Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Péče o chodidla v těhotenství

Vlivem zvyšování hmotnosti maminek v těhotenství by se mělo více pečovat o chodidla. Při těhotenství se také zvyšuje elasticita měkkých tkání (vazy, svaly, šlachy, kloubní pouzdra), což má své výhody, ale i nevýhody. S rostoucí váhou dochází k velkému tlaku na drobné klouby nohou, u nichž se uvolňují kloubní pouzdra a může vzniknout tzv. plochá noha. Prevencí je cvičení a stimulace chodidla, reflexní masáže plosky nohy a pro prevenci žilní nedostatečnosti se doporučuje lymfodrenáž.

O nohy bychom měli pečovat celý život. Nastávající maminky, pro které to platí dvojnásob, tomu však často příliš velkou váhu nepřikládají. Co všechno však při neustále se zvyšující váze hrozí jejich chodidlům? A jak by o chodidla měly maminky pečovat? Některé těhotné ženy přiberou v těhotenství dvacet i více kilogramů. A když už maminka tolik přibrala, co bychom jí, pokud jde o chodidla, doporučili? Jak by měla z pohledu fyzioterapeuta vypadat každodenní péče o nohy od kotníků níže? Odpovědi na všechny tyto otázky se dočtete v tomto článku.

Změny v době těhotenství

V těhotenství se zvyšuje hladina některých hormonů v krvi, které způsobují zvýšení elasticity měkkých tkání (vazy, svaly, šlachy, kloubní pouzdra). Tento proces je velice důležitý pro změny poměrů v pánvi a hrudníku v průběhu těhotenství. Rostoucí miminko v bříšku maminky musí mít dostatečný prostor pro svůj zdravý vývoj. Díky zvýšené pružnosti vaziva mohou povolit klouby v oblasti pánve, kyčlí a žeber. Zároveň se zvýší elasticita pánevního dna pro snadnější porod miminka.

Na druhou stranu má tato zvýšená elasticita i negativní vliv. Hormony neovlivňují jen vlastnosti svalů, šlach, vazů a kloubů v oblasti trupu, ale zvyšují pružnost kloubních pouzder v celém těle maminky. Rostoucí váha, nejen miminka, pak vytváří velký tlak na drobné klouby nohou, u kterých se uvolňují kloubní pouzdra a vzniká tzv. plochá noha.

Z počátku není zborcení klenby nohy bolestivé. Maminka může pociťovat jen „nepohodlí“ nohy, únavu, někdy brnění, nebo že nohu zespodu tlačí zem, obzvlášť při delším stoji bosou nohou na tvrdé podložce (např. při stoji na pevné podlaze při vaření). Pokud zborcení klenby nebude léčeno, může dojít k dalšímu zhoršení, které je již bolestivé. Např. při ranním vstávání z postele bude chvilku trvat než se noha „rozchodí“, při delším stoji (na zastávce, ve frontě v obchodě) Vás tlak či bolest v noze bude nutit přešlapovat na místě.

Zároveň, jak miminko spolu s dělohou postupně rostou, dochází ke stlačení velkých cév, které vedou krev z nohou zpět směrem k srdci. Snížený průtok krve cévou vede ke vzniku otoku dolních končetin. Jedním z příznaků může být např. otištěný lem ponožky okolo kotníku. Dalšími příznaky může být brnění, šimrání v lýtku až stehně nebo patrný vznik křečových žil, případně jejich bolestivost, pálení, brnění apod., nejčastěji v oblasti podkolenní jamky či vnitřní strany stehen.

Prevence

Cvičení a stimulace chodidla

Zborcení příčné nebo podélné klenby chodidla můžete předejít pravidelným „posilováním“ svalů na plosce nohy a svalů v oblasti lýtka a bérce. Každá maminka jistě zná jednoduché propínání špiček (rytmické střídání fajfka-špička), kroužky v kotníku, vleže na zádech pohyby nohou napodobující jízdu na kole.

Takovýchto cviků, kdy rytmicky střídáte stah a uvolnění lýtkových svalů, existuje nepřeberné množství. Navíc je vhodné stimulovat chodidlo i kartáčováním, chůzí po oblázcích, čočce apod., střídáním chladné a teplé vody nebo chůzí po různých terénech jen v ponožkách (tvrdá dlažba, teplá plovoucí podlaha, měkký koberec; v létě můžete chodit po písku, trávě, jehličí). Důležité je, aby nervové receptory dostaly co největší počet různě kvalitních podnětů. Tím dojde ke stimulaci svalů, vazů a šlach v oblasti chodidla.

Prevence žilní nedostatečnosti

Jako velice dobrou prevenci žilní nedostatečnosti doporučuji lymfodrenáž, buď přístrojovou, nebo manuální. O této možnosti se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem, mohou zde být kontraindikace, jako jaterní, srdeční či ledvinové onemocnění. Také např. svižné procházky rychlostí asi 6 km/h působí proti vzniku křečových žil.

Masáže

Reflexní masáž plosky nohy (chodidla) uvolňuje napětí chodidel při dlouhodobém stání a přetížení vazů a šlach v chodidlech. Jde o stimulaci reflexních zón, kde jednotlivé části chodidla odpovídají funkci konkrétních orgánů. Např. oblast prstů nohy odpovídá očím, uším, hlavě a krční páteři. Pod bříšky prstů je možné stimulovat hrudní orgány, srdce, plíce apod. Např. tzv. vbočený palec je v zóně odpovídající pro přechod hrudní a krční oblasti. Klient s vbočeným palcem může trpět např. migrénami či blokádami krční páteře.

Při reflexní masáži je vhodnější, aby maminky byly uvolněné, v klidu a užily si péči, kterou jim někdo věnuje. Masáž chodidel se mohou naučit i samy, ale efekt relaxace nebude dobrý. U těhotných nedoporučuji masáž v oblasti zevního a vnitřního kotníku, jsou zde zóny pro pohlavní orgány a dělohu.

Publikováno: Burda, časopis Bettynka, 2012

Autor: Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, FYZIOklinika s.r.o. 

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Chůze vzad - nášlap na špičku, důraz na propnutí kolenního kloubu

Pro zobrazení klikněte na

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - klek

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Články, které by vás mohly zajímat

Bolesti v těhotenství

Jaké bolesti provází těhotné ženy? A jak těmto obtížím předcházet? Více v našem článku.

Podologie a podiatrie aneb péče o chodidla

Funkce chodidla může ovlivnit všechny segmenty pohybového aparátu, a proto je nezbytné se o chodidla starat.

Cvičení po porodu

Jak o sebe pečovat v šestinedělí a jaké cviky lze provádět po porodu? Inspirujte se sérií námi doporučených cviků.

Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza

Symfyzeolýza aneb rozestup stydké spony. Veškeré informace o tomto problému se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Posílení svalů klenby nohy

Dobrý den,syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme. 

Bolesti nohou

Dobrý den,prosím Vás, již několik let si stěžuji na bolesti nohou. Hlavně když sedím a pak vstávám, tak mě bolí nohy od poloviny lýtek přes podkolenní jamky až do půli stehen na obou nohou. Dále mě brní prsty u nohou a v poslední…

Problémy s patní ostruhou

Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a pře…