinách s aplikací rázové vlny výrazně lepší než u chirurgické skupiny. Nicméně v dlouhodobém horizontu od 12 do 24 měsíců po ukončení léčby, nebyly zaznamenány žádné rozdíly mezi těmito třemi skupinami, s výjimkou skóre DASH (hodnocení míry disability, omezení některých činností a subjektivních symptomů), které se významně liší mezi skupinami 1 a 3 a mezi skupinami 2 a 3 v období dvanáct měsíců po terapii.

Závěr

Terapie extrakorporální rázovou vlnou je stejně účinná jako chirurgické řešení při stimulaci dlouhých kostí v místě hypertrofického pakloubu, ale přináší výrazně lepší krátkodobé klinické výsledky. Je tedy ověřenou, rovnocennou, neinvazivní alternativou k chirurgickému řešení těchto potíží.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroj: CACCHIO, A.; GIORDANO, L.; COLAFARINA, O.; ROMPE, J.; TAVERNESE, E.; IOPPOLO, F.; FLAMINI, S.; SPACCA, G.; SANTILLI, V. Extracorporeal shock wave therapy compared with surgery for hypertrophic long-bone non-unions. Journal Bone Joint Surgery Am. 2009; 91:2589–2597
BÄTJE, F. Extracorporeal Shockwave Therapy (ESWT) in Osseous Non-Unions – a German Cohort Study. [online]. 2011 [cit. 2017-1-19].

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Účinek rázové vlny

Otázka: Dobrý den,jsem 17 měsíců po abrupci velkého tuberkulu na pravém ramenním kloubu, věk: 32 let. Zlomenina srostla dle ortopeda správně, nicméně paže téměř stále více či méně pobolívá, nejvíce při změnách tlaku. Některé dny bolí i v klidu, některé…

Patní ostruha - RTG a Rázová vlna

OTÁZKA: Dobrý den,mám ostruhy na obou patách. Již jsem absolvovala vloni ultrazvuk, dvě série ozařování a stále nic. Mám udělané vložky do bot přesně na míru, bez nich vůbec nemůžu chodit. Zajímá mě, po jaké době můžu absolvovat rázovou vlnu?…

Účinek rázové vlny

Otázka: Dobrý den,jsem 17 měsíců po abrupci velkého tuberkulu na pravém ramenním kloubu, věk: 32 let. Zlomenina srostla dle ortopeda správně, nicméně paže téměř stále více či méně pobolívá, nejvíce při změnách tlaku. Některé dny bolí i v klidu, některé…

Mohlo by Vás zajímat

Výron prstu – léčba pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)

Stalo se Vám, že jste procházeli pokojem a zakopli jste o nábytek? Nebo jste si nevšimli pootevřených dveří a narazili…

Indikace a kontraindikace Rázové vlny

Přednosti terapie Rázovou vlnou Při výběru nejvhodnější léčebné metody jsou samozřejmě nejdůležitější možné kontraindikace. Dalším neméně důležitým kritériem je pak…

Jaký proces způsobí působení RV na kalcifikát v tkáni?

Kalcifikát v měkké tkání (sval, šlacha) Tvorba kalcifikátu je nejčastěji důsledkem zvýšené fyzické námahy, degeneračních procesů, vzniku mikroruptury nebo jiného…

Řekli o nás

Hodnocení - Google
Hodnocení - Google Hodnocení - Google Recenze na google Velice si vážíme této Vaší zpětné vazby a děkujeme Vám za ni. Pokud jste nás ještě nehodnotili a máte chuť to udělat, můžete tak učinit na této stránce. Děkujeme Vám za Vaší přízeň!  
FYZIOklinika v rádiích
FYZIOklinika v rádiích FYZIOklinika v rádiích Mluvili s námi v rádiích: Vrchní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT byla již několikrát pozvána do rádií, kde mluvila s moderátory na různá zdravotnická témata. V minulosti vystoupila v těchto rádiích:    Český rozhlas Rozhovor v rádiu Dvojka (Český…
Galen Rupp – běžec
Galen Rupp – běžec Galen Rupp – běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života… Kdo je Galen Rupp? Galen se…
Sleva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty