11 Nejčastějších důvodů erektilní dysfunkce (ED)

ClED1Erektilní dysfunkce je ve zkratce neschopnost penisu nabýt a udržet erekci. Je to jedna z nejčastějších sexuálních obtíží u mužů, a podle posledních výzkumů jí trpí až 1 z 10 mužů, a téměř každý muž se s ní někdy během života setká. Problém nastává pouze v případě, kdy potíže přetrvávají.

Nejčastější důvody ED

1. Kouření

Kouření poškozuje a ucpává cévy, a zásobování krve k penisu tedy může být omezené.
Řešení této příčiny bývá poměrně jednoduché, krevní tlak totiž klesá už 20 minut po poslední cigaretě, a po 8 hodinách se oxid uhličitý a kyslík v krvi vrací do normálu. Pokud jste však vyššího věku, může být proces zpomalený, v nejhorším případě je možné že už se ED do normálního stavu nevrátí.

2. Užívání nelegálních drog nebo alkoholu

Drogy a alkohol mají rozhodující vliv pouze v případě, že jsou užívány pravidelně a v nadměrném množství. Drogy mohou mít jak psychický, tak fyzický vliv. Alkohol otupuje smysly, snižuje krevní oběh a intenzitu orgasmu. Alkoholici mají až 70% šanci že je postihne ED. V tomto případě je řešení velmi jednoduché - omezte jejich konzumaci, problémy by měly s postupem času vymizet.

3. Problémy ve vztahu

ED může vzniknout i na základě problémům ve vztahu, které mohou mít základ ve stresu, špatné komunikaci, nebo v různých obavách. Zde je pravděpodobně na vině psychika, potíže by tedy měly postupně opadnout s vyřešením situace ve vztahu. Pokud se Vám nedaří situaci vyřešit, mohla by pomoci například párová terapie/manželská poradna.

4. Stres a úzkost

Stres tvoří 10-20% všech případů ED. Často se objeví jako sekundární reakce na nějaký skrytý fyzický problém. Může však mimo jiné pocházet například z práce, rodičovství finančních potíží, jakýchkoliv změn, nebo například problémů v manželství či vztahu. Úzkost se pak může objevit kvůli nízkému sebevědomí, depresi, nebo z viny a strachu z neuspokojení partnera/partnerky, z čehož vyplývá že už samotný stres z toho že trpíte ED přispívá k jejímu trvání. Stres může zmírnit fyzická aktivita, meditace nebo dechová cvičení. Návodů a tipů na to jak držet stres pod kontrolou je v dnešní době mnoho, je to však velmi individuální záležitost, a je třeba ozkoušet co na Vás bude působit nejlépe. Pokud by se Vám nedařilo stres zmírnit svépomocí, je na místě vyhledat pomoc terapeuta.

5. Nadváha či obezita

Ačkoliv neexistuje žádný vědecký důkaz, nadváha je přímou cestou k ED. S nadváhou totiž přicházejí srdeční choroby, ucpané cévy, vysoký krevní tlak a cholesterol, nebo diabetes. V případě že máte problémy pouze s nadváhou, a předchozí zmiňované zdravotní obtíže Vás netrápí, k vyřešení problému by mělo stačit snížení tělesné hmotnosti. Pokud by problémy setrvávaly, je možné že jsou spíše psychického rázu.

6. Operace a zranění v pánevní oblasti

Operace jsou další možným původcem, zejména operace prostaty. Dle lékařů je ED u této operace známá potencionální komplikace. Muži zřídkakdy získají kompletní funkčnost krátce po operaci, tělo potřebuje čas na kompletní zotavení. V tomto případě jde ED některými technikami zvrátit, a vrátit vše téměř do původního stavu.
Doporučují se například tzv. "Kegelovy cviky" neboli cviky na posílení pánevního dna. Tyto cviky pomáhají posílit konkrétní sval, který zastává tři funkce: umožňuje penisu naplnit se krví během erekce, pumpuje během ejakulace, a napomáhá vyprázdnění močové trubice po močení.

Nejlepší metodou lokace svalů pánevního dna, je opakované pozastavení proudu při močení. Svaly, kterými toto provádíte, jsou ty samé co potřebujete ke cvičení.
Samotné cvičení pak spočívá v tom, že svaly zatnete, podržíte pět sekund, a poté je uvolníte. Cvičení opakujte 10 až 20, dvakrát nebo třikrát denně. Je dobré vyzkoušet cvik v různých pozicích - například v leže se zvednutými koleny, při sezení na židli, nebo ve stoje. Na první pokus se Vám pravděpodobně nepodaří cvik zopakovat desetkrát, což vůbec nevadí. Udělejte tolik cviků, kolik zvládnete, a eventuálně se dostanete i na vyšší počet. Nezapomeňte se po každém napočítání do 5 uvolnit, nezadržujte dech, a netlačte břišními, hýžďovými a stehenními svaly. Střídejte mezi dlouhými a krátkými sevřeními.

V případě zranění je vše silně individuální, je tedy potřeba vše zkonzultovat s Vaším lékařem.

7. Kardiovaskulární choroby

Erekce je způsobena silným prokrvením, a jakmile je něco v rozporu s krevním oběhem a cévy v penisu nemají dostatek krve, erekce bude jen těžko udržitelná. Srdeční choroby jsou až z 70% hlavním fyzickým důvodem ED. Za fyziologických podmínek je penis bohatě cévně zásoben. Drobné krevní cévy, které zásobují krví topořivá tělíska při sexuální stimulaci umožňují ztopoření penisu, a v případě že jsou cévy špatně průchodné se krev hůře dostává do penisu - dosáhnutí erekce je tedy prakticky nemožné.

8. Pokročilý věk

S postupem věku muže klesá i hladina jeho testosteronu, a změny sexuálních funkcí jsou běžné (ačkoliv ne nutné!). Existují medikace jako krátkodobé řešení, ale kompletní funkčnost často bývá nevratná. Ideální je adaptovat se změnám Vašeho těla, což Vám může pomoci udržet si zdravý a spokojený sexuální život. Na místě je například pozměnění sexuálních praktik.

9. Diabetes mellitus

ED je častá hlavně u cukrovky 2. typu. Může pocházet z poškození nervů a krevních cév, což je v tomto případě způsobeno nedostatečnou dlouhodobou kontrolou cukru v krvi, který fyzicky poškozuje periferní nervy a ucpává cévy. Může však souviset i s jinými obtížemi které se na cukrovkou váží, jako například vysoký krevní tlak a srdeční choroby.

10. Některé typy léků

Mnoho léků má snížení sexuálního libida jako vedlejší účinek, mohou mít tedy vliv i na erekci. Bývají to zejména antidepresiva, antipsychotika, léky zpomalující krevní oběh a snižující tlak, a antihistaminika. V tomto případě je jediné možné řešení poradit se s Vaším lékařem o změně léku, pokud je na trhu akceptovatelná alternativa.

11. Spánkové poruchy

Jedním z hlavních důvodů v tomto případě může být obstrukční spánková apnoe (OSA), což je stav, kdy se zadní část hrdla zhroutí, a zablokuje dýchání. Výsledkem je "trhané" dýchání, což narušuje klidný spánek. Vědci si nejsou jisti proč mají muži s OSA častější výskyt ED, ale mají své teorie. Možnou příčinou je spánková deprivace a únava, kterou OSA způsobuje. Mužské tělo během noci produkuje testosteron, ale pokud je spánek nedostatečný, může snížit tvorbu testosteronu, což vede ke špatné erekci a sníženému libidu. Další možností je i nedostatek kyslíku, ke kterému při OSA dochází. Naštěstí je však tento typ ED jednoduše řešitelný, ve většině případů stačí po konzultaci s lékařem začít léčit spánkovou apnoe.

CLED2V jakých případech si erekce vyžaduje aktivní řešení?

Existují dva hlavní typy problémů:

 • Psychologické (souvisí s mozkem)
 • Fyziologické (souvisí s tělem)

Symptomy zahrnují trvalé potíže s dostavením a udržením erekce a snížené sexuální libidum.

Jak můžeme rozlišit zda jde o fyzický nebo psychologický problém?

Psychologický

 • máte erekci během masturbace
 • máte erekci v průběhu noci (případně ráno)
 • Vaše problémy se objevují ‘náhodně

Psychologické problémy s erekcí - pochází z neschopnosti mozku vysílat penisu signály k započetí (a i následnému trvání) erekce. Důvodem může být například úzkost, blokáda signálů z mozku, nebo nedostatečné vzrušení.

Řešením tohoto typu erektilní dysfunkce jsou například poradenství či terapie (psychologie se zaměřuje na pochopení lidské psychiky, psychoterapie a poradenství na praktické aspekty pomoci), změna životního stylu, cvičení nebo medikace.

Fyziologický

 • erekce se nedostaví ani během masturbace
 • nemáte erekci ráno a během noci
 • Vaše problémy s erekcí jsou trvající

Fyziologické problémy s erekcí - nemají původ v mozku, a mohou to být například problémy s krevním oběhem, nebo nervovým systémem - které mají na starosti přívod krve a nervových signálů k penisu.

Řešením může být cvičení, změna životního stylu, medikace, vakuová pumpa, implantáty nebo u nás dostupná terapie planární rázovou vlnou, o které si můžete více přečíst ZDE.

Další možné důvody:

 • Peyronieho choroba (vytváření jizvové tkáně uvnitř penisu)
 • Parkinsonova choroba
 • Metabolický syndrom
 • Rakovina prostaty
 • Onemocnění ledvin
 • Příliš častá cyklistika
 • Roztroušená skleróza
 • Vysoký cholesterol
 • Hypertenze (vysoký krevní tlak)
 • Léčba rakoviny prostaty, nebo zvětšené prostaty

Prevence

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Nejlepší cestou k prevenci erektilní dysfunkce je zdravý životní styl, a správa jakýchkoliv vašich už existujících zdravotních potíží. Například:

 • pravidelně navštěvujte svého lékaře, pro včasné podchycení srdečních vad, cukrovky a dalších chronických onemocnění
 • přestaňte kouřit; omezte, nebo úplně vypusťte alkohol, a neužívejte drogy
 • pravidelně cvičte, nebo alespoň zvyšte fyzickou aktivitu
 • pokuste se redukovat stres
 • vyhledejte odbornou pomoc pro Vaše duševní zdraví

Ohledně řešení Vašeho problému se vždy primárně poraďte s Vaším lékařem.


Zdroje:
Erectile dysfunction. American Diabetes Association. http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/men/erectile-dysfunction.html.

Sexual and urologic problems of diabetes. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases.
https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/sexual-urologic-problems.

Kouidrat Y, et al. High prevalence of erectile dysfunction in diabetes: A systematic review and meta-analysis of 145 studies. Diabetic Medicine.

Melmed S, et al. Complications of diabetes mellitus. In: Williams Textbook of Endocrinology. 13th ed. Philadelphia, Pa.: Elsevier

Wein AJ, et al., eds. Physiology of penile erection and pathophysiology of erectile dysfunction. In: Campbell-Walsh Urology. 11th ed. Philadelphia, Pa.:Elsevier; . https://www.clinicalkey.com/

Erectile dysfunction. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/all-content.

AskMayoExpert. Erectile dysfunction. Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research;

Exercises to Eliminate Erectile Dysfunction https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/exercises#beyond-basics

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Řešení problému s erekcí pomocí rázové vlny

Otázka: Dobrý den, je mi 30 let a mám problémy s erekcí. Chci se zeptat, jak u Vás probíhá kompletní vyšetření a aplikace rázové vlny? Nyní problém řeším to užíváním cialisu 20mg, ale už to brát nechci a rád bych…

Erektilní dysfunkce a radikální prostatektomie

Otázka Dobrý den.Mám erektilní dysfunkci. Jsem po radikální prostatektomii 09/2016. Mohla by mi pomoci léčba rázovou vlnou?Děkuji. Odpověď Dobrý den,planární rázová vlna se primárně používá u diagnóz erektilních dysfunkcí, které jsou spojeny s aterosklerozou drobných cév, nacházejích se v oblasti…

Léčba erektilní dysfunkce rázovou vlnou

Otázka Dobrý den.Již asi rok na sobě pozoruji zhoršenou kvalitu ztopořeni penisu. Byl jsem u našeho pana doktora a ten říkal, že to je běh na dlouhou trať a předepsal mi na moje problémy pilulky, ale ty řeší jen kvalitu…

Mohlo by Vás zajímat

Erektilní dysfunkce - Porucha erekce

Erektilní dysfunkce (ED) je medicínsky definovaná jako částečná nebo úplná neschopnost udržet erekci penisu v dostatečné tuhosti a po dobu dostatečnou pro kvalitní…

Porucha erekce

Porucha erekce neboli erektilní dysfunkce je jedna z nejčastějších sexuálních dysfunkcí. Bývá strašákem, kterého se obávají především muži po čtyřicítce.…

Studie ověřující účinnost léčby Peyronieho choroby pomocí fokusované rázové vlny

Peyronieho choroba je získaná porucha tvaru penisu doprovázená sníženou schopností erekce. Vada je způsobena poškozením obalu topořivých tělísek a přilehlých…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Hodnocení - z Vašich emailů
Hodnocení - z Vašich emailů Hodnocení - z Vašich emailů PANÍ I.G. Dobrý den paní Bílková,chtěla bych Vám poděkovat za vstřícnost a zajištění návštěvy u Vašeho kolegy - FOCUS All-Inclusive 60 min (1×FSWT). Velice mi pomohl a bolesti odezněli. Jsme domluveni na další návštěvě.Děkuji a přeji pěkný den. I.G. PANÍ…
Ocenění - Firma roku 2017
Ocenění - Firma roku 2017 Ocenění - Firma roku 2017 FYZIOklinika se stala firmou roku 2017 pro kraj Praha Více o této prestižní soutěži si můžete přečíst v následujících článcích: Firmaroku.cz – Nejlepšími podnikateli jsou FYZIOklinika fyzioterapie a živnostník Viktor Hrdina, který vyrábí dřevěné hračky Hospodářské noviny – Nejlepší živnostník…
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty