Cviky pro ženy, které chtějí otěhotnět

Pokud se Vám nedaří delší dobu otěhotnět, nebo pokud jste se rozhodla že by jste chtěla ještě více pokusu o těhotenství pomoci, vyzkoušejte několik cviků, které napomáhají při léčbě funkční ženské neplodnosti. 


Jedním z důvodů, kdy nemůže žena otěhotnět je tzv. funkční porucha. To znamená, že reprodukční orgány jsou ve stavu, že by fungovat měly a většina testů to potvrzuje (spermiogram, dobrá průchodnost vaječníků, atd.), přesto je jejich funkce narušená. Často je problém jinde v těle, např. blokáda žeber nebo páteře způsobující spasmus (zvýšené svalové napětí) v oblasti pánevního dna, křížokyčelních svalů, břišních svalů, bederní páteře a pánve. Tato svalově vazivová dysbalance způsobuje poruchu prokrvení vnitřních orgánů, pohyblivost řasinek (buněčných struktur) a svaloviny vejcovodů a posléze funkční neplodnost ženy. Ptáte se, jak může problém tak vzdálený ovlivňovat poměry v pánvi? Jednoduše, mohou za to nervy, které nám v těle propojují i značně vzdálené úseky a tzv. svalové řetězce.

Přinášíme Vám několik návodů na cviky, které napomáhají při léčbě funkční ženské sterility (neplodnosti).

Více o neplodnosti a funkční sterilitě se můžete dočíst zde.

Metoda Ludmily Mojžíšové

Fyzioterapeutická metoda pro diagnostiku a léčbu pohybových obtíží původně vypracovaná pro rehabilitaci pacientů s bolestmi zad. Je založena na odstranění svalového napětí, vyrovnání svalové nerovnováhy, obzvláště hlubokého stabilizačního systému. Součástí jsou techniky mobilizace žeber, páteře, kostrče (přes konečník).

Tuto metodu používáme u klientů s bolestmi zad, hlavy (migrény), bolestmi vyzařujícími do dolních končetin, s gynekologickými potížemi (funkční sterilita, neplodnost, bolestivá menstruace), u dysfunkcí svalů pánevního dna.
Návody 1 - obrázek
Korekce postavení pánve vleže na břiše. Cílem tohoto cviku je uvolnění svalů v oblasti dolní bederní páteře a kříže
Návody 2 - obrázek
Cvik slouží k posílení břišních a hýžďových svalů, uvolnění svalů okolo bederní páteře, k obnově správného stereotypu držení pánve a k uvolnění dolní hrudní páteře
Návody 3 - obrázek
cvik "Žabák" používáme při bolesti bederní části zad, když bolí třísla, při funkční neplodnosti žen a mužů.
Návody 4 - obrázek
Uvolňovací cvik, který slouží k povolení oblasti beder a pánevního dna.
Návody 5 - obrázek
MOJŽÍŠOVÁ - NA VŠECH 4 - PÍSMENO C - VARIANTA PRO KRČNÍ PÁTEŘ
ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/TEHOTENSTVI/CVIKY-PRO-ZENY-KTERE-CHTEJI-OTEHOTNET


ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/TEHOTENSTVI/CVIKY-PRO-ZENY-KTERE-CHTEJI-OTEHOTNET
MOJŽÍŠOVÁ - NA VŠECH 4 - PÍSMENO C - VARIANTA PRO BEDERNÍ PÁTEŘ

ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/TEHOTENSTVI/CVIKY-PRO-ZENY-KTERE-CHTEJI-OTEHOTNET

Tento cvik provádíme zejména v případě bolesti hrudní části zad a funkční neplodnosti žen i mužů. Cvičení nám umožňuje protažení prsních svalů, mobilizaci do rotace, tedy zvýšení mobility hrudníku a otevření mezižebří. Provádí se v pozici na všech čtyřech s pohybem do tzv. písmena C.
Návody 6 - obrázek
MOJŽÍŠOVÁ - "LETADLO" - VARIANTA PRO KRČNÍ PÁTEŘ
ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/TEHOTENSTVI/CVIKY-PRO-ZENY-KTERE-CHTEJI-OTEHOTNET

MOJŽÍŠOVÁ - "LETADLO" - VARIANTA PRO BEDERNÍ PÁTEŘ


ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/TEHOTENSTVI/CVIKY-PRO-ZENY-KTERE-CHTEJI-OTEHOTNET
Tento cvik provádíme zejména v případě bolesti bederní a hrudní části zad a funkční neplodnosti žen i mužů. Cvičení nám umožňuje protažení prsních svalů a mobilizaci do rotace trupu v hrudní páteři s otevřením hrudníku a žeber. Provádí se v pozici na všech čtyřech.
Návody 7- obrázek
MOJŽÍŠOVÁ - KOČIČÍ HŘBET - VARIANTA PRO KRČNÍ PÁTEŘ
ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/TEHOTENSTVI/CVIKY-PRO-ZENY-KTERE-CHTEJI-OTEHOTNET

MOJŽÍŠOVÁ - KOČIČÍ HŘBET - VARIANTA PRO BEDERNÍ PÁTEŘ


ZDROJ: HTTPS://FYZIOKLINIKA.CZ/NAVODY-NA-CVICENI/TEHOTENSTVI/CVIKY-PRO-ZENY-KTERE-CHTEJI-OTEHOTNET
Cvičení je založeno na odstranění svalového napětí, vyrovnání svalové nerovnováhy, obzvláště hlubokého stabilizačního systému. Tento cvik slouží zejména pro mobilizaci hrudní a bederní páteře. Provádíme ho v tzv. kočičím hřbetu ve třech pozicích pro krční, hrudní a bederní úsek páteře.
Návody 8 - obrazek
Tento uvolňovací cvik provádíme zejména pro protažení svalů kolem celé páteře a prsních svalů zároveň do dvou opačných směrů a mobilizaci bederní páteře do trakce.
Návody 9 - obrazek
Tento uvolňovací cvik provádíme zejména pro intenzivní uvolnění svalů kolem bederní páteře, mobilizaci přechodu bederní páteře v kost křížovou a posílení velkého prsního svalu.
Návody 10 - obrazek
Tento cvik popisuje, jak ovlivnit bolesti beder a bolesti zad v těhotenství, pomocí uvolnění křížokyčelní oblasti na gymnastickém míči "Gymball". Podstatou cvičení je podsazování pánve a vysazování boků.

Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.
Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Články o zdraví