Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Scheuermannova nemoc – juvenilní kyfóza

Máte ve svém okolí či v rodině dospívajícího, který se stále nápadně hrbí? Ve většině případů je ono „hrbení se“ skutečně jen otázkou vadného držení těla. Příčinou ovšem může být i Scheuermannova nemoc (nazývaná také juvenilní kyfóza).

Scheuermannovo onemocnění se objevuje nejčastěji mezi 12. a 17. rokem života, přičemž chlapci jsou postiženi až 5× častěji než dívky. Výskyt tohoto onemocnění je velmi vysoký – uvádí se až 20 %.

Scheuermannova nemoc je strukturální vadou páteře, která nejčastěji vzniká v období zrychleného růstu. Příčina vzniku není jasná, nejčastěji se uvádí porucha růstu obratlů v období konce růstu. Postupně dochází ke klínovité deformaci obratlových těl, snížení meziobratlových plotének a u téměř poloviny případů vznikají tzv. Schmorlovy uzly (výstupky meziobratlových plotének do těl obratlů). Postupně se zvětšuje zakřivení hrudní páteře dozadu (kyfóza) ve chvíli, kdy mechanické nároky a zatížení páteře předstihnou její vyzrávání. Páteř zareaguje zahnutím do oblouku (kyfózy) a fixací tohoto stavu. Na obrázku si můžete prohlédnout normální prohnutí páteře (kyfóza, obr. 1) a nadměrné zakřivení hrudní páteře směrem dozadu (hyperkyfóza, obr. 2).

Nejvážnější důsledky pro statiku a dynamiku páteře má tzv. nízká forma nemoci, kdy je vrchol kyfotické křivky na přechodu hrudní a bederní páteře, kde vzniká kompenzačně hyperlordóza (nadměrné prohnutí v bederní oblasti páteře), která zvyšuje riziko výhřezu ploténky v oblasti přechodu beder a kříže.

Jak rozeznat Scheuermannovu nemoc od vadného držení těla

U pacientů nacházíme zvýšenou hrudní kyfózu, která je plynulá. Bolesti jsou spíše výjimečné – přicházejí až později s rychlejším nástupem degenerativních změn. Pacient má zkrácené prsní svaly, což vytváří obraz ramen vystrčených vpřed směrem k hrudníku. 

Scheuermannovu chorobu od vadného držení těla rozeznáme, pokud pacienta položíme na břicho na tvrdou podložku. U vadného držení těla dochází se zakřivení vyrovná, ale u Scheuermannovy nemoci kyfotizace (ohnutí) hrudní páteře přetrvává.

Pro zhodnocení stavu jsou nutná RTG (rentgenová) vyšetření, která se provádí ve stoje, v boční projekci. Na snímcích hodnotíme klínovité deformity těl obratlů nad 5°, kdy za pozitivní nález považujeme deformity 3 a více obratlů nebo kyfózu nad 40°. Dále sledujeme nepravidelnosti krycích ploch a vytvoření Schmorlových uzlů. Bývají zúžené meziobratlové ploténky.

Toto onemocnění se projevuje nejprve špatným držením těla. Postupně se zhoršuje a vrchol zakřivení není uprostřed hrudní páteře, ale pod lopatkami. V té době ještě postižený necítí žádné obtíže, později se však ale objeví větší či menší omezení pohybu. V této době je nutné vyhledat pomoc ortopeda či fyzioterapeuta a zjistit, zda se jedná o deformitu – Scheuermannovu chorobu či jen o vadné držení těla. Při pokročilejší fázi onemocnění se ve spodní třetině hrudní páteře vytvoří malý hrb, který je jasným příznakem tohoto onemocnění.

Terapie

Při léčení je nutné v kritickém období – v době rychlého zhoršení křivky páteře – výrazně snížit zatížení páteře, zejména u výkonnostních sportovců. V případě, že se stav právě nezhoršuje, není třeba zátěž omezovat. Po zhodnocení kostního růstu a odhadu celkové výšky je možné posoudit pravděpodobnost dalšího zhoršení stavu. Jestliže do ukončení růstu chybí méně než 5 %, nemusíme se již obávat zhoršení křivky páteře.

Aktivním cvičením se snažíme o ovlivnění stávajících svalových dysbalancí a dosažení svalové rovnováhy. Zásadním prvkem v terapii těchto klientů je nácvik segmentální hybnosti v hrudní páteři. Pro terapii využíváme vedle manuálních technik zejména techniky na neurofyziologickém podkladě. Klient by si měl z předvedených cviků časem vytvořit vlastní sestavu, kterou bude pravidelně cvičit doma.

U těžších forem, které nelze zvládnout pouze cvičením je doporučena korzetoterapie.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Leh na břiše s vytažením a rotací

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech čtyřech

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu

Články, které by vás mohly zajímat

MUDr. Rudolf Klapp - Klappovo lezení

Slyšeli jste už pojem Klappovo lezení? Více o této terapii léčby nejen skoliózy se dozvíte v našem článku.

Kazuistika u stenózy páteřního kanálu a mnohočetných výhřezů v bederní páteři

Výrazné bolesti bederní páteře a diagnóza výhřezu ploténky? Jde to i bez operace. Případ našeho klienta z praxe.

Denní cvičební program dětí se skoliózou

Jak ideálně sestavit harmonogram dne a jaké zásady dodržovat pokud má Vaše dítko skoliózu? Více v tomto článku.

Vznik skoliózy, jak ji rozpoznat a jak je možné ji léčit

V tomto článku se dozvíte podrobné informace o vzniku i možnostech léčby skoliózy nejen v dětském věku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…

Poškození kloubních chrupavek meziobratlových kloubů

Dobrý den,ráda bych věděla co se dá dělat s popsanou diagnozou pateře: LS páteř spondylartrosa LS přechodu, spondylosa Th/L přechodu. Měla jsem kompresivní zlomeniny Th6 a 8. Na MRI nález tento: stav po kompresích obratlových těl…

Fyzioasistent

Dobrý den,mám z dospělosti diagnostikovanou Scheuermannovu kyfózu a Skoliózu. Je mi padesát let. V dospívání se tomu říkalo vadné držení těla. Nicméně, korzet jsem nikdy nenosila, speciální cvičení na to nedělala. Ale mám štěstí,…