Uvolnění jizvy

co s jizvou po operaci nebo chirurgickém zákroku?

V průběhu života se většina z nás dopracuje k nějaké té malé či větší jizvě. Nezáleží na tom, zda ji způsobil úraz, operace, nebo špatně zahojená kožní choroba. Správná péče o jizvy totiž nemá jen estetický efekt, ale prvořadé by zde mělo být pro nás především to, že pokožce okolo jizvy vrátíme alespoň část původní elasticity.

JizvaCo je vlastně jizva?

Jizva je součástí přirozeného procesu hojení kůže. Vzniká jako následek jejího porušení, které může být náhodné v podobě úrazu nebo dokonce plánované, např. v podobě chirurgického zákroku. Některé přírodní kmeny, především z Afriky, dokonce jizví svoji pokožku záměrně v rámci rituálů a určování příslušnosti ke kmeni. Například Dinkové (největší etnická skupina v Jižním Súdánu) si je vyřezávají na čelo a spánky. Dobrovolné jizvení má pravděpodobně nejdelší historii ze všech způsobů "zdobení" těla. V současnosti v zahraničí existují studia, kde si zájemci mohou nechat na tělo vytvořit jizvením (vyřezat), tzv. skarifikací, různé ozdobné obrazce.

Faktory ovlivňující hojení

Rozsah a vzhled jizvy závisí na mnoha okolnostech. Intenzívně se mění až do 18 měsíců od svého vzniku. Čerstvější jizvy se odstraňují mnohem jednodušeji a s lepším efektem v porovnání se starými. Studie dokazují možnost ovlivnění a uvolnění napětí i u několika let starých jizev. Schopnost hojení kůže po různých typech poranění nebo po chirurgických zákrocích je u každého pacienta jiná. Jizvy mají nejrozličnější tvary, barvy a velikost.

Proces hojení ran je u člověka do určité míry podmíněný geneticky a ne vždy probíhá podle našich představ, přičemž například záněty proces tvorby nové, zdravé tkáně komplikují. Jizvy, které zůstávají například po popáleninách jsou často větší, plošné a proto je při jejich léčbě potřebné spolupracovat s odborníkem.

Při plánovaných chirurgických zákrocích nepochybně svojí úlohu hraje způsob šití, používání vstřebatelných šicích materiálů a podobně.

V rámci pooperační rehabilitace, kromě cílené pohybové léčby, je důležitá také následná
péče o jizvu. Jizvy totiž po dobu léčby vyžadují především potřebnou vlhkost a maximální přístup kyslíku. Hydratace je klíčem k dosažení maximálního efektu. Napomáhá produkci kolagenu pro rychlejší hojení. Práci s jizvou můžeme začít hned prvním dnem po vyjmutí stehů. V nasledujícím období jde o zvyšovánní kondíce, síly a úpravu koordinace pohybů.

Jizvatypy jizev

Cílem terapie je co nejrychlejší návrat do plnohodnotného života. Podle vzhledu rozeznáváme:

Hypertrofické jizvy (vyvýšené)

Vznikají nadměrným tvořením nové kůže, jsou obvyle červené, hrubé a tvrdé. Často "svědí" nebo bývají bolestivé a nepříjemné. Mají tendenci vystupovat nad úroveň okolní kůže, přičemž se ale nerozšiřují mimo oblasti původního zranění.

Keloidní jizvy (přečnívající línie rány)

Jsou hrubé, oblé, tvoří nepravidelné shluky jizvovité tkáně, které se šíří přes hranice původního zranění. Často jsou červené nebo tmavší v porovnání s okoliní kůží.

Atrofické jizvy (promáčknuté)

Vznikají, když se rána nehojí správně a tvoří se tak nedostatečné množství nové pojivové tkáně. Výsledná jizva je pod úrovní okolní kůže, např. jizvy po akné nebo planých neštovicích.

Strie

Jizvám, jako jsou strie, představující v podstatě popraskanou kůži následkem jejího rychlého roztahování, nejčastěji během těhotenství, se dá předejít prostředníctvím pravidelného nanášení zvláčňujícich emulzí. Na dosažení potřebné pružnosti pokožky je důležité také pravidelné cvičení.

