Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jak rychle a kvalitně ošetřit rozseknutou kůži bez šití

Máte zkušenost s tím, že se Vám nebo Vašemu dítěti přihodila nějaká nehoda či úraz, při kterém došlo k rozseknutí jemné kůže tvrdým předmětem, na který jste například upadli? S takovýmto nepříjemným problémem by asi většina lidí spěchala rychle k lékaři na šití, protože rána působí na první pohled opravdu nehezky a většinou i nebezpečně krvácí. I přesto, že sečná rána vypadá hodně ošklivě, není vždy nezbytně nutné jít s ní ihned na šití k lékaři. Pokud není zasažena hlubší tkáň, obvykle stačí použít starou a osvědčenou techniku tzv. mašliček. Návštěva lékaře bývá v tomto případě jen ztrátou času, protože výsledná jizva nemusí být vždy lepší než při použití „mašliček“. Zejména pokud se jedná o dítě a malá sečná rána na jeho jemné kůžičce se mu zašije, vzniknou mu ještě navíc jizvy po vpichu jehly při šití. Pro dítě představuje tato procedura další zbytečné psychické trauma k samotnému úrazu a bolesti z něj. Je však nutné podotknout, že zmiňované „mašličky“ lze použít jen v případě, že kůže není proseknutá na skrz, tedy jen pokud v ní nevznikl otvor a do podkoží nelze zasunout předmět, jako např. tužku apod.

Zde je ukázka jednoho takového případu, při kterém nebylo nutné ránu sešívat. Na fotografii jsou po rozseknutí vidět bílé skvrnky – podkožní vazivo a tuk. Tkáň je červená.

Ošetření rány a příprava mašliček

Ale jak takovou ránu správně ošetřit, když nejsme lékaři a nikdy předtím jsme se s tím nesetkali? Důležitá je včasnost, tedy ošetření kůže ihned po vzniku rány. Nejprve musíme ránu vysušit od tekoucí krve a důkladně vydezinfikovat, aby se nám do ní nedostaly nečistoty, bakterie a nevznikla zde infekce. Když ustává krvácení (řádově za několik minut), potom lze nalepit „mašličky“.

Nabízí se otázka, jakou lepenku pro ošetření použít? Nejlepší jsou obyčejné kinesiotapy, protože svou elasticitou neustále přitahují tkáně k sobě a jejich lepidlo na kůži výborně drží. Barevnost tapu se navíc líbí dětem a pozitivně na ně působí ve stresu z úrazu. Postačí ale i vhodná klasická náplast bez vycpávky.

Nyní je třeba vytvořit z ní „mašličky“ a správně je nalepit na ránu. A jak vyrobit „mašličku“? Jednoduše vystřihněte obdélníček o rozměru 0,7 cm × 2–2,5 cm. Dále přetrhněte papír v prostředku a uprostřed obdélníčku otočte tape 2× kolem podélné osy. Vytvoří se tvar mašle.

Nalepení mašliček

Nyní stáhněte obě hrany rány velmi těsně k sobě. Je možné stáhnout ránu natolik, že se na okolní tkáni vytvoří vrásky. Čím lépe budou hrany rozseknuté tkáně semknuté k sobě, tím užší a nepatrnější bude potom jizva. Přelepte ránu z jedné strany v lehkém napětí tapu až na její druhou stranu. Těsně vedle sebe nalepíme tolik mašliček, kolik je třeba podle toho, jak je rána dlouhá.

Na závěr je ještě nutné překrýt celou ránu i s „mašličkami“ velkoplošnou náplastí – velkým obdélníkem v napětí. Jednak jde o ochranu tkáně proti případné infekci a jednak se tím upevní tah mašliček a brání se tak jejich předčasnému odlepení. Důležité je také nechat ránu takto přelepenou a zakrytou co nejdéle a udržet jí v čistotě, případně znovu přelepit čistou náplastí.

Neměli bychom zapomínat, že ošetřený s ránou nesmí do vody. Při sprchování by neměl pokud možno ránu namočit, jinak by začala mokvat a mohla by v ní vzniknout infekce. Vytvářejí se pak rozšklebené jizvy a tapy mají tendenci se ve vlhku odlepit. Výměna tapu a kontrola rány by měla být provedena po asi 1 týdnu. Tapy drží opravdu dobře, proto je strhávejte velmi opatrně, abyste nenatrhli srůstající tkáně. Pokud je jizva růžová, znovu ji stejným způsobem stáhněte „mašličkami“, jinak by se jizva mohla ještě rozšířit. Když je již světlá, bílá, po asi 2 týdnech, není potřeba ji znovu přelepovat.

Komplikace

Pokud došlo k zanesení infekce do rány během léčby v důsledku vlhka, nedostatečné dezinfekce v čase úrazu atd., je nutné důkladně ránu vydezinfikovat tekutou dezinfekcí. Neměli byste používat žádné masti, byť by měly antibiotické účinky. Tapy by totiž jinak nedržely a jizva by byla široká.

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace ramenního pletence s overballem

Pro zobrazení klikněte na

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích – chůze do schodů

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích

Články, které by vás mohly zajímat

Vliv rázové vlny na hojení zlomenin a pakloubů

V tomto článku se dozvíte vše potřebné o vlivu rázové vlny na hojení zlomenin i pakloubů.

Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny

Přečtěte si, jak efektivní může být léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny.

Tříštivá zlomenina kosti – fyzioterapie po zlomenině se zevním fixátorem

Veškeré potřebné informace o léčbě pomocí zevního fixátoru i následné fyzioterapii.

Je pro mě vhodná ortéza nebo bandáž?

V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou druhy, indikace a výhody ortéz či bandáží a která je pro vás ta pravá.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Poškození kloubního pouzdra, vazů a šlach nohy při fotbale

Dobrý den,dnes při fotbalovém zápase, když už jsem byl připraven střílet, mi na poslední chvíli protihráč vložil před balon nohu a došlo ke střetu. Zápas jsem normálně dohrál, ale poté, co jsem přišel domů, noha začala bolet. Pod…

Vyvrtnutý kotník a lymfodrenáže

Dobrý den,přibližně před měsícem jsem si vyvrtla levý kotník při chůzi ze schodů. Zachytila jsem se špičkou boty, ale pohyb nohy byl vedený dál přímým směrem, jako bych chtěla došlápnout přes nárt. Silnou bolest jsem cítila z obou…

Operace zlomeniny holenní kosti pod kolenem

Dobrý den,mám po operaci zlomeniny holenní kosti pod kolenem po 6. měsících ohebné koleno na 90 stupňů a nejde ohnout dále. Dají se šlachy ještě po této době natáhnout?PS. Věk 60 let a mám doporučení výměny kolenního kloubu.Díky