Srovnání zdravotních židlí s výkyvným sedákem Adaptic a Spinalis

Na začátku roku 2019 jsme se ve FYZIOklinice rozhodli zlepšit pracovní prostředí pro naše kolegy v kanceláři, na recepci, pro fyzioterapeuty i terapeutické prostředí pro klienty. Proto jsme otestovali zdravotní židle dostupné na českém trhu. Máme logicky náročné požadavky, které musí židle splňovat: a) zajišťují zdravé sezení, které je pro páteř správné a optimální, b) nedochází k poškození páteře, c) jsou určeny pro celodenní sezení (alespoň 8 hodin denně), d) splňují ergonomická kritéria, e) jsou určeny primárně do kanceláře.

ClAdaptic zidle

I vy trávíte každý den mnoho hodin sezením?

Měli jsme možnost vyzkoušet několik židlí pro zdravé sezení, z nichž jsme vybrali dvě, které jako jediné výše uvedená kritéria splňují. Jedná se o zdravotní židle Spinalis a Adaptic. Židle, které jsme vybrali, zajišťují při dlouhodobém sezení přirozenou pohyblivost pánve, podporují aktivaci svalů hlubokého stabilizačního systému páteře a pomáhají podporovat vzpřímené držení zad.

Co vše může správný výběr židle ovlivnit?

Důvodů, proč věnovat sezení pozornost je opravdu mnoho. Nyní si projděme zdravotní problémy, kterým můžeme správným dlouhodobým sezením předcházet. A pokud tyto problémy již pociťujete, je možné, že se vám je podaří se správně zvolenou židlí a správným způsobem sezení zmírnit či zcela odstranit.

Oblast pánevního dna a bederní páteře

Pokud sedíte na výkyvném sedáku (podobný princip jako balanční pomůcka, např. gymnastický míč, balanční čočka apod.), dochází k aktivaci svalů pánevního dna, páteře, zpevnění hlubokého stabilizačního systému páteře a zpevnění zádových a břišních svalů. Díky tomu, že se zároveň bederní páteř prohne do optimálního „lordotického“ tvaru, dochází ke snížení jednostranného tlaku na obratle a meziobratlové ploténky, což má za následek úlevu od bolesti v bedrech vystřelující do pánve či dolních končetin, ale i správné prokrvení nohou. Na lordotické zakřivení bederní páteře automaticky snáze nasedá fyziologické (tzv. vyvážené „kyfotické“) zakřivení hrudní páteře a napřímení, respektive lehké vyvážené lordotické zakřivení krční páteře. Dále se zvyšuje prokrvení svalů v oblasti pánevního dna a to působí pozitivně při projevech funkční sterility, při problémech s prostatou a jako prevence vzniku či při léčbě hemoroidů. Výkyvný sedák tedy zkrátka zlepšuje vzpřímené držení těla a narovnává kulatá záda a zlepšuje funkci vnitřních orgánů.

ClAdaptic zidle2

Hlava a krční páteř

Při několikahodinovém sezení na statickém sedáku kancelářské židle dochází ke zhroucenému sedu do polohy kulatých zad spolu s předsunutím hlavy dopředu. Naše svaly, tzv. autochtonní musculatura, což jsou nejhlubší svaly u obratlů, nejsou vývojově připravené na statickou dlouhodobou zátěž. Vliv gravitace způsobuje neudržení napřímení páteře. Pokud se pánev klopí vzad, neudrží se tzv. lordosa bederní páteře, pak se automaticky hroutí napřímení přechodu mezi hrudní a bederní páteří a zvyšuje se kyfotické postavení hrudní páteře. Následkem tohoto dochází k předsunu hlavy a záklonu tzv. hlavových kloubů (první dva krční obratle a lebka). Tímto způsobem sezení dochází k jednostrannému přetěžování horní krční páteře a krátkých svalů pod lebkou, ale zároveň i vyšší aktivitě povrchových silných svalů, které musí udržet váhu hlavy, tj. trapézový sval, zdvihač lopatky, skalenové svaly atd., což může vyústit až v některé z následujících příznaků: bolesti hlavy, bolesti za očima, zhoršený zrak vlivem problémů s krční páteří, hučení v uších, motání hlavy, četné blokády krční a hrudní páteře, ale také žeber, bolesti mezi či pod lopatkami, ostré bolesti na hrudní kosti, prudké bolesti v oblasti ramenních kloubů, brnění či pálení horních končetin a bolesti v oblasti lokte, u vnitřních orgánů díky napřímení hrudní páteře se snižuje tlak na žaludek a plíce, blokády žeber nebo hrudních obratlů mohou mít vliv i na pravidelnou činnost srdce. Všem těmto problémům způsobeným dlouhotrvajícím nepřirozeným držením hlavy můžeme předejít tak, že budeme věnovat pozornost správnému sedu, který nezpůsobuje blokace a přetěžování krční páteře. Je důležité, aby při sezení docházelo k přirozenému esovitému prohnutí v předozadní rovině páteře (nezaměňujte za skoliotické držení, což je esovité zakřivení páteře v čelní rovině), čímž dojde k efektivnímu rozložení zátěže po celé její délce, ramena se rovnovážnou aktivací svalů v oblasti ramene a lopatek nastaví do šíře a vzad a hlava se zasune dozadu a krční páteř napřímí. Tímto tedy dojde k odlehčení velkým trapézovým svalům, ale i drobným svalům pod lebkou a uvolnění přílišného tlaku na krční páteř, meziobratlové ploténky a obecně uvolnění ztuhnuté šíje i krku.

Srovnání židlí Adaptic a Spinalis

ClAdapticvsSpinalisSprávnou zdravotní židli poznáte podle pohyblivého sedáku, který se pohybuje nezávisle na opěradle a područkách, protože zajišťuje přirozenou pohyblivost pánve a vyváženě aktivuje svaly hlubokého stabilizačního systému páteře, což je pro tělo přirozené. Pohyb sedáku navíc musí být veden po přirozené dráze pohybu pánve. Jelikož tyto nároky na českém trhu v současnosti splňují jen zdravotní židle Spinalis  a Adaptic , pro testování jsme vybrali jejich modely Hacker (na obrázcích vlevo) a Evora (na obrázcích vpravo).

Je důležité poznamenat, že správná židle nemůže mít v žádném případě područky upevněné na výkyvném sedáku, protože by byl narušen stabilizační bod těla. Ani sedák nemůže být upevněn na kloubu nebo trnu, protože by mohlo docházet k blokaci páteře v bederní oblasti.

Ze zdravotního hlediska jsou obě zmíněné židle na stejné úrovni. Obě židle představují momentálně nejzdravější způsob celodenního sezení a z tohoto důvodu je obě doporučujeme.

ClAdapticvsSpinalis2

Z technologického hlediska židle Spinalis nepatrně zaostává za současnými trendy, neboť design a ergonomické nastavení židle již neodpovídá současným trendům. Největší problém vnímáme zejména v nemožnosti nezávislého nastavení područek vůči bedrům (což neumožňují prakticky všechny modely Spinalis). Posuvnost beder je možná pouze s područkami, ale mění pak postavení ramen blíže k uším nebo naopak nutí do lehkého vyhrbení. Neudrží tedy správné nastavení přechodu hrudní a krční páteře a optimální nastavení ramenních kloubů. To vnímáme jako negativní parametr.

Naopak židle Adaptic se nám z hlediska kombinace zdravotních i ergonomických funkcí jeví jako nejdokonalejší zdravotní židle na trhu. Područky a bederní opěrka jsou nastavitelné nezávisle. Opěrku hlavy nabízí Adaptic u všech modelů s výjimkou nejlevnější varianty, zatímco Spinalis má naopak opěrku jen u nejdražšího modelu. To vše dělá Adaptic funkčně dokonalejší než Spinalis.

Z pohledu zákazníka vítězí Adaptic 8:3

Z parametrů srovnávaných zdravotních židlí jsme vybrali ty, o které se lidé při jejich výběru nejčastěji zajímají: nejdůležitější jsou samotné funkce židle. Důležité jsou ale i použité materiály a pochopitelně cena.

Přehledně jejich vyhodnocení shrnuje tabulka: 

 

 
Adaptic
Spinalis
parametr
popis
hodnocení
popis
hodnocení
zdravotní a ergonomické funkce
zdravotní výkyvný sedák
ano
+
ano
+
nezávislá posunlivost područek vůči bederní opěrce
ano
+
ne
-
nastavení područek vpřed/vzad (přiblížení ke stolu)
ano
+
ne
-
opěrka hlavy
ano
+
ne
-
nastavení bederní opěrky
ano – nezávislé (správné)
+
ano – závislé (nevhodné)
-
sedák
měkčí = pohodlný
 
tvrdý
 
restriktor („pojistka“ zlomené pružiny)
 
-
ano
verze židle s „plnými zády“
ne
-
ano 
 použité materiály    
kovové části
 řezané laserem
 
 svařované trubky
 
potah
 Camira
> 100 000 cyklů
(životnost cca 10 let)
 +
 Renna
40 000 cyklů
(životnost cca 4 roky)
 -
 cena (v Kč, bez DPH) 
srovnatelný model
 12.388,-
 +
 17.990,-
 -
cenové rozpětí
 9.909,- až 16.520,-
 +
 13.990,- až 24.790,-
 -
celkové hodnocení
 
 80%
 
 30%
 

V klíčovém parametru - existenci výkyvného sedáku a jeho pohybu - jsou obě značky prakticky srovnatelné, i když Adaptic má subjektivně jemnější pohyb. Spinalis má však navíc oproti Adapticu restriktor, který slouží výhradně v havarijní situaci při zlomení pružiny. Podle obou výrobců však k tomuto nedochází. Proto restriktor nepovažujeme za důležitý faktor, neboť má jen pasivní funkci. Pro někoho také může být důležitá skutečnost, že Spinalis nabízí i verzi židle s „plnými zády“, zatímco Adaptic tuto variantu v nabídce nemá. Ve všech ostatních ukazatelích ale vítězí právě česká značka.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Důležitá je možnost nezávislého nastavení područek. U Spinalisu jsou područky vzadu přivařené k opěrce zad - židle tedy umožňuje buď správné nastavení opěrky ve správné pozici beder, nebo správnou výšku područek. Pokud správně nastavíte výšku opěrky v bedrech, obvykle dojde k nevhodnému nastavení výšky područek: nízké položení loktů znamená svěšení trapézových svalů, což vede k jejich bolestem.
Spinalis ani neumožní zasunutí područek dozadu v případě, kdy se uživatel chce se židlí zasunout ke stolu, zatímco u Adapticu je možné je zasunout dozadu. Nezávisle polohovatelné područky u české židle dovolují i jejich šikmé nastavení, což dovoluje příjemný relaxační sed. 

Adaptic má plusy i ve funkčnosti opěrek. Bederní opěrky jsou nezávisle nastavitelné podle konkrétní postavy, zatímco u Spinalisu je problematické již zmiňované závislé spojení s područkami. Adaptic má také u většiny modelů nastavitelnou hlavovou opěrku, kterou Spinalis nabízí pouze u nejdražší varianty za téměř šedesát tisíc korun. Vzhledem k vysoké cenové hladině jsme tuto židli v testu neposuzovali.
Cena obecně patří mezi důležitá kritéria a nevýznamná není ani u investice do zdraví - Adaptic je při vyšší kvalitě všech zdravotních a ergonomických funkcí o 20-35 % levnější.
S cenou souvisí i komfort a životnost použitých materiálů. Většina židlí Spinalis je čalouněných, což je nepříjemné zejména v létě, kdy se lidé potí, zatímco Adaptic nabízí všechny modely se síťovinou - pohodlnější potah má přitom téměř trojnásobnou životnost právě u Adapticu.

Některé parametry je možné považovat za subjektivnější, Spinalis by tak mohl získat o dva body lepší hodnocení, pokud dáte přednost tvrdému sedáku a nevadí vám zastaralý design ohnutých trubek. 

Pokud budete mít cestu na naši FYZIOkliniku, narazíte na židle Adaptic Evora v čekárně u recepce, kde si je můžete vyzkoušet.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha, 2019

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

Ukázka metody, kdy pomocí jednoduchých cvičení uvolňujeme bederní páteř a…

Správný sed na židli Adaptic + nastavení židle

Pokud trávíte hodně času sezením, je vhodné zvolit co možná…

Cvičení do kanceláře - Správný sed

Co je cílem cvičení: správný a zdravý sed

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

youtube Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

youtube Cvičení na židli Adaptic - Jednostranné pádlování

Cvičení na židli Adaptic - Jednostranné pádlování

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Narovnejte se s osobním FYZIOasistentem

Trápí vás, že vypadáte při pohledu do zrcadla shrbení? Máte pocit, že když se narovnáte podle doporučení fyzioterapeuta nebo lektorky…

Jak správně sedět

Moderní doba s sebou přináší technický pokrok a značné ulehčení práce, avšak ruku v ruce s nimi přichází také požadavek…

Jak na zkrácené svalstvo

Často Vás trápí nepříjemný tah, ztuhlost až bolest svalů? Máte problém provést nějaký pohyb? Cítíte napětí a máte pocit, jako…

Řekli o nás

Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Články související s FYZIOklinikou 2
Články související s FYZIOklinikou 2 Články související s FYZIOklinikou 2 Další z článků, ve kterých se píše o fyzioklinice www.plus.rozhlas.cz Léčba rázovou vlnou zasáhne i hluboko ve tkáni www.luxus.cz Ošetření ramene metodou rázové vlny a FYZIOklinika www.medicina.cz Hojení ran pomocí rázových vln  www.prazskypatriot.cz Tato nemoc má přezdívku Tichý zloděj a…
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty