O rázové vlně v poradně Dva na Dvojce 2. 3. 2021

02. březen. 2021
Dne 2. března 2021 byla Mgr. Iva Bílková hostem poradny v pořadu Dva na Dvojce Českého rozhlasu, kde hovořila o rázové vlně, a to zejména v rámci poúrazové léčby - při hojení zlomenin, podvrtnutí, vykloubení atd.   

Vysvětlila, že se jedná o všestrannou technologii, kterou je možné využít nejen na kostech, svalech a šlachách, ale jejíž výzkum se ubírá i směrem k interním orgánům (léčba ledvinových a žlučníkových kamenů, mozkové mrtvice, infarktu, anginy pectoris, Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, odchlípení sítnice) a také k hojení pokožky (dekubity, popáleniny, jizvy...).

Protože mnoho diváků si nedokáže představit, jak rázová vlna vlastně působí, popsala Iva Bílková princip jejího fungování: jedná se o elektromagnetickou cívku, v níž vzniká výboj, jenž je koncovkou směřován do tkáně. Podle typu koncovky se výboj dostane do různé hloubky tkáně (až cca 12 cm hluboko) a podle toho rozlišujeme tři druhy rázové vlny: planární, radiální a fokusovaná. Planární rázová vlna se používá především k hojení kůže - tedy dekubity, popáleniny, jizvy apod. Radiální rázová je vhodná k relaxaci svalů např. při blokádě žeber, krku nebo zad. Důkladné "naklepání" způsobí, že se zvýší prokrvení, uvolní se svalová vlákna, rozplyne se bolest a snadněji se pak odblokují zablokované partie. 

 V poradně Iva Bílková odpovídala na dotazy posluchačů, např. ohledně možnosti léčby artrózy, onkologického onemocnění, erektilní dysfunkce, odbourání kostního výrůstku, či možnosti hrazení péče zdravotní pojišťovnou. 

Epicondylitis 0179

Epicondylitis 0168

Celý záznam pořadu si můžete poslechnout zde v čase od 10:08. 

Zaujalo Vás téma a rádi byste si přečetli více? Chcete se dozvědět ještě podrobněji, jak rázová vlna funguje? Podívejte se na náš článek Srovnání principů Rázové vlny

Vyzva
Sleva
Nabídka léčby
Vše o Rázové vlně
Vše o Rázové vlně
Vše o Rázové vlně