Samotná péče

Předpokladem účinné péče o jizvy je začít s léčbou co nejdříve. Odměnou jsou jizvy, za které se pacient nemusí stydět, a které mají přirozenou pružnost a elasticitu. Bezbolestná léčba jizev a její bezrizikové použití v jakékoliv věkové kategorii představuje metodu, která si v řadách lékařů získává stále více příznivců. Jednou z nich je aplikace produktů na bázi silikonu, a to ve formě silikonového plátku, silikonového gelu nebo silikonové tyčinky. Všechny tyto produkty jsou určeny k léčbě jizev po uzavření a zahojení rány. Nesmí se používat na otevřené či čerstvé rany.

Lékaři často pacienty upozorňují, aby čerstvé jizvy nevystavovali slunci. UV záření by totiž mohlo způsobit hyperpigmentaci, čili nežádoucí ztmavnutí jizvy. Před sluncem je potřebné jizvy chránit až do úplného zahojení, tedy dokud je jizva červená, což může někdy trvat i rok.

Dobré výsledky vykazují také starší jizvy, ačkoli stále platí, že čím dříve jizvu začneme ošetřovat, tím lepší budou výsledky léčby. Prvořadé je při hojení ran zejména uvolnění pnutí, aby poraněné místo nebylo namáhané a aby se jizva zbytečně nerozšířila. Ztažené a tence na sebe naskládané blány měkkého vaziva mají tendenci slepení se na sebe. Tímto způsobem se jizva stává aktívní, což znamená, že není pružná ani bolestivá. Slepení struktur zapříčiní znemožnění klouzání vazů, šlach, svalů a kůže vůči sobě pod jizvou. Místo pod kůží s omezenou pohyblivostí má přímý vliv také na chod vzdálených struktur, jako například v napěti kůže, citlivosti a pohyblivosti. Na povrchu kůže těsne při jizvě pociťujeme zvýšené napětí a bolest. Níže si úkážeme, jak bolestivým stavům předcházet.

Co používáme na uvolnění jizvy

Nejlevnější jsou přírodní léky a skutečnost, když se pro odstranění jizvy člověk rozhodne včas. Naše babičky ošetřovaly jizvy domácim sádlem. A již v minulosti lidé přirozeně pochopili, že jizva se nesmí vysušit.

Třezalka

Třezalkový olej

Třezalka tečkovaná je při péči o jizvy "číslo jedna". Při jejich hojení je vhodné používat na potírání rány třezalkový čaj, nebo odvar. Po zahojení si připravte vlastní domáci třezalkový olej.

Jak připravit třezalkový olej:

 • 2 hrsti třezalkových květů zalejte půl litrem olivového oleje (dávku snížte podle potřeby)
 • nechte tři týdny odležet na tmavém místě
 • následně přeceďte
 • uchovávejte v tmavé lahvi

Olejem natírejte jizvy denně.

Sádlo

Účinné je též ošetřování jizev domácim sádlem. Pozor, sádlo musí být skutečně domácí a nesolené či jinak upravované. Po jeho aplikaci se pokožka uklidní a zjemní.

JitrocelJitrocelová tinktura

Pokud máte k dispozíci sušený jitrorocel, připravte si silný odvar, který budete nanášet na jizvu vatovým tampónem. 

Jiný přípravek na jizvy obsahuje aktívní rostlinnou složku, bohatou na enzymy se silnými antioxidačními účinky (Sodermix). Používá se na hypertrofické a keloidní jizvy. Jeho výhodou je také to, že kromě protizánětlivého účinku a vychytávání volných kyslíkových radikálů zmírňuje  nepříjemné "svědění". Doba aplikace na zahojenou jizvu je rovněž nejméně tři měsíce. Používá se také na postradiační fibrózu (zmnožení tkání po radioterapii).

Pokud nemáte důvěru v bylinky, ani čas připravovat si přírodní receptury, potírejte si jizvu každý večer po sprchovaní vrstvou mastného krému, který necháte několik minut působit, nebo si ji nastříkejte panthenolem ve spreji. Při ošetřování jizev je důležité nezapomínat na pravidelnost. Pokud chcete, aby se stav Vaší jizvy zlepšil co nejdříve, je potřebné se jí věnovat každý den.

Měkké techniky

Nejdůležitější je však jizvy uvolňovat pomocí tzv. měkkých technik. Při jakékoliv péči o čerstvou jizvu je třeba mít na paměti následující doporučení: S léčbou jizvy je třeba začít až po zahojení poranění! Některé produkty k léčbě jizev nejsou určené do otevřených či čerstvých ran.

Všeobecně se na jizvy doporučuje tlaková léčba. Masáž tlakem je mnohem účinnější než klasické masírování. Aplikací tlaku se předchází hypertrofii jizev, tedy tomu, aby nadměrnou tvorbou nové kůže došlo k jejich vyvýšení a zhrubnutí.

Ruční uvolňování jizvy

Předpříprava může vypadat jako jemné uchopování, "štípání" jizvy mezi dvěma prsty a nadzdvihování s mírným "ždímáním" prsty oproti sobě. Jizva se může jemně zahřát a zčervenat.

Uvolňovací cvičení

Prvním uvolňovacím cvičením může být vytváření tzv. Céčka kdy:

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

 • přiložíme palec kolmo na podélnou část jizvy
 • následně jemným tlakem/posunem palce po kůži nahrneme kožní řasu a opřeme se do vytvořeného ,,C­éčka" z řasy
 • jizva má tendenci být tuhá, nepoddajná a někdy slepená a může tahat směrem pod kůži
 • při uvolňování musíme dát jizvě čas k povolení
 • po prvním jemném zatlačení do jizvy a vytvoření jmenovaného "Cé­čka" v poloze vydržíme a počkáme na uvolnění
 • POZOR!  Nesnažte se jizvu úplně přetlačit a proklouznout na druhou stranu jizvy.
 • takto projděte všechny části jizvy z obou stran

Jako druhý krok zkoušejte jemné pružení jizvy, kdy:

 • plochým položením bříšek prstů překryjete vekou plochu jizvy a jemně na jednu a druhou stranu v různých směrech uvolňujete plochým pomalým kmitem
 • prakticky se jedná o pár centimetrové pomalé pruživé pohyby s mírným tlakem, aby bylo zabezpečeno klouzání kůže po podkoží

Nasledující možností je tvoření tzv. Esíček, kdy:

 • si jemným úchopem vytvoříme kožní řasu a povolujeme jizvu do protichůdných pohybů
 • jizva je mírně tzv. nadzdvihnutá­ a podebraná s prsty nahoru
 • pomalu uvolňujeme kůži v oblasti celé jizvy do vyšší pružnosti

Osud Vašich jizev je jen ve Vašich rukách. I když neexistuje mastička po které by zmizely, správnou péčí můžete dosáhnout alespoň toho, že jejich barva a povrch bude jemnější, a že se do okolní pokožky vráti pružnost bez omezení pohybu.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Napřimování v sedu

Co je cílem cviku: napřímení horního trupu

Leh na břiše s vytažením a rotací

Cvik vhodný když mě bolí bedra a v případě bolestivého…

Stabilizační cvičení podle KABATA - Posilovací cvik ve vzpřímeném sedu pro stabilizaci zad a krku

Co je cílem cvičení: posílení svalů břišních, zádových a šíjových…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Zásuvka vsedě

youtube

Brunkow - Vzpěr z polohy na břiše do polohy nízkého šikmého sedu

youtube

Extenze vestoje

Mohlo by Vás zajímat

Bolesti hrudní páteře

Hrudní páteř je nejméně pohyblivým a současně nejstabilnějším úsekem páteře. Obtíže v této oblasti nebývají tak časté jako bolesti krční…

Únavové zlomeniny

Únavovou zlomeninu si můžete přivodit poměrně snadno. Zvlášť v době, kdy si většina lidí dává předsevzetí, že začne více sportovat.…

Akupresura

Popis: Jedná se o fyzioterapeutickou metodu odvozenou z čínské akupunktury. Akupresura využívá pouze tlaku na akupresurní body, tudíž je neinvazivní,…

Vaše otázky a odpovědi

Cviky na bolest v bedrech

Otázka Dobrý den,již 4 měsíce mě bolí záda v bedrech. Nemohu se zaklonit dozadu, někdy to více bolí na pravé straně směrem nahoru. Můj dojem je, že mám asi zkrácené hluboké svaly, mám hypermobilitu páteře a dost na to trpím.,…

Vyhřezlá ploténka krční páteře

Otázka: Dobrý den.Asi 1/2 roku mám vyhřezlou ploténku krční páteře. Lékař vyhodnotil, že lze operaci odložit, ale že bude zřejmě nutná. Já se ale operace velice obávám pro možné následky. Je možné podstoupit jiný způsob řešení mého problému? Zatím mám…

Kýla stehenního svalu

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po operaci TEP - 8 měsíců. Po odstranění stehů jsem zjistila na konci jizvy poměrně dost velkou bouli na vnější fascii stehenního svalu. Byla jsem lékařem ujištěna, že se jedná o pooperační hematom a že se v…

Řekli o nás

Barbora Veselá - atletka
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi...…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma