Křečové žíly

Křečové žíly neboli varixy představují vleklé onemocnění žilního systému dolních končetin, které ve vyspělých zemích postihuje značnou část obyvatelstva. Odhaduje se přibližně u 25 % populace ve věku 30–70 let. U dětí jsou vzácné, objevují se především v pubertě a poté přibývají hlavně u žen mezi 20. a 30. rokem v souvislosti s těhotenstvím a po 40. roku po menopauze. Po 70. letech věku se uvádí přítomnost křečových žil až u 70%.

JAK VZNIKAJÍ?

Křečové žíly vznikají rozšířením a prodloužením (elongací) jakékoliv povrchové žíly na podkladě degenerativních procesů žilní stěny: méněcenností vaziva v žilní stěně, vedoucí k rozšíření žíly a k nedomykavosti žilních chlopní. Zpětný tok krve zvyšuje žilní tlak, vznikají otoky a odtok krve a mízy z dolní končetiny směrem k srdci je zhoršen. Postižená končetina je ohrožena zánětem, v těžších případech dochází ke vzniku bércového vředu.

JAK SE PROJEVUJÍ?

Obtíže jsou různorodé, k nejčastějším patří pobolívání v místě křečových žil, pocit napětí, tíhy a plnosti končetiny, snadná únavnost, otoky končetin, které se objevují po celodenní práci nebo dlouhém stání. Potíže se zhoršují během dne, nejvyšší bývají večer a v letních měsících. Zmírňují se při vyvýšené poloze končetin a v menší míře při chůzi, kdy odtoku krve z končetiny napomáhá tzv. žilně svalová pumpa. K obvyklým obtížím patří svalové křeče, které daly křečovým žilám své jméno. Objevují se v noci hlavně v lýtkových svalech. 

Křečové žíly patří mezi civilizační nemoci a jsou důsledkem vzpřímené chůze člověka. Jejich vznik urychluje dlouhodobé stání, těžká fyzická a statická práce, vyšší věk, nadváha a také zácpa.

JAK SE LÉČÍ?

Léčba varixů může být chirurgická. Stripping (odstranění velké povrchové žíly) a ligace (podvázání žíly) v celkové anestézii jsou dosud standardními metodami u rozsáhlých kmenových varixů. Nevýhodou kromě několikadenní hospitalizace je přítomnost jizev a občasné poškození nervstva. Pokrokem bylo zavedení invaginační metody strippingu - možnost zavedení stripperu z třísla po horní část bérce, místo od kotníku k tříslu. Dalším přínosem byl vývoj ambulantní flebektomie - malý invazivní zákrok, při němž se při znecitlivění postupně odstraňují rozšířené křečové žíly, metoda je šetrná a téměř bezbolestivá. Tyto mikrochirurgické postupy umožňují léčbu mimo nemocniční zařízení, není nutná hospitalizace a druhý den po zákroku je možný běžný návrat do zaměstnání. 

Léčba laserem – jedná se o nejnovější katetrizační metodu, při které se z drobného vpichu zavedenou laserovou sondou z vnitřní strany zneprůchodní (zataví) pouze hlavní žíla způsobující varixy. Křečové žíly se poté mohou buď radikálně odstranit operačně nebo ponechat k postupnému pomalému zmenšování až k jejich zmizení. 

Následná léčba pomocí rázové vlny - po operacích lze aplikovat fokusovanou rázovou vlnu, která obecně urychluje hojení operované tkáně - tedy laserem spálenou tkáň uvnitř svalu, nebo povrchovou jizvu, aby se zkrátila doba rekonvalescence. Spálená žíla může bolet i měsíc. Po strippingu je bolestivost obvykle menší než po operaci laserem. Dále je vhodné užívat medikaci na podporu lymfy nebo otok dolních končetin (wobenzym, lioton). 
V případě, že v těle neprobíhá aktivní zánětlivá reakce, může být aplikována také radiální rázová vlna. U imobilních pacientů, nebo jedinců, u kterých není možný dostatečný pohyb lze radiální rázovou vlnu použít ke zvýšení průtoku krve v dolních končetinách a zamezit tak stagnaci krve a případnému vzniku trombů. 

pREVENCE A REŽIMOVÁ OPATŘENÍ

Vhodnou prevencí, ale zároveň i terapií je kompresní léčba. Kompresí dolních končetin zamezíme nadměrnému městnání krve a zvýšeným nárokům na žilní stěnu. Lze využít kompresních punčoch, či vhodným způsobem dolní končetiny obvázat elastickým obvazem. Další vhodnou metodou je použití přístrojové lymfodrenáže, kdy jsou pomocí vícekomorových kalhot stlačovány dolní končetiny pod určitým tlakem, pří čemž tak dochází ke zvýšené cirkulaci lymfy a zlepšení odtoku krve. Dále je třeba udržovat optimální tělesnou hmotnost a provádět vhodné sportovní aktivity jako je například plavání, turistika, jízda na kole a běžkách. Nevhodná je naopak silová zátěž, kdy jsou povrchové žíly utlačovány svalem, nedoporučují se sporty, kde hrozí poranění a také kde je výrazně zvyšován nitrobřišní tlak - vzpírání, kdy jsou povrchové žíly utlačovány svalem. 

V rámci režimových opatření je dobré např. při dlouhodobém sedu procvičit kotníky a zatínat lýtkové svaly. Židle by také měla být nastavena tak, aby utlačovala oblast pod koleny. Vhodné je rovněž sprchování končetin studenou vodou. Velmi účinná je občasná elevace končetin s redukcí hydrostatického venózního tlaku a nácvik správného dýchání. Oblékání a obouvání je z hlediska žilního postižení končetin také poměrně důležité. Oděv by měl být volný, pohodlný, neměl by nikde škrtit a měl by být vhodně přizpůsobený okolní teplotě. Boty by měly být pohodlné, takové, které se dobře přizpůsobí tvaru nohy. 

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Procvičování lýtkového svalstva vleže na zádech

Cvičení je vhodné při chronických žilních onemocněních či v rámci…

Protažení lýtkového svalu a aktivace předního stehenního svalu - propnutí kolene vleže na břiše

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Zároveň…

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Procvičování lýtkového svalstva vleže na zádech

Procvičování lýtkového svalstva vleže na zádech

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

youtube Protažení lýtkového svalu a aktivace předního stehenního svalu - propnutí kolene vleže na břiše

Protažení lýtkového svalu a aktivace předního stehenního svalu - propnutí kolene vleže na břiše

Vaše otázky a odpovědi

Necitlivost nohy - polyneuropatie

Otázka: Dobrý den, prosíme o radu. Manželka má necitlivé nohy od prstů ke kolenům. V obou nohách bolesti a silné pálení. Prsty na nohou a nárty ledové. Silně ji to omezuje v pohybu. Dle lék. zprávy z r. 2016 Diabetes…

Fraktura hlezenního kloubu

OTÁZKA: Dobrý den,zlomila jsem si hlezenní kloub. Jedná se vlastně o vícefragmentovou frakturu. Provedli mi v celkové anestezii Os talu a dali mi tam dva šrouby. Po tří měsíčním nedošlapu jsem pak začala cvičit pomocí rehabilitace, ale kámen úrazu je, že…

Putující bolest

Otázka: Dobrý den, již 14 dní mám problém v oblasti bederní části zad. Zprvu se bolest projevovala právě v oblasti beder a neschopností se ohnout k levé noze. Používal jsem voltarenové náplasti, hřejivou mast atd. Bolest polevila ale přesunula se…

Mohlo by Vás zajímat

Bolesti svalů v lýtku

Také patříte ke sportovním nadšencům, milujete pohyb a rádi se proběhnete? Zažili jste již bolest lýtkového svalu a nevěděli si…

Oteklé nohy

Otoky, neboli edémy, způsobuje nahromaděná intersticiální tekutina (tkáňový mok) a tím dochází ke zvětšení objemu. V případě přítomnosti otoků je…

Řekli o nás

Hodnocení klientky - paní Jana V.
Hodnocení klientky - paní Jana V. Hodnocení klientky - paní Jana V. “Dobrý večer,Chtěla bych touto formou dodatečně poděkovat za nadstandardní péči slečny fyzioterapeutky.Docházela jsem k ní s bolestí při patní ostruze a setkala jsem se s komplexním přístupem - nejen o bolestivé místo, ale o stoj a pohybové stereotypy a dokonce…
Hodnocení - z Vašich emailů
Hodnocení - z Vašich emailů Hodnocení - z Vašich emailů PANÍ I.G. Dobrý den paní Bílková,chtěla bych Vám poděkovat za vstřícnost a zajištění návštěvy u Vašeho kolegy - FOCUS All-Inclusive 60 min (1×FSWT). Velice mi pomohl a bolesti odezněli. Jsme domluveni na další návštěvě.Děkuji a přeji pěkný den. I.G. PANÍ…
Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Vyzva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty