Cviky při bolestech krku a šíje

Pracujete celý den za počítačem, bolí Vás za krkem a máte ztuhlé krční svaly? Máme pro vás řešení, jak bolesti ulevit a ztuhlé svaly protáhnout. Stačí Vám na to jen pár minut a několik jednoduchých cviků. Vyzkoušejte následující návody na cviky a opatření, jež Vám mohou pomoci efektivně stabilizovat a uvolnit Váš krk a šíji.Svaly krku a šíje
, velice důležitá součást hlubokého svalového stabilizačního systému celého těla, uložená v několika vrstvách v oblasti krční páteře. Pokud jsou oslabené či v nerovnováze, naruší to celkové postavení těla. Bývají také častou příčinou bolesti krku a hlavy a zároveň souvisí také s dýcháním.

Bolest v oblasti krční páteře a šíje je stále častějším typem chronických bolestí, jež znepříjemňují a následně ovlivňují náš život. Příčin bolesti může být skutečně mnoho, od blokací, stresu až po poškození následkem nějakého traumatu (úrazu, nehody či velkého rozsahu pohybu hlavy a pádu na zem). Jednou z častých příčin bolestí hlavy může být také častý špatný pohyb a držení, kdy dochází k funkčním poruchám či u dlouhodobého problému držení hlavy pak nastávají dokonce i postupné degenerativní změny.

Zdravotní problémy, dysbalance, bolesti či dokonce i nepříjemná zranění v oblasti krku... To vše může být důsledek špatného stavu svalů v oblasti krku a šíje. Když si k tomu ještě přidáme zatížení této oblasti v obrovském množství tzv. sedavých zaměstnání a trávení většinu času u počítače, problém je na světě. A popravdě mnohdy je opravdu těžké stále udržovat ideální zdravou pozici správného držení těla.

NÁVODY NA CVIČENÍ

Návody 1 - obrázek
Tento cvik je možné využít k  uvolnění blokády přechodu krční a hrudní páteře a uvolnění svalů na přední straně šíje. Cvik provádějte při akutní blokádě přechodu krční a hrudní páteře, či při bolestech hlavy a šíje.
Návody 2 - obrázek
Toto cvičení je součástí fyzioterapeutické metody pro uvolnění zádových svalů, svalů krku, pro napřímení páteře a pro zapojení svalů trupu.
Návody 3 - obrázek
Tento cvik uvolňuje přechod krční a hrudní páteře. Zároveň dochází k uvolnění svalů na přední straně šíje. Provádějte při blokádě přechodu krční a hrudní páteře, při bolestech šíje a hlavy. 
Návody 4 - obrázek
Toto cvičení je součástí fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalů v oblasti čelistního kloubu. Techniku můžete používat v případě bolestí při žvýkání či zívání způsobeného především stresem, napětím svalů a skřípáním zubů.
Návody 5 - obrázek
Toto cvičení je součástí fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalů v oblasti čelistního kloubu. Techniku můžete používat v případě bolestí při žvýkání či zívání způsobeného především stresem, napětím svalů a skřípáním zubů.
Návody 6 - obrázek
Cvik je vhodný při bolesti krční páteře, při brnění v typických neurologických zónách a dalších případech. Díky tomuto cvičení dochází ke snížení intenzity bolesti, posunu nervového dráždění z končetin směrem k páteři a zvýšení rozsahu pohybu.
Návody 7- obrázek
Návod, jak si můžete sami pomoci při ztuhlosti šíje. Těmito cviky efektivně uvolníte svaly v oblasti šíje, zad, svalů kolem lopatek a krátkých extenzorů hlavy a krku.
Návody 8 - obrazek
Tento cvik slouží k protažení zádových svalů, k aktivaci hlubokých svalů páteře a šíje, k efektivnímu zapojení hlubokých zádových svalů, k lepšímu uvědomění a procítění každého pohybu a zlepšení koordinace, jistoty a lehkosti pohybu.
Návody 9 - obrazek
Tento cvik je určený především k napřímení horního trupu a při ztuhlosti šíje.

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Články o zdraví
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody