Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Syndrom z vylodění

Syndrom jenž v názvu nese volný překlad z  francouzského “Mal de debarquement syndrom” (MdDS) je vzácná porucha vestibulárního systému, která se projevuje fantomovým vnímáním vlastního pohybu, typicky popisovaného jako houpání, pohupování nebo kývání a je doprovázena únavou, migrénou, přecitlivělostí na světlo, hluk, davy lidí či zrakem vyvolané závratě a kognitivní dysfunkcí. Příznaky mají tendenci se zhoršovat, když se pacient nehýbe, například když spí nebo stojí na místě. O syndromu z vylodění se hovoří tehdy, pokud obtíže trvají měsíc a déle. 

Diagnostika 

Na rozdíl od závratí způsobených vestibulárními poruchami nebo kinetózou se symptomy MdDS obvykle zlepší s opětovným vystavováním pohybu. Syndrom MdDS nemá rysy „patologického“ onemocnění v tom smyslu, že nenásleduje po úrazu a není spojen se strukturálním poškozením vnitřního ucha nebo abnormalitou chemického složení krve. Při diagnostice je většina vestibulárních testů negativní, a proto není lehké na syndrom u pacienta přijít.

Hlavním diagnostickým ukazatelem je, že většina pacientů se cítí lépe při řízení nebo jízdě v autě, tedy při pasivním pohybu. Dále si pacienti s MdDS stěžují na pocity houpání, kývání, nestability, bolest zad, bolest hlavy s tlakem v oblasti čela, tinnitu či bolest ucha. Bývají citliví na výkyvy počasí a na světlo, kdy je pro ně obtížnější chodit ve tmě. Kognitivní porucha zahrnuje neschopnost vybavit si slova, ztrátu krátkodobé paměti, neschopnost vykonávat více úkolů, překlepy, chybnou výslovnost slov a potíže se soustředěním. Mnoho pacientů trpících MdDS uvádějí, že nejsou schopni používat počítač po nějakou dobu kvůli nadměrné vizuální stimulaci a někteří dokonce nejsou schopni sledovat televizi. 

Příčiny

Ve většině případů se toto onemocnění projeví po vystavení dlouhodobému pasivnímu pohybu, nicméně se může jednat i o spontánní formu, která jasný spouštěč nemá. Syndrom z vylodění je velmi náročný stav a pacienti, kteří se s ním potkají trpí i značnými psychickými problémy kvůli symptomům, které je provází. Onemocnění pravděpodobně vzniká z toho, že rovnovážný systém těla neadekvátně zpracovává a přizpůsobuje se četným senzorickým vstupům (vizuální, vestibulární, proprioceptivní a kognitivní) z prostředí, jakmile stimul (spouštěč) skončí. Dosud není jasné, co je příčinou neschopnosti rovnovážného systému vhodně kompenzovat a přizpůsobit se. Předpokládá se, že porucha vzniká na základě nesprávné adaptace funkční složky vestibulo-okulárního reflexu (VOR) v  ukládání rychlosti.

Léčba

Léčba této poruchy je stále omezená, protože není objasněna přesná patofyziologie dané problematiky. Studie ukazují, že léčba by mohla spočívat ve znovuobnovení vestibulo-okulárního reflexu (VOR), jehož readaptace může být stimulována expozicí celopolní vizuální pohyb spojený s nakláněním hlavy. Léčba spočívá v kombinaci správné medikace a fyzioterapie. Fyzioterapeut provede klinické vyšetření a navrhne léčebný plán, který zahrnuje především techniky vestibulární rehabilitace. Dle dostupných informací je pacientům také doporučováno docházet na tzv. optokinetické terapie na specializované pracoviště.  

Autor: Mgr. Barbora Mátlová, FYZIOklinika s.r.o., Praha, 

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace kolen i trupu - balanční nákrok na BOSU

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na gymnastickém míči - sed bez držení

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů pod lebkou

Pro zobrazení klikněte na

Autoterapie - léčba BPPV cvik č. 2

Články, které by vás mohly zajímat

Poruchy rovnováhy / závratě

Jaké mohou být příčiny poruch rovnováhy a závratí a jakým způsobem lze tento problém léčit? Pomůže fyzioterapie!

Co pomáhá při bolesti hlavy? Zkuste masáž.

V tomto článku se věnujeme tématu bolesti hlavy, proč vzniká a tipy, jak si můžeme pomoci.

Cervikokraniální syndrom

Trápí Vás bolest za krkem, která postupuje do hlavy až k čelu? Možná máte CC syndrom. Informace i metody léčby v tomto článku

Periferní vestibulární syndrom

Jak nás může potrápit porucha venstibulárního aparátu a jak lze tento problém řešit fyzioterapií? Více v článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Závratě

Dobrý den,rád bych se zeptal, necelý týden zpátky se u mě objevily závratě, které dodnes přetrvávají. Mám kulatá záda, předsun hlavy atd... myslíte si, že můžu mít závratě od krční páteře?Jedná se o vteřinovou závrať, např. naklon…

Poruchy rovnováhy a závratě

Dobrý den,zkoušela jsem si test na centrální a periferní závrať. Při testu jsem se otočila méně než o 45st. Znamená to tedy poruchu v uchu? Pociťuji krátce trvající závratě někdy i několikrát denně (některý den skoro vůbec), řekla…

Závrať od krční páteře?

Dobrý deň,rada by som sa na Vás obrátila ohľadom dotazu na BPPV. Chcem sa teda spýtať, ak môžem, či závrat (jedná sa práve o dosť silný závrat v leže, s nepríjemným pocitom v žaludku až rozbúšením srdca) môže mať príčinu od n…