Prof. Karel Lewit se narodil v Lublani 25. 4. 1916, zemřel v noci na 2. 10. 2014 v Praze. Jeho otec, MUDr. Egon Lewit, pracoval v lublaňské infekční nemocnici a od konce 1. světové války v Praze, kam se i s rodinou přestěhoval. V roce 1934 Karel Lewit absolvoval gymnázium v Praze a zapsal se na lékařskou fakultu. Své studium přerušil emigrací do Paříže 13. 3. 1939, kde mohl pracovat v nemocnici Bichat (chirurgické oddělení, Prof. Mondor). V říjnu 1939 nastoupil v Agde do 1. pěšího pluku jako zdravotník. Zúčastnil se ústupových bojů na Seině a Loiře a v červnu 1939 byl evakuován do Anglie. V Anglii působil do roku 1944 a v září 1944 byl převelen do Normandie jako příslušník Čs. obrněné brigády. Za svou odbojovou činnost později získal prestižní vojenské vyznamenání „Zlatý kříž ČSR“.
Studium na lékařské fakultě dokončil roku 1946 a ihned nastoupili na neurologickou kliniku významného lékaře dr. Hennera. Zde se Lewit zaměřil na páteř a ploténky pod vedením as. Černého a na neuroradiologii u prof. Jirouta. Tyto dva směry měly rozhodující vliv na další Lewitův profesní vývoj.
Vliv manuální trakce začal zkoumat v roce 1948 a v roce 1951 začal s chiropraktickou léčbou. Svou činnost rozvíjel a od r. 1960 zároveň vyučoval na Neurologické klinice na Vinohradech v Praze pod vedením prof. Macka. V roce 1954 s doc. Karlem Obrdou založil Rehabilitační společnost, později nazývanou Sekce pro manuální medicínu, nyní Myoskeletální společnost. Prof. Lewit od 50. let 20. století soustavně vyučoval zpočátku manipulační techniky, posléze „manuální“ a konečně „myoskeletální“ medicínu, tak jak se vyvíjel přístup k funkčním poruchám pohybové soustavy. S postupem zkušeností techniku i sám utvářel. Původní chiropraktický přístup změnil přes osteopatický až po neuromuskulární techniku a techniku měkkých tkání. Během své praxe spolupracoval s osobnostmi jako např. J. Sachse, D. G. Simons, F. Greenman, F. Gaymans, F. Mitchell a M. Berger.
Lewit spolu s prof. Vladimírem Jandou, doc. Františkem Vélem a prof. Janem Jiroutem založili tzv. Pražskou školou a její věhlas prof. Lewit začal propagovat především přednáškami a školením lékařů v několika světových jazycích např. v Německu, Francii, Anglii, Americe, Austrálii, Bulharsku, Polsku a posléze i v Rusku. Povědomí o Pražské škole podporoval i publikací odborné literatury. V roce 1990 byl jmenován profesorem.
Chcete se zeptat?
Během své praxe působil ve Výzkumném ústavu chorob revmatických, Ústředním ústavu železničního zdravotnictví, Ústavu léčby hybných poruch v Třeboni. V roce 1994 se vrátil na neurologickou kliniku na Vinohradech v Praze a od roku 1996 do roku 2012 pracoval na rehabilitační klinice Univerzity Karlovy v Praze v Motole, od roku 2008 v CKP Dobřichovice. Působil i v Rehabilitačním ústavu Malvazinky a Centru fyzioterapie s.r.o na Zličíně v Praze.
Nejznámější publikace:
- Lewit, K.: Manipulační léčba v myoskeletální medicíně. Publikaci napsal jako učebnici a zároveň byla také jeho doktorskou prací. Byla vydána např. v němčině (7 vydání), v angličtině (3 vydání), japonštině a španělštině. V češtině vyšla čtyřikrát.
- Lewit, K.: Prevence vertebrogenních poruch („diskopatie“) z hlediska manipulační léčby se zvláštním zřetelem na dětský věk. Praha SZdN 1962
- Lewit, K.: Funkční dysmenorea a poruchy krajiny křížové. Prakt. Lék. 46, 1966, s. 822–826
- Lewit, K.: Manualterapie und Rehabilitation des Bewegungsapparates. In: Manuelle Medizin heute, s. 129–133. Berlin, Heidelberg, New York, Tokyo, Springer 1985
- Lewit, K.: Treatment of myofascial pain and other function disorders. In: Veroy, M., Merskey, H., Progress in Fibromyalgia and Myofasicial Pain, s. 375–392, Pain Research and Clinical Management Vol. 6, Elsevier, Amsterdam, London, New York, Tokyo, 1193
- mnohé další…
Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroj: web stránky: hrdinove.cz, ceskatelevize.cz, rozhlas.cz, informace získané při studiu VŠ u prof. Lewita