Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jak podpořit dětskou imunitu

Podzim bývá obdobím častého nachlazení, protože pokles teploty a zvýšená vlhkost vytvářejí příznivé podmínky pro množení virů. Obvykle je konec října a začátek listopadu sezónní vlnou růstu onemocnění chřipkou a virovými infekcemi. 

Imunita a příčiny jejího oslabení

Imunita je potřebná k ochraně těla před cizími organismy, které ničí buňky a narušují funkce jejich životních funkcí. Cizí mohou být jak vnější patogenní organismy (viry a bakterie), tak vnitřní mutantní buňky. 

Mezi nejdůležitější příčiny snížené imunity u dětí patří podvýživa, nedostatek vitamínů, porušení režimu spánku, nedostatečná pohybová aktivita. V komplexu všechny tyto příčiny vedou k oslabení těla a vzniku chronických onemocnění. 

Příznaky snížené imunity 

Pokud rodiče u dítěte zaznamenali více než dva příznaky z tohoto seznamu, je třeba věnovat pozornost jeho imunitě: 

  • Poruchy trávicího traktu: zácpa, průjem, bolesti břicha.
  • Dítě si stěžuje na slabost, únavu.
  • Časté komplikace v důsledku přenesených virových onemocnění, jako je bronchitida, zánět středního ucha, angína.
  • Přítomnost alergií.
  • Zvýšené vypadávání vlasů, lámání nehtů.
  • Častý výskyt herpesu (více než 2x ročně), jiné plísňové choroby.

Na podzim děti nejčastěji onemocní virovými infekcemi. Při správném zacházení příznaky viru odezní po 3-7 dnech a zanechají stabilní imunitu. Ve většině případů se tělo samo vyrovná s infekcí.

Děti do 4 let jsou normálně nemocné virovými onemocněními až 6-krát ročně. Děti ve věku 4-5 let – až 5-krát, od 6 let a starší – 4-krát ročně. 

Pokud dítě chodí do mateřské školy, může se počet onemocnění zvýšit na 10-12-krát, a to je také považováno za normu. Dříve se totiž s podobnými viry nesetkal, takže jeho imunitní systém s nimi neumí bojovat. 

Potraviny pro zvýšení imunity

Následující potraviny umožní podpořit obranyschopnost těla dítěte kdykoliv během roku a jsou skutečným pomocníkem při infekcích. 

  • Med a ořechy, které jsou bohaté na vitamíny B2, B6, E a další. Ideálním receptem je směs drcených ořechů s medem. Taková pochoutka dítě potěší, protože má jídlo sladkou chuť. Omezte ale příjem ořechů s medem na 1 lžičku denně.
  • Zelenina. Pokud dítě nechce jíst zeleninu, můžete ji rozmixovat s ovocem, medem a podávat ve formě kaše.
  • Cibule a česnek. Je nepravděpodobné, že dítě bude mít chuť na tyto produkty, ale jsou velice zdravé a obsahují vitamíny jako C, PP, B1, B2, B5 a B6.
  • Byliny, bobule. Vitamíny obsažené v bylinných čajích a bobulových kompotech posilují imunitu a dodávají dítěti energii, zejména v zimě. Můžete použít odvar z heřmánku, šípků, přidat malinové a rybízové bobule.
  • Rybí olej je bohatý na vitamíny A a D rozpustné v tucích. Dnes můžete tento doplněk užívat v kapslích nazvaných Omega-3.

Kromě výživy je pro imunitu dítěte zásadní také celková atmosféra v rodině, proto dbejte na udržování dobrých vztahů. 

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - uvolnění stažených tkání trupu

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - posouvání kožní řasy podél páteře

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - vytírání mezižeberních prostor

Články, které by vás mohly zajímat

Jak se správně otužovat

Jaká jsou pozitiva otužování a jak se otužovat tím správným způsobem? Více v našem článku.

„Barefoot running“ aneb jak správně běhat

Jaká je efektivita běhu „Barefoot running“ a jak ho nejlépe využít? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Nebezpečí nadváhy

Nadváha a obezita není pouze estetický problém, ale je spojena s řadou zdravotních komplikací. Jaká jsou nebezpečí nadváhy?

Spánek na břiše. Škodí?

Trápí Vás bolesti páteře? V tomto článku se dozvíte, jaká spánková poloha i výška polštáře je pro Vás nejvýhodnější.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Je běh zdravý a jak začít s běháním?

Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…

Nejvhodnější pohyb pro hubnutí

Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.