Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Fyzioterapie v dětské onkologii

V úvodu článku bychom Vám rádi představili zakladatele dětské onkologie v České republice, pana profesora Josefa Kouteckého, který od nuly vystavěl základní pilíře pro léčbu dětské onkologie a zachránil tak děti, které v jeho době často nemoci podléhali. Díky jeho dobře položeným základům je dnešní úspěšnost léčby 80 %

Nádorová onemocnění dětské populace    

Nádorová onemocnění u dětí se dají rozdělit na solidní nádory a nádorové onemocněné krve (leukemie). Leukémie je nejrozšířenější typ tumoru, po ní následují nádory mozku, míchy a mízní nádory. Tumory se nejčastěji projevují zvětšením dané oblasti. Při nádoru kostí dochází ke zvětšení dané končetiny. Nádory mozku se většinou projevují změnou koordinace, změnou denních návyků, rychlé střídání nálad, může dojít až ke změně osobnosti jedince. Mízní nádory jsou ve většině případů jednostranné, v místě nádoru též dochází k abnormálnímu zvětšení tkáně.

U dospívajících chlapců pozorujeme nádory varlat. Objevuje se nebolestivé zduření šourku. Chlapci často pomalému zvětšování nevěnují pozornost a přichází tak často, již v terminální fázi onemocnění. U dospívajících děvčat dochází k nebolestivému zvětšování podbřišku. Bolest se začne objevovat až ve chvíli, kdy začne nádor utlačovat okolní orgánové soustavy.

Fyzioterapie jakožto nepostradatelná součást dětské onkologické léčby

Rehabilitační péče

Během onkologické léčby zažívají děti i jejich blízcí velmi těžké období. Léčba se tak podepíše na fyzické i psychické stránce. Na straně tělesné z důvodu inaktivity dochází často k oslabení svalových skupin a k tvorbě svalových dysbalancí. Inaktivita a následná léčba kortikoidy vede u dětí k obezitě. K dalším následkům léčby řadíme také sníženou imunitní aktivitu organismu, motorické a senzitivní neuropatie. Senzitivní neuropatie se projevuje mravenčením, brněním případně poruchou citlivosti. Motorická neuropatie většinou postihuje okrajové oblasti těla. Nejčastěji dochází k omezení přitahování špičky chodidla směrem ke koleni a natažení prstů (např. nelze udělat tzv. fajfku či chodit po patách) spolu s poruchou jemné motoriky na horních končetinách.  

Léčba mnohdy negativně ovlivňuje kostní metabolismus. Dochází tak ke vzniku osteoporózy a rehabilitační techniky musí být voleny s ohledem na narušenou strukturu kostí s možným rizikem kostních prasklin. Též se u dětí objevuje snížení dechového objemu a kardiomyopatie. Včasné zahájení rehabilitace je nezbytné pro pacientův brzký návrat do normálního života. Avšak je nutné dát tělu dostatek času na to, aby postupně nabíralo sílu. Nesmíme zapomenout na zátěž, kterou má dítě za sebou a částečně stále i před sebou. Při práci s dětským pacientem je nutné vždy pracovat i s jeho blízkým okolím.  

Již při primární fázi léčby, která začíná chirurgickým zákrokem a následnou chemoterapií či radioterapií začínáme s fyzioterapií. V první řadě se snažíme povzbudit dechový stereotyp či pomoci s vykašláváním hlenu s využitím technik respirační fyzioterapie. Ten odstraňujeme vibračním manévrem na žebrech spolu s technikou Huffing (prudké vydechnutí). Dechový stereotyp zpočátku podporujeme nácvikem lokalizovaného dýchání. Polohu k nácviku lokalizovanému dechovému stereotypu volíme individuálně podle stavu pacienta. Přikládáme dlaně na místo, které je potřeba prodýchat.  Dlaně přikládáme tak, abychom postupně prodýchali celý hrudník spolu s břišní stěnou a bederní oblastí. Přiložení dlaní po chvíli způsobí automatickou fyzickou odezvu a my tak ucítíme větší dechovou aktivitu pod našimi dlaněmi.

Nesmíme zapomínat na práci s jizvou. U jizvy primárně nejde o její estetiku, ale funkčnost. Jizva má schopnost držet tkáně přilepené u sebe. Pro přirozený pohyb je nutné, aby tkáně po sobě mohly klouzat. Například u amputačních pahýlů by špatně zhojená jizva podporovala rozvoj dekubitních proláklin. S jizvou pracujeme od začátku. Před vyndáním stehů se zaměřujeme na uvolnění okolí jizvy. Poté již pracujeme s jizvou samotnou. Při manipulaci s ní nepoužíváme žádnou mast. Mast by způsobila rychlý skluz po povrchových tkáních. Našim cílem je ovlivnit hluboko uložené tkáně. Začínáme tlakovou masáží, ke které následně přidáváme S, C hmat, protažení do dálky. Nikdy neroztahujeme jizvu od sebe. Po manipulaci můžeme jizvu namazat vhodným krémem určeným k regeneraci jizevnaté tkáně.  

Na lůžku cvičíme cévní gymnastiku, pasivní pohyby, protahování. Při protahování nesmíme vynechat Achillovu šlachu. Zkrácení Achilllovy šlachy by znemožnila plnohodnotnou chůzi. Pacienta co nejdříve vertikalizujeme do sedu a následně do stoje. Podle toho, co je v jeho aktuálních silách.  

Následná rehabilitační péče

Při dobré prognóze a odpovídajícímu tělesnému stavu postupně začínáme s posilováním hlubokého stabilizačního systému a se zvyšováním kondice. Terapii podporujeme rozvojem senzomotoriky. Dětem můžeme vytvořit opičí dráhu, kam umístíme nášlapné akupresurní puzzle na podporu senzomotorických vjemů z plosek nohou. Horní končetiny stimulujeme úkoly zaměřenými na jemnou, hrubou motoriku a nádobami s malými předměty (kamínky, kuličky, rýži). Dále zařazujeme koordinační, posilovací a kondiční cvičení.

Rehabilitační plán sestavujeme individuálně na základě potřeb daného jedince. Pro úspěšný návrat do života, je velmi důležité stupňovat náročnost spolu s fyzickými možnostmi dítěte. Pokud bychom dítěti nastavily příliš vysoké cvičební tempo, mohl by se jeho zdravotní stav spíše zhoršovat. Dbáme na dostatečné pauzy mezi jednotlivými cviky, neustále rozvíjíme dechovou kapacitu. Správně vedená rehabilitace podpoří imunitní systém dítěte, které bude méně náchylné k onemocnění. Běžné onemocnění může být v průběhu rekonvalescence mít fatální následky. S dítětem v rekonvalescenční fázi vždy cvičíme s nasazenou rouškou, abychom minimalizovali kapénkový přenos. Ruce vždy musí být ošetřené dezinfekčním prostředkem nebo můžeme použít gumové rukavice. Měli bychom mít také na paměti, že dětská fyzioterapie musí obsahovat funkční i zábavný prvek, ať je cvičební jednotka kreativní. Dospělý jedinec si dokáže odůvodnit, proč dané cvičení má provádět, ale dítě ne.

Vhodnou pomůckou především u dětí předškolních a mladšího školního věku jsou pohybová pexesa. Je možné je zakoupit na internetu nebo pustit uzdu vlastní kreativitě a pexeso vytvořit. Alternativou jsou pohybové kartičky, kostky nebo jiná pohybová hra. Vhodné fyzické aktivity pro dětské onkologické pacienty je možné konzultovat se zkušeným fyzioterapeutem, který navrhne vhodný rehabilitačním plán individuálně přizpůsobený potřebám dítě a stavu jeho těla. Naši nabídku dětské fyzioterapie můžete najít na tomto odkazu Dětská fyzioterapie na FYZIOklinice.

O tam jak dále podpořit imunitu u dětí se můžete dočíst v našem článku Jak podpořit imunitu u dětí.

Projekty podporující onkologické pacienty

Projekt Plešouni

Přesně pro skupinu mladších dětských pacientů, vznikl projekt Plešouni. Jeho autorkou je Eliška Podzimková, která vytvořila 13dílný seriál o problematice dětské onkologie. V seriálu jsou zodpovězeny odpovědi na základní otázky, které trápí děti i jejich rodiče. Seriálem provází děti Tobiáš a Ema, kteří sami bojují se zákeřnou nemocí. Plešouni - Animovaný seriál Elišky Podzimkové 

Projekt Malá jóga

Malá jóga vznikla v nemocnici FN Motol. Jejími zakladatelkami jsou MUDr. Anet Sládková Králová a Hanka Luhanová, ředitelka České asociace dětské jógy. Jakmile jsou děti propuštěny domů, mohou rodiče kontaktovat lektory Malé jógy. Cvičení probíhá v domácím prostředí, kdy dítě navštěvuje vybraný lektor. Lekce jsou tvořeny individuálně na základě potřeb dítěte.

Projekt Karma srdcem

Tento projekt vznikl ve studiu Karma Yoga. Ve studiu jsou lekce určené přímo onkologickým pacientům, především dospělým. Lekce je vedena odborníky, kteří se přímo specializují na práci s onkologickými pacienty. V projektu je nyní zapojeno 8 jógových studií. V rámci projektu jsou zahrnuty informační semináře, jak pro lektory, tak pro pacienty.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - vytírání mezižeberních prostor

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - uvolnění stažených tkání trupu

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - posouvání kožní řasy podél páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Pupeční kýla u dětí

V tomto článku se podíváme blíže na pupeční kýlu u dětí, posoudíme, kdy stačí cvičení, tejpy a kdy je nutná operace.

Jak podpořit dětskou imunitu

Dětská imunita je oslabována zejména na podzim. Přečtěte si tipy na potraviny, které ji mohou pomoci zvýšit.

Co to je perzistující foramen ovále?

Malý otvor mezi pravou a levou síní srdce, který se u někoho neuzavře. Zajímá Vás více o tom, co je to PFO?