Cviky při bolestech hlavy a migrénách

Hlava, důležitá část lidského těla, ve které se nachází většina smyslových orgánů společně s centrem nervové soustavy - mozkem. Nacházejí se zde centra zraku, sluchu, chuti, čichu a velmi jemná hmatová zakončení po celém obličeji, především v oblasti úst.


Obličej tvoří dvě hlavní skupiny svalstva - svaly mimické a svaly žvýkacíŽvýkací svaly se nachází v místech, kde se spojuje horní a dolní čelist. Podílejí se na žvýkání potravy a posilujete je tedy při každém jídle. Mimické svaly zajišťují informační a komunikační charakter tváře. Výraz tváře slouží k vyjadřování emocí, které by měli být schopni ostatní lidé rozluštit. Mnohdy se stává, že i když neslyšíme hlas druhého člověka, přesto na základě výrazu v obličeji odhadneme, co se s ním právě děje či na co myslí. Prostřednictvím mimických svalů komunikujeme a sdělujeme okolí, jak se cítíme, co právě prožíváme. Zajímavostí je, že signály obličeje jsou lidmi chápány stejně ve všech světových kontinentech, napříč celou planetou. Mimických svalů máme mnoho, ale jen některé z nich aktivně využíváme. Jejich procvičování má hned několik výhod. Zejména se díky cvičení prokrvuje pokožka a kontury pleti se zpevňují.

Nachází se zde i otvor pro přijímání potravy a zároveň i pro dýchání. Proto bychom ani svaly hlavy neměly podceňovat. Mnohdy se stává, že v důsledku každodenního stresu apod., jsou svaly očí, žvýkací svaly a svaly mimické ve velkém napětí a potřebují uvolnit. V důsledku toho může pak docházet k nejrůznějším nepříjemným bolestem a problémům, jež se můžou začít postupně projevovat.

NÁVODY NA CVIČENÍ

Návody 1 - obrázek
Toto cvičení je součástí fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalů v oblasti čelistního kloubu. Techniku můžete používat v případě bolestí při žvýkání či zívání způsobeného především stresem, napětím svalů a skřípáním zubů.
Návody 2 - obrázek
Toto cvičení je součástí fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalů v oblasti čelistního kloubu. Techniku můžete používat v případě bolestí při žvýkání či zívání způsobeného především stresem, napětím svalů a skřípáním zubů.
Návody 3 - obrázek
Tato metoda je využívána při bolestech zad, bolesti krční páteře, bolesti hlavy, při brnění v typických neurologických zónách a dalších případech. Díky tomuto cvičení dochází ke snížení intenzity bolesti, posunu nervového dráždění z končetin směrem k páteři a zvýšení rozsahu pohybu.
Návody 4 - obrázek
Toto cvičení je vhodné pro uvolnění zádových a krčních svalů, pro napřímení páteře a pro zapojení svalů trupu. Cvik je také vhodný při bolestech hlavy a migrénách.  
Návody 5 - obrázek
Cílem tohoto cvičení je především správné postavení a funkce bederní páteře a spolupráce pánevního dna a bránice.
Návody 6 - obrázek
Cílem tohoto cvičení je napřímené držení páteře a hlavyaktivace hlubokého stabilizačního systému a posílení stabilizačních svalů lopatek a ramen.
Návody 7- obrázek
Jedná se o ukázku fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalu v oblasti ucha. Touto technikou si můžete sami pomoci a přinést úlevu v případě bolesti při žvýkání či zívání způsobenou zejména stresem, napětím a skřípáním zubů.

Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.
Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Články o zdraví