Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Narovnejte se s osobním FYZIOasistentem

Trápí vás, že vypadáte při pohledu do zrcadla shrbení? Máte pocit, že když se narovnáte podle doporučení fyzioterapeuta nebo lektorky jógy, že je to nepřirozené a do pár minut po odchodu z ordinace nebo tělocvičny se opět začnete velmi rychle hrbit jako předtím?
 

Proč se hrbíme?

Za to může "fixace" Vašeho postavení těla v hlavě. Váš mozek si jednoduše myslí, že tato pozice hrudníku, krku a hlavy je přirozená a Vy pak máte dlouhodobě přesně tento pocit. Když Vás pak někdo srovná, tak se cítíte jinak, možná až nepřirozeně. Toto postavení těla se navíc postupně zhoršuje a po několika letech se tato pozice těla začne promítat v tvaru vašich obratlů i kostí a přizpůsobí se plně i geometrii vašich svalů. Za 10 - 20 let pak na sobě začnete pozorovat, že už se narovnat do ideálního postavení páteře ani nemůžete. Jednoduše se z Vás stali hrbáči a co hůře, Vaše postavení páteře se i nadále zhoršuje.

Co si tím způsobujeme?

Problémem není v základu fakt, že se začnete vizuálně hrbit, nýbrž to, že toto postupné přizpůsobování geometrie Vašeho těla začne utiskovat míšní kořeny i menší nervová vlákna. Dále špatné postavení těla působí na postupné výhřezy meziobratlových disků (plotének), nebo způsobuje další neurologické potíže vedoucí k bolestem krku, hlavy i dalších částí těla.

Pohybové vzorce

Věděli jste, že se Vaše špatné pohybové vzorce (vnímání mozkem, jaké postavení těla je přirozené) dají relativně snadno přeučit? Ano. jde to. A právě toho, že to jde, využívají profesionálové v nejrůznějších oblastech. Například sportovci toho využívají pro přesný pohyb těla vedoucí k úspěchu ve fotbale, hokeji, golfu či jiných sportech. Dalším příkladem jsou profesionální muzikanti, kteří si při cvičením ladí pohybové stereotypy tak, aby hráli co nejlépe.

Pokud máte dostatečnou motivaci, ke změně Vám stačí síla vůle a nic dalšího k naučení správných pohybových vzorců nepotřebujete. Stačí, když si pravidelně každých pár minut uvědomíte v jakém postavení těla jste a v případě že se nenacházíte v ideální poloze kterou vám doporučil váš trenér či fyzioterapeut, ihned se do správné polohy vraťte.

 

Co ale dělat při nedostatku silné vůle?

Možností je více, například si můžete nechat každé ráno na záda nalepit pružný kineziologický tape, který vás svým tahem nutí se neustále narovnávat. Je to ale nejvhodnější řešení?

  • Problém č. 1: Kineziotape po několika hodinách postupně začne ztrácet svojí maximální pružnost a efektivita stimulace pak rychle klesá.
  • Problém č. 2: Vaše svaly se sice učí správnému postavení těla, ale spíše pasivně, vy potřebujete naučit váš mozek novému pohybovému vzoru AKTIVNÍM zapojováním vašich svalů.

Váš osobní FYZIOasistent

Další možností, jak podpořit návyk správných pohybových stereotypů je výkřik nejmodernější techniky, FYZIOasistent. Historicky poprvé vám umíme nabídnout jednoduchého a levného osobního trenéra, který s Vámi může být po celý den!

O co jde?

Jedná se o zařízení, které sleduje správnost Vašeho držení těla a upozorní Vás pokaždé, když se začnete hrbit. Nemusíte se ovšem bát, že by Vás zařízení nějak omezovalo v pohybu, jelikož jeho rozměry jsou pouhých 55,25 × 33,16 × 11,62 milimetrů a hmotnost je 12 gramů. FYZIOasistent se nalepí speciálním zdravotním silikonovým lepidlem na kůži mezi lopatky na zádech. Díky tomu, že je zařízení tak malé, Vás nebude nijak omezovat ani nebude pod oblečením vidět.

Jak FYZIOasistent funguje?

Zařízení dokáže po celý den zaznamenávat Váš pohyb a v případě, že se začnete hrbit Vás na špatné držení těla upozorní jemným zavibrováním. Díky této okamžité zpětné vazbě se Váš mozek začne učit správným návykům.

K dispozici máte 2 možnosti využití které se vzájemně doplňují.

Základem je tréninkový mód: Přístroj si do něj jednou nebo několikrát denně jednoduše dvojklikem aktivujete a FYZIOasistent Vám zavibruje pokaždé, když se začnete hrbit. Tréning by měl trvat ze začátku 8 minut, později si dobu postupně prodlužujete.

Po ukončení tréningové fáze opět dvojklilkem FYZIOasistenta přepnete zpět do monitoring módu. V tomto modu ve kterém můžete setrvat klidně celý den FYZIOasistent monitoruje a do paměti zaznamenává držení Vašeho těla (tedy samozřejmě po celou dobu kdy máte zařízení přelepené na zádech a zařízení je nabité a zapnuté). K těmto datům máte nicméně přístup pouze, pokud si do svého mobilu nainstalujete jednoduchou aplikaci. Aplikace Vám jednak ukazuje kolik procent denního času máte správné postavení páteře a také Vám dokáže přímo “dávkovat” Váš tréning. V mobilní aplikaci si můžete nastavit zda sedíte (zde je tolerance k hrbení menší), nebo stojíte (tehdy je tolerance k předklonům a hrbení trochu větší).

Za jak dlouho Vám přijde přirozené, když sedíte rovně?

K prvním pokrokům dle vývojářů i dle našeho používání začne docházet již po prvních dnech používání. Když v této fázi když přerušíte tréning, opět se vše vrátí zpět do dlouhodobě naučeného vzoru postavení páteře. Proto prosím vydržte! K úplnému přeučení Vašich pohybových stereotypů dojde už po třech až pěti týdnech tréninku. Rychlost a účinnost přeučení “pohybového vzoru” záleží primárně na Vaší důslednosti a správnosti použití naší pomůcky.
Pokud budete FYZIOasistenta používat každý den déle než doporučujeme (například několik hodin v tréningovém modu), nestane se nic vážnějšího, než že se budete cítit večer jako po hodině intenzivního cvičení mezilopatkových a dalších zádových svalů v posilovně. 

FYZIOasistent je součástí služeb All-Inclusive

Snažíme naše služby neustále vylepšovat a sledujeme moderní trendy, které podporují léčbu nebo regeneraci pohybového aparátu. Proto Vám toto zařízení nabízíme k vyzkoušení ZDARMA* v rámci některých z našich All-Inclusive služeb.

Ceník:

  • *Zařízení FYZIOasistent zapůjčujeme na vyzkoušení 1x zdarma jednomu klientovi na období max. 7 kalendářních dnů týden po absolvování alespoň jedné služby Fyzioterapie All-Inclusive a FOKUS All-Inclusive proti vratné kauci 4.000 Kč.
  • Mimo čerpání služby All-Inclusive, nebo na dobu delší než jeden týden po absolvování některé ze služeb All-Inclusive si můžete FYZIOasistenta zapůjčit za cenu 315 Kč na týden proti vratné kauci 4.000 Kč (v ceně služby je jedna originální samolepka na jeden týden). V ceně není zahrnuta konzultace fyziologického držení těla a používání přístroje. Doporučujeme objednat se před první aplikací na 30 minut individuální fyzioterapie (700 Kč) ke kterémukoliv z našich fyzioterapeutů.
  • Počet dostupných FYZIOasistentů pro zapůjčení klientům v rámci našich služeb je omezen. Služba není bohužel nárokovatelná.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Veletrh MEDICA 2019

Neustále pro Vás po celém světě hledáme efektivně fungující nové metody, jak Vám pomoci při odstranění Vašich obtíží.

Nemoci digitálního věku

Myšitida, SMSkový krk, či Blackberryový palec či gameboyová záda. Onemocnění pracujících na počítači, tabletu či telefonu.

Vliv působení modrého světla na člověka

Jak se změnilo vnímání světla a jak moc ovlivňuje kvalitu spánku modré světlo a LED osvětlení? Více v tomto článku.

Využití virtuální reality ve fyzioterapii

Jaké jsou druhy VR a jak ji lze využít ve fyzioterapii? To vše se dozvíte v našem článku.