Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Slovo fyzioterapeuta: Nejlepší poloha pro spánek

Další z naší série minirozhovorů s vedoucí fyzioterapeutkou FYZIOkliniky Mgr. Ivou Bílkovou, Cert. MDT, kde odhalujeme každý měsíc jedno téma a přinášíme odborné tipy na konkrétní problémy pohybového aparátu. Nyní přinášíme doporučení pro kvalitní spánek, jaká je nevhodnější poloha a čemu se naopak vyvarovat. Iva Bílková: vyvarujte se „klubíčku“, leh na břiše naopak může pomoci s bolestmi beder.

1. Jakou polohu pro spánek nejlépe zvolit, aby si páteř, svaly a klouby odpočinuly?

Zdravým zádům by neměla vadit žádná pozice, střídání lehu na zádech, bocích i na břiše je naopak žádoucí pro odlehčení ramenům, kyčlím a pánvi. Pokud však člověka přes den trápí bolesti zad, měl by volit takové polohy, aby se jeho problémy dále neprohlubovaly.

2. Říká se, že nejzdravější je poloha na zádech…

Je pravda, že ta nejlépe podporuje narovnání páteře. Chybou je ale vysoký polštář, který předsunuje hlavu a příliš ohýbá krční páteř do předklonu. Někdo si k velkému polštáři pod hlavou ještě přidá menší polštář pod šíji, tato kombinace předsunuje hlavu a krční páteř podobně, jako když sedíme vyhrbení u počítače. Hrudní páteři proto nejvíc prospějeme spánkem na zádech s velmi nízkým polštářem nebo bez něj. Takto otevřená pozice nám usnadňuje dýchání a lépe si odpočineme.

3. Má nějaké výhody také spánek na břiše?

V poloze na břiše dochází k vyrovnání tlaků v meziobratlových ploténkách páteře, proto bych ji doporučila všem, které přes den trápí bolesti bederní páteře. Opět je ale potřeba zbavit se vysokého polštáře, který v poloze na břiše hlavu nepřirozeně zaklání. Šíjové svaly a hluboké svaly tak drží ve velkém napětí a celkově si neodpočinete. Může dojít ke zúžení průchodu cév, které prochází skrz příčné výběžky krčních obratlů do mozku a ráno se projeví bolestí hlavy a únavou. Mnohem vhodnější je polštář vložit pod polovinu hrudníku a rameno, kam máte otočený obličej. Tím budete mít odlehčenou bederní i krční páteř. Dobrou variantou je i skrčení nohy na straně obličeje jako "střílející biatlonista“.

4. Má nějaká svá „ale“ poloha na boku?

Na poloze na boku nic špatného nevidím, je ale třeba spát na co nejtvrdší matraci, která udrží páteř v rovině. Pokud vás bolí bedra, můžete si kolem pasu pro udržení zdravého zakřivení páteře omotat deku nebo mikinu. Za nejhorší polohu ale považuji tzv. klubíčko. Celý den se hrbíme u stolu v kanceláři, v autě, u televize a ve spánku nezdravé ohnutí páteře pokračuje schoulením do klubíčka. Neprotáhnou se ani vazy a svaly na přední straně trupu a páteře. Člověk hůř dýchá a celý jeho neurologický systém zůstává v mírném napětí.

Autor: Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Metody pro odbourání stresu

Jak stres působí na náš organismus a jaké existují metody pro jeho zmírnění?