Únavovou zlomeninu si můžete přivodit poměrně snadno. Zvlášť v době, kdy si většina lidí dává předsevzetí, že začne více sportovat. Dbejte, prosím, abyste ve snaze dostat se co nejrychleji do kondice, svému tělu ještě více neublížili!
Právě vlivem nárazově zvýšené zátěže se v namáhané kosti tvoří mikrotrhliny. Ty jsou schopny se rychle zahojit, ovšem pouze mají-li k tomu vhodné podmínky. Nejčastěji vznikají na nosných kostech končetin (stehenní kost, lýtková kost, pažní kost) a záprstních kůstkách nohy. Jestliže je kost vystavena zvýšené zátěži dlouhodobě, začne se zpočátku malá poraněná oblast rozšiřovat o další mikrotrhliny. Za normálních okolností se kost hojí vazivovým svalkem, který postupně mineralizuje a tvoří se z něj svalek kostěný. Je-li poškozená oblast neustále namáhána, proces hojení je narušen a neprobíhá správně. Vazivový svalek se postupně zvětšuje a později je patrný i na rentgenovém snímku. Tento stav je označován jako únavová zlomenina.
Těmito obtížemi netrpí pouze vrcholoví sportovci, atleti apod. Týkají se v podstatě kohokoli, kdo se rozhodne začít s novou sportovní aktivitou a přežene to hned na začátku. Ohroženou skupinou jsou rovněž lidé s osteoporózou, jejichž kosti jsou oslabené vlivem onemocnění, tudíž náchylnější k poškození i při normální zátěži.
Příznaky
- bolest – zpočátku nevýrazná, ustupující po zátěži, postupně se zhoršuje, objevuje se i v klidu a může až znemožňovat provádění pohybu,
- zvýšená citlivost na dotek v určitém místě,
- otok.
Příčiny
Ačkoliv to tak nevypadá, kost je aktivní orgán, který se podle potřeb organismu neustále obměňuje. Přestavbu mají na starosti dva druhy buněk. Jedny poškozenou, nefunkční kost odbourávají a druhé vytváří novou kostní hmotu. V závislosti na zátěži se kost dokáže dlouhodobě remodelovat a přizpůsobovat se. Ovšem bez dostatku času na regeneraci vzniká v kostní tkáni nerovnováha mezi novotvorbou a odbouráváním kosti. Oba procesy probíhají zároveň a tím se zvyšuje „unavitelnost“ kosti, což později vyústí v únavovou zlomeninu. Pokud zátěž i nadále přetrvává, může dojít ke kompletní zlomenině poškozené kosti.
Rizikové faktory
- druh sportu – nejčastější u atletů, běžců, basketbalistů, volejbalistů, hokejistů, tenistů, tanečníků, vojáků…
- zvýšená aktivita – přechod ze sedavého zaměstnání do aktivního trénování,
- pohlaví – ženy v klimakteriu,
- architektonika klenby nožní – plochonoží, ale i vysoká klenba,
- onemocnění kostí – osteoporóza.
Léčba
Pro co nejrychlejší uzdravení je nutný klidový režim. Rychlost uzdravení závisí na včasnosti odhalení problému a zahájení léčby. Potom je možné obejít se bez fixace postižené končetiny. V akutním stadiu je doporučeno ledování k redukci otoku a zmírnění bolesti.
Fyzioterapie
Pro rychlejší regeneraci kostní tkáně používáme fokusovanou rázovou vlnu, pomocí které stimulujeme kostní buňky k rychlejší regeneraci. Využíváme také kinesiotaping k uvolnění přetížených svalových skupin.
Prevence
Pomalé změny
Pokud začínáte s novým cvičením nebo sportem, navyšujte zátěž postupně, aby tělo mělo dostatek času na adaptaci. Ideální je trénovat pod odborným vedením.
Chcete se zeptat?
Vhodná obuv
Ať už začínáte s během, nebo jinou sportovní aktivitou, výběr obuvi nepodceňujte a neostýchejte se nechat si s výběrem poradit ve specializovaných prodejnách.
Kompenzační aktivita
Pokud jste si oblíbili například tenis, zařaďte do svého tréninku kompenzační cvičení (cvičení na velkém míči, plavání…) na posílení a stabilizaci celého těla jako prevenci problémů z jednostranné zátěže. V zásadě se jedná o to, aby se přetěžované části těla ulevilo.
Výživa
Vliv správné výživy na Vaše tělo, ať už jste sportovec vrcholový či víkendový, hraje velkou roli. Dbejte na dostatečné množství vitamínů a vápníku.
Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroj: klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie