Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Základní informace o fyzioterapii

Fyzioterapie je mladý obor zdravotnické činnosti zaměřený na diagnostiku, prevenci a terapii funkčních poruch pohybového systému. Prostřednictvím fyzioterapeutických technik cíleně ovlivňuje funkce pohybového systému, interních orgánů i psychiku.
 

Uplatnění fyzioterapie

Fyzioterapie se uplatňuje ve všech oborech péče o zdraví – v oblasti podpory zdraví, v prevenci (primární, sekundární i terciární), v léčebné péči, v rehabilitaci. Fyzioterapie svými specifickými prostředky zasahuje tam, kde pohyb a ostatní fyzické i psychické funkce jsou ohroženy procesem stárnutí, zraněními, nemocemi nebo vrozenými vadami. Více informací na stránkách www.unify-cr.cz.

Kdo je fyzioterapeut?

Odborná způsobilost k výkonu povolání fyzioterapeuta se získává absolvováním akreditovaného zdravotnického magisterského nebo bakalářského studijního oboru pro přípravu fyzioterapeutů nebo tříletého studia v oboru diplomovaný fyzioterapeut na vyšších zdravotnických školách pokud bylo studium zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004. Podrobnosti najdete v předpisu 96/2004 Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních.

V praxi a mezi veřejností jsou fyzioterapeuti mylně považováni za maséry s rekvalifikačním kurzem; avšak fyzioterapeut si musí průběžně obnovovat a doplňovat dovednosti a způsobilosti s rozvojem oboru a účastnit se celoživotního vzdělávání.

Za výkon povolání fyzioterapeuta se považuje činnost v rámci preventivní, diagnostické, léčebné a rehabilitační péče v oboru fyzioterapie.

  • Fyzioterapeut získává odbornou způsobilost po absolvování bakalářského studia a práce pod odborným dohledem v délce 1 roku. Následně může samostatně vykonávat povolání.
  • Specializovanou způsobilost získává po absolvování magisterského studia a práce pod odborným dohledem v délce 1 roku. Následně může samostatně vykonávat povolání.
  • Certifikovaným kurzem získává fyzioterapeut zvláštní odbornou způsobilost.
  • Fyzioterapeut bez odborného dohledu na základě vlastních vyšetření a v souladu s diagnózou lékaře provádí kombinace fyzioterapeutických postupů tak, aby bylo dosaženo cíle požadovaného lékařem. Přitom zejména může provádět vyšetření, která jsou nutná pro stanovení dalšího postupu ve fyzioterapii: odebrání anamnézy, vyšetření postury, pohybového systému, vyšetření jednotlivých tělesných segmentů, vyšetření dechových funkcí, komplexní kineziologické vyšetření včetně diagnostiky funkčních poruch pohybového systému, diagnostiku bolestivých a spoušťových bodů, škálové hodnocení spasticity a dalších neurologických projevů, analýzu běžných denních aktivit, ergonomické vyšetření atd.
  • Fyzioterapeut bez odborného dohledu a bez indikace provádí např. prevenci, edukaci a poradenství za účelem udržení nebo obnovení pohybových funkcí, doporučuje ergonomické úpravy bydliště a pracoviště pacientů v rámci prevence poruch pohybového systému atd.
  • Fyzioterapeut bez odborného dohledu a na základě indikace lékaře provádí specializované diagnostické postupy pro vyšetření, aplikuje fyzioterapeutické postupy, kde je reálné riziko selhání životních funkcí aj.

Další podrobnosti najdete ve vyhlášce 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-96; https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-55; Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Články, které by vás mohly zajímat

Spiraldynamik®

V čem spočívá tato metoda? A jak rozpoznat fyziologický pohyb od nesprávného stereotypu? Vše se dozvíte v článku.

Bolest ramene v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Možná bolest vznikla právě přetížením svalu na přední straně paže.

Konzervativní léčba a moderní fyzioterapie skolióz v dětském věku

Diagnostikoval lékař Vašemu dítku skoliózu? V tomto článku se dozvíte potřebné informace o možnostech léčby.

Posilování vs. fyzioterapie

V tomto článku si představíme základní rozdíly mezi posilováním a cvičením pod dohledem fyzioterapeuta.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolesti kolene a kyčle

Dobrý den,asi v 16 letech mi při stání "vyskočil" kolenní kloub a hned zase zapadl zpět, ale několik týdnů mě koleno bolelo. Během let se mi, aniž bych měla nějaký úraz, bolest kolene občas vrací. Před pěti lety jsem tam měla i vo…

Závrať

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Na MRI mi zjistili poškozené krční obratle 2 až 7. Strašně mě bolí rameno a brní mi od prostředníčku k malíčku tři prsty. Neskutečně se mi motá hlava a bolí mě mezi lopatkami a samozřejmě krční pát…

Závratě

Dobrý den,rád bych se zeptal, necelý týden zpátky se u mě objevily závratě, které dodnes přetrvávají. Mám kulatá záda, předsun hlavy atd... myslíte si, že můžu mít závratě od krční páteře?Jedná se o vteřinovou závrať, např. naklon…