Scheuermannova nemoc / Juvenilní kyfóza

Máte ve svém okolí či v rodině dospívajícího, který se stále nápadně hrbí? Ve většině případů ono "hrbení se" je skutečně jen otázkou vadného držení těla. Při pravidelných prohlídkách v tomto věku by však mělo být pamatováno na možnost Scheuermannovy nemoci, která není jen otázkou špatného držení těla, ale strukturální vadou, s kterou je potřeba pracovat.

Scheuermannova nemocScheuermannovo onemocnění se objevuje nejčastěji mezi 12. a 17. rokem života, přičemž chlapci jsou postiženi až 5x častěji než dívky. Výskyt tohoto onemocnění je velmi vysoký - uvádí se až 20%.

Scheuermannova nemoc je strukturální vadou páteře, která nejčastěji vzniká v období růstového zrychlení. Příčina vzniku není jasná, nejčastěji se uvádí porucha růstu obratlů v období ukončování růstu. Postupně dochází ke klínovité deformaci obratlových těl, snížení meziobratlových plotének a u téměř poloviny případů vznikají tzv. Schmorlovy uzly. Laicky řečeno postupně dochází ke zvětšení zakřivení hrudní páteře dozadu (kyfóza) ve chvíli, kdy mechanické nároky a zatížení páteře předstihnou její vyzrávání. Páteř zareaguje zahnutím do oblouku-kyfózy a fixací tohoto stavu.
Nejvážnější důsledky pro statiku a dynamiku páteře má tzv. nízká forma nemoci, kdy je vrchol kyfotické křivky na přechodu hrudní a bederní páteře, kde vzniká kompenzačně hyperlordóza (nadměrné prohnutí v bederní oblasti páteře) predisponující daného člověka k výhřezu ploténky v oblasti přechodu beder a kříže.

Na obrázku si můžete prohlédnout rozdíly mezi správným normálním prohnutím páteře (obrázek č. 1) a nadměrným zakřivením hrudní páteře směrem dozadu - tzv. hyperkyfóze (obrázek č. 2).

 

Jak lze rozeznat Scheuermannovu nemoc od běžného vadného držení těla?

Kyfózy

Při vyšetření zjišťujeme zvýšení hrudní kyfózy (tvorba hrbu), která je plynulá. Bolesti jsou spíše výjimečné, ty přicházejí až později s mnohem rychlejším nástupem přirozených degenerativních změn. Pacient má zkrácené prsní svaly, což vytváří obraz ramen vystrčených vpřed směrem k hrudníku.
Odlišení od vadného držení těla provedeme, když pacienta položíme na břicho na tvrdou podložku. U vadného držení těla dochází k vyrovnání zakřivení, ale u m. Scheuermann přetrvává zbytková kyfotizace hrudní páteře.
Pro zhodnocení stavu jsou nutná RTG (rentgenová) vyšetření, která se provádí ve stoje, v boční projekci. Na snímcích hodnotíme klínovité deformity těl nad 5°, kdy za pozitivní považujeme deformity 3 a více obratlů, nebo kyfózu nad 40°. Dále sledujeme nepravidelnosti krycích ploch a vytvoření Schmorlových uzlů. Bývají zúžené meziobratlové ploténky.

Toto onemocnění se projevuje nejprve špatným držením těla. Postupně se pak zhoršuje a vrchol zakřivení není uprostřed hrudní páteře, ale pod lopatkami. V té době ještě postižený necítí žádné obtíže, později se však ale objeví větší či menší omezení pohybu. V této době je nutné vyhledat pomoc ortopeda či fyzioterapeuta a zjistit, zda se jedná o deformitu – Scheuermannovu chorobu či jen o vadné držení těla. Při pokročilejší fázi onemocnění se ve spodní třetině hrudní páteře vytvoří malý hrb, který je jasným příznakem tohoto onemocnění.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Terapie

Při léčení je nutné v kritickém období - v období největšího postupu zhoršení křivky - radikálně snížit zatížení páteře, což platí zejména pro výkonostní sportovce. V případě, že neprobíhá stadium šíření zhoršení, zátěž není třeba omezovat. Pro správné posouzení možnosti dalšího pokračování zhoršení je možné zhodnotit kostní růst a odhad celkové výšky. Jestliže do ukončení růstu chybí méně než 5%, nemusíme se již obávat dalšího pokroku zhoršení křivky páteře.
Aktivním cvičením se snažíme o ovlivnění stávajících svalových dysbalancí a dosažení svalové rovnováhy. Zásadním prvkem v terapii těchto klientů je nácvik segmentální hybnosti v hrudní páteři. Pro terapii využíváme vedle manuálních technik zejména techniky na neurofyziologickém podkladě, přičemž klient by si měl z nabízených cviků být časem schopen vytvořit vlastní jednotku, kterou si pravidelně bude cvičit doma.
U těžších forem, které nelze zvládnout pouze cvičením je doporučena speciální korzetoterapie.

 videoukázka protažení prsního svalu

Protažení prsního svalu

 

Autor: Mgr. Ludmila Chasáková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Stabilizační cvičení podle KABATA - Posilovací cvik v leže na zádech pro stabilizaci trupu

Co je cílem cvičení: posílení břišních, zádových a stehenních svalů…

Cvičení dle Klappovy metody - Plížení v kliku klečmo s nesouhlasnými končetinami s obloukem paže

Co je cílem techniky: prodloužení prsního svalu lepší udržení rovnováhy…

Protažení svalů okolo hrudní páteře

Co je cílem techniky: úleva od bolesti v oblasti hrudní…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Core Training - Opora na čtyřech se zdviháním kolen

youtube

Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

youtube

Korigované zvedání ze sedu do stoje

Mohlo by Vás zajímat

Jak se správně otužovat

Otužování jako přirozený zdroj obrany celého těla a mysli Konec léta nám přináší chladnější počasí spolu s nejbarevnějším ročním obdobím.…

Baňkování

Historie U baňkování jde o vytvoření podtlaku v nádobě, která je přiložena k tělu. Dříve byly baňky dřevěné, bambusové, hliněné, ale…

Prevence bolesti zad nejen do kanceláře

V dnešní době velmi častého výskytu sedavých zaměstnání se více než kdy jindy objevuje u řady lidí bolest bederní a…

Vaše otázky a odpovědi

Skolióza a Dornova metoda

Otázka Dobrý den, bylo by možné Dornovou metodou srovnat páteř při skolióze? Dceři diagnostikovali skoliózu, má do dubna cvičit a pak jí chtějí dát korzet.Kolik je cena masáže a kde je nejbližší pracoviště? Jsme z Jemnice okres Třebíč.Děkuji Odpověď Dobrý…

Rozsáhlé bolesti od kříže až po kolena

OTÁZKA: Dobrý den,můj muž má veliké bolesti od kříže, přes pánev, kyčle a třísla až do stehen a kolen a lékaři nemůžou stále přijít na to, kde je ložisko bolesti. Neporadíte?Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,podle popisu odkud kam bolest jde, bych…

rehabilitace při bolesti zad

Otázka Dobrý den.Je mi 77 let a dlouhodobě mě trápí bolesti zad .Bolí mě nejvíce v bederní části zad, žebra od lopatek dolů. Z ortopedie jsem byl poslán na rehabilitaci elektro léčbou Th - Thl a masáže, to vše opakovaně,…

Řekli o nás

Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
Barbora Veselá - atletka
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Z emailů
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma