Plavání kojenců ve věku 0–6 měsíců

V článku Proč s miminky plavat? jsem popsala, proč by měli rodiče začít plavat s miminky a plavání podporovat i v batolecím a předškolním věku. Nyní bych se chtěla zaměřit na ukázku cvičení vhodných v různých věkových skupinách. Výběr jednotlivých cviků závisí na psychomotorickém vývoji miminka, uvedené věkové skupiny berte jen orientačně.

Držení dítěte ve vodě

Manipulace s dítětem musí odpovídat jeho psychomotorickému vývoji (přečtěte si náš podrobný seriál článků). Prakticky až do doby, kdy dítě sedí samo, by mělo být nošeno, přenášeno a chováno svinuté v klubíčku. Tento princip je platný pro manipulaci s dítětem ve vodě i mimo ni. Nejpřirozenější a nejzdravější polohou je, když dítě držíte v klubíčku a je opřené hlavičkou a zády o Váš hrudník.

Miminko ve voděDěti od 3 týdnů do 3 měsíců

Dítě držte jednou rukou pod hlavičkou, krku se však nedotýkejte. Šíjové svaly mají četná citlivá nervová vlákna a dítě by po jejich podráždění reflexně zaklánělo hlavičku.

Druhou rukou držte dítě pod zadečkem tak, že sedí na dlani, a palcem ruky si je jistěte za stehýnko. Takto držené dítě postupně houpavými pohyby ponořte do vody až po ramena. Tato poloha je pro děti velmi relaxační.

Mlýnek

Dítě držte v klubíčku a pohybujte jím do kruhu. Kružte s dítětem ve vaně tak, aby bylo čelem stále na stejnou stranu. Vhodnou říkankou může být „Melu, melu kávu“.

Plování

Pusťte ruku pod zadečkem. Dítě tak musí aktivitou břišních svalů přitáhnout mírně kolínka k bříšku. Pokud má dítě insuficienci (nedostatečnou sílu) břišních svalů, toto cvičení provádějte zpočátku velmi krátce, aby nedocházelo spíše k přetěžování. Funkce nedostatečně aktivních břišních svalů je pak nahrazována svalem vedoucím od stehenní kosti k výběžkům bederních obratlů (m. iliopsoas) a tím se nepřirozeně prohýbá bederní páteř.

Hádek

Je variantou plování – dítě držte pouze za hlavičku a veďte tělíčko ve směru vlnovky na hladině. Můžete vyzkoušet různé varianty držení:

  • oběma rukama – čelem k Vám či různými směry,
  • dítě leží na hladině mezi Vašimi předloktími. Palce mějte pod podpažím na ramínkách dítěte a svými prsty podkládejte hlavičku,
  • držení oběma rukama – čelem od Vás,
  • prsty pod lopatky, hlavička v dlaních, palce jistí ramínka.

Pomůcky

Polštářek, svázané dva rukávky pod hlavičku a ramínka. Dítě tak plove, aniž byste jej drželi, jen buďte na blízku a dávejte pozor, aby se dítě nepřeklopilo.

3–4 měsíce

Dítě již drží hlavičku jistěji v předo-zadní (sagitální) rovině. Můžete ho tedy nechat plavat v leže na bříšku. Dítě si položte na své předloktí bradičkou a částí hrudníčku – jistěte ho tak, aby se nenapilo vody. Palcem zpevněte vzdálenější ramínko a prsty jistěte hrudník z boku. Druhou rukou můžete stlačovat zadeček pod vodu, aby se miminko neprohýbalo. Ruka, která drží hrudník a bradu by měla být co nejvýše, tak se dítě prohýbat nebude a nožičky spolu se zadečkem budou pěkně pod hladinou.

Před miminko rozmístěte spoustu plovoucích hraček, bude se dívat kolem a snažit se hračky uchopit. Plavání ho bude hodně bavit.

Plovací kruh

Hrudníček a pánev jsou na kruhu, nožičkama kope ve vodě.

Hádek

Dítě uchopte za hlavičku a zadeček a posouvejte jím po hladině, jako když se kroutí had. Básničkou může být „Rak leze z díry, vystrkuje kníry“.

Polévání hlavičky

Cílem je, aby miminko po vyslovení hesla zpozornělo a naučilo se zavřít oči a zadržet dech. Jedná se o přípravu na potápění – nejprve si musí zvyknout, že voda v obličeji nevadí.

Miminko ve vodě5–6 měsíců

Dítě již drží hlavičku lépe i ve frontální rovině (tj. hlavička nepadá vpravo nebo vlevo). Tělo nadnáší vztlaková síla vody, tudíž ve vodním prostředí sed, respektive vertikální poloha nezatěžuje páteř.

Sed ve vodě

Dítě držte za hrudníček, palce vpředu, prsty na lopatkách. Úchop mějte spíše na dolních žebrech než těsně v podpaží, neboť ramenní klouby jsou stále hodně chrupavčité. Kdybychom dítě drželi za ramínka nebo ramínka příliš tlačili k uším, mohlo by dojít k jejich poranění.

Hopsání

S dítětem pohupujte ve vodě nahoru a dolů: pravidelně, nepravidelně (občas „výskok“ nahoru, ze strany na stranu). Doprovodnou říkankou může být např. „Skáče žába po blátě“.

Přetáčení

Předávejte si dítě z jedné ruky do druhé tak, že přehmatáváte na hrudníčku a otáčíte dítě kolem jeho vertikální osy. Pro pestrost hry zpívejte např. „Kalamajka mik, mik, mik“.

Potápění hlavičky

Navazuje na polévání hlavičky. Provádějte jen tehdy, když je dítě dobře naučené na předem určený povel včas zavřít oči a nadechnout se. Pokud mu voda v obličeji nevadí, můžete po vyslovení hesla na krátkou dobu (1–2 sekundy) dítě ponořit pod hladinu. Po vynoření miminko ohromě chvalte. Pozor! Před ponořením si musíte být jistí, že Vás dítě vnímalo. Pokud věnovalo pozornost hračce či jiné osobě nebo je unavené či jinak rozmrzelé, potápění neprovádějte. Zbytečně byste dítě stresovali a navodili nepříjemný zážitek.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Vliv plavání na zdravý vývoj miminka

Plavání kojenců a batolat je vhodné jako prostředek fyzioterapie pro nějakým způsobem handicapované děti. Hyperaktivní děti se často velice pěkně zklidní v příjemně teplé vodě. Zlepšuje se i jejich schopnost soustředit se a koordinace pohybů. Hypotonus, či naopak hypertonus (nedostatečné nebo příliš velké napětí svalů) pohybového aparátu je možné ovlivnit volenými úchopy dítěte a teplotou vody. Kolikovité bolesti bříška lze také snadno ztišit v teplejší vodě. Zvyšuje se imunitní odolnost dítěte vůči infekčním nemocem, lepší se i alergické respirační obtíže.

Díky vlhkému ovzduší v prostorách bazénu se dětem s astmatem snáze dýchá. U dětí učících se potápění a splývání pak připadá v úvahu vydechování vzduchu z plic proti odporu vody a tím se zvyšuje aktivita svalů zodpovědných za pohyby hrudníku při dýchání (mezižeberní svaly, bránice, svaly vedoucí od páteře na žebra). Zlepšují se dynamické dechové objemy plic – vitální kapacita plic a síla výdechu.

Věřím, že si hru ve vodě se svým miminkem báječně užijete. Věřte, že vhodnější sportovní aktivita než plavání pro něj v tomto věku ani není. Správně zvolenými a provedenými cviky výrazně podpoříte jeho zdravý psychomotorický vývoj. Co více si mohou milující rodiče přát pro své miminko, než jeho plné zdraví!

 

Další díly

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Mojžíšová - Podsazení pánve

Co je cílem cvičení: posílení břišních a hýžďových svalů uvolnění…

Mojžíšová - Klubíčko

Co je cílem cvičení: povolení oblasti beder a pánevního dna

Alexandrova technika - výpad

Fyzioterapeutické rehabilitační cvičení pro správné držení těla při běžných denních…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Alexandrova technika - klek

Alexandrova technika - klek

youtube Mojžíšová - Podsazení pánve

Mojžíšová - Podsazení pánve

youtube Alexandrova technika - výpad

Alexandrova technika - výpad

Vaše otázