Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Totální endoprotéza kyčelního kloubu - TEP kyčle

Byla Vám voperována náhrada kyčelního kloubu a chtěli byste se dozvědět o pooperační fázi více, než Vám řekli v nemocnici? Nebo Vás operace teprve čeká a chcete se připravit? Doufáme, že v následujících řádcích najdete odpovědi na všechny své otázky. Pokud ne, neváhejte nás kontaktovat!

Kyčelní kloub

Kyčelní kloub je největší kloub v lidském těle a je tvořen spojením kosti stehenní s kostí pánevní. Je to kloub jednoduchý (složený pouze ze dvou kostí), ale díky silným vazům, které kostní spojení obklopují, zároveň také nejpevnější. V rámci dolní poloviny těla má největší rozsah pohyblivosti.

Co znamená TEP kyčle?

TEP je zkratka pro úplnou náhradu kloubu (totální endoprotézu). Jedná se o umělou náhradu hlavice kosti stehenní a jamky kosti pánevní. Podle rozsahu poškození lékař rozhodne, zda stačí nahradit pouze hlavici stehenní kosti nebo zda je i kloubní jamka (v pánevní kosti) natolik poškozena, že bude nutná i její náhrada. Úplná náhrada označuje náhradu obou na sebe přiléhajících ploch (jamky i hlavice).

V dnešní medicíně existuje velké množství tvarů, použitých materiálů i operačních přístupů. Endoprotézy mohou být kovové, polyethylenové, keramické nebo vyrobené z kombinace těchto materiálů. Některé implantáty se do kosti upevňují s použitím kostního cementu, jiné bez něj. Zpravidla se cementované endoprotézy implantují starším pacientům a necementované mladším.

Nejčastější indikace pro TEP kyčelního kloubu

  • Traumatické zlomeniny krčku stehenní kosti
  • Artróza kyčelního kloubu – degenerativní onemocnění
  • Aseptická kostní nekróza (odumření kostní tkáně vznikající bez přítomnosti infekčního zánětu z ne zcela jasných příčin)
  • Vrozené vady kyčelních kloubů
  • Revmatoidní artritida (zánětlivé autoimunitní onemocnění projevující se především zánětem a bolestivostí kloubů a jejich postupným poškozením, které však postihuje i ostatní orgány)
  • Onkologické příčiny

Předoperační vyšetření

Před operačním výkonem je třeba, aby Vás lékař vyšetřil interně, zhodnotil míru rizik, odhadl, zda jste schopni tento zákrok podstoupit, a podílel se na vhodné volbě anestezie. Nejčastěji se používá celkové uspání, v některých případech ale můžete požádat o spinální anestezii, která Vás „umrtví“ pouze od pasu dolů a zůstáváte tak při vědomí. V den před operací budete ošetřeni lékařem – ortopedem (zpravidla Vaším operatérem), který Vám nastíní, jak bude operace probíhat a jak vypadá pooperační fáze. Před operací se obvykle pacientovi odebírá krev, ta je pak použita jako autotransfuze, pokud je potřeba nahrazovat ztrátu krve.

Kontraindikace

Některé okolnosti nebo stavy pacienta vylučují uskutečnění operace. Kontraindikace můžeme dělit do dvou skupin:

Lokální kontraindikace

  • Infekce v kyčli
  • Kožní infekce, proleženiny, bércové vředy
  • Folikulitida – stafylokoková infekce kůže

Celkové kontraindikace

  • Pacientova nespolupráce
  • Stav pacienta, který mu neumožňuje po operaci chodit
  • Zánětlivé ložisko
  • Alergie na umělý materiál
  • Špatná kvalita kostí
  • Neurogenní artropatie – degenerativní onemocnění se ztrátou citlivosti

Operační den

V den operace Vám bude do svalu aplikována dávka protizánětlivých léků a antibiotik jako součást premedikace (podávání léků před určitým lékařským výkonem).

Ve většině případů se operuje v poloze na boku. V první fázi se odstraní poškozené části kostí a nahradí se protézami. Je velmi důležité před skončením celého operačního procesu ověřit stabilitu endoprotéz. Cementované náhrady se upevní kostním cementem, u necementovaných je stabilita zajištěna tvarem a zpracováním povrchu protézy. Poté se rána zašije. Celý výkon trvá přibližně 90 minut.

Pooperační fáze

Ihned po operaci budete převezeni na jednotku intenzivní péče, kde Vám budou podávány protizánětlivé léky, léky proti bolesti a monitorovány životní funkce. Pokud nedojde ke komplikacím, druhý den Vás převezou na standardní pokoj. Jako prevence tromboembolické nemoci jsou vhodné kompresní punčochy. Další postup v pooperační fázi se liší v každém zdravotnickém zařízení. Některá zařízení dovolí pacientům vstát hned druhý den po operaci, jiná až třetí, záleží na vnitřních předpisech a tradici. Nejpozději tedy třetí den po operaci byste měli vstát z postele a pokusit se o chůzi o dvou berlích (francouzských, podpažních). Druh berlí opět určuje tradice, dostupnost a ochota personálu. Podpažní berle utlačují cévy a nervy v podpaží a zatěžují ramenní klouby. Vhodnější je používat francouzské berle (zapření je o dlaň a předloktí).

Cvičení po operaci

Několikrát denně je nutné vstát z postele a chodit s berlemi, raději častěji po menších vzdálenostech. V mezičase je potřeba cvičit nejen operovanou končetinu, ale i celé tělo vleže a vsedě na posteli.

Čeho se vyvarovat po operaci?

Je nezbytně nutné dávat pozor na pohyby v operovaném kyčelním kloubu, aby nedošlo k uvolnění kloubní náhrady z jamky. Tyto zásady je nutno dodržovat min. 3 měsíce po operaci.

Pacient po operaci TEP kyčelního kloubu nesmí dělat tři základní pohyby (a jejich kombinace):

  • Rotace v kyčelním kloubu – především nevytáčet špičku zevně
  • Pokrčování kyčelního kloubu nad 90° – hluboký sed (zavazování tkaniček, ohýbání k zemi)
  • Zvedání natažené dolní končetiny do vzduchu

Zakázanou kombinací všech těchto pohybů je dávat nohu přes nohu!

Fyzioterapie po TEP kyčelního kloubu

V rané pooperační fázi se s fyzioterapeutem zaměříte na péči o měkké tkáně, které byly operačním přístupem poškozeny. Důležitá je péče o jizvu, aby nedošlo ke slepení jednotlivých vrstev kůže a podkoží a fascií – povázek (vazivových obalů), které kryjí svaly. Je potřeba pomocí technik měkkých tkání tyto oblasti uvolnit. Vhodná je šetrná tlaková masáž, masáž stimulačními „ježky“, či taping (metoda pasivní podpory kloubů a vazů pomocí speciálních pásek nalepených na kůži v problémové oblasti), který dokáže nejen odlehčit danou oblast, ale pomůže i vstřebávání modřin, jež často operační zákrok doprovázejí. Před samotným cvičením je třeba uvolnit hypertonické či jinak napjaté měkké tkáně a svaly. Zvýšeným napětím po operaci trpí přitahovače dolních končetin a ohybače kolenních kloubů. Naopak oslabené bývají hýžďové svaly, přední strana stehen a břišní svaly. Izometrická cvičení (při kterých se délka svalu nemění, mění se pouze jeho napětí; tedy úhel v pracujícím kloubu zůstává neměnný) dokáží tyto svalové skupiny opět posílit. Po vyndání stehů a zahojení rány je vhodné na ránu aplikovat terapeutický laser. Důležitý je nácvik správného stereotypu chůze – našlapovat přes patu, nevytáčet špičku směrem ven a dělat stejně dlouhé kroky oběma nohama. Míru zatížení operované dolní končetiny a dobu chůze o berlích určuje operatér. Ve většině případů je pacient propuštěn do domácího léčení 8.–10. den od operace.

Terapie rázovou vlnou

Vhodné je použít radiální rázovou vlnu na svaly či svalové skupiny, které jsou ve zvýšeném napětí. Rázová vlna dokáže takto postižené svaly uvolnit a účinek je dlouhodobý, ale je třeba tuto léčbu zahájit hned v prvních stadiích onemocnění (v pooperační fázi). Aplikace se pak opakuje podle potřeby 3–8× s intervaly 3–5 dní.

Návody na cvičení

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na závěsném posilovacím systému - zvedání pánve

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře vleže na boku a stabilizace lopatek

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad

Články, které by vás mohly zajímat

Coxa vara

Co je coxa vara a jak se tato diagnóza projevuje? Veškeré potřebné informace se dozvíte v tomto článku.

Onemocnění způsobující bolesti kloubů

Bolí Vás klouby? V tomto článku jsou shrnuty nejrozšířenější kloubní onemocnění, které mohou obtíže způsobovat.

Artróza kyčelního kloubu – koxartróza

V tomto článku si představíme koxartrózu: její příčiny, příznaky i metody léčby.

Nejčastější otázky k TEP kyčle

Čeká Vás totální endoprotéza kyčelního kloubu? Zodpověděli jsme pro Vás nejčastější dotazy a základní informace o TEP kyčle.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Rehabilitace po operaci kyčelního kloubu

Po operaci kyčelního kloubu zůstává pacient nějakou dobu v nemocnici. Může se rehabilitace uskutečnit třeba až půl roku po operaci, nebo je po propuštění z nemocnice pacient převezen do rehabilitačního střediska na určitou dobu?Dě…

Zhmoždění kyčle po úrazu

Dobrý den, Uběhlo 14 dnů od úrazu (uklouznutí na ledu). Byla jsem na rentgénu páteře, zlomeného nic nemám.Diagn.:monotrauma/polytrauma. doporučené berle a Novalgin. Nelze se posadit na zadek, dotknout stehen-zadní strana, poh…

Problémy s kyčelním kloubem

Dobrý den,jednou jsem seskočil z osobního automobilu Pick-up a od té doby mám problémy s kyčelním kloubem pravé nohy. Chodím na Magnetoterapii. Chvilku po terapii mne kyčel tolik nebolel. Pomůže mi nějaké cvičení?Děkuji za radu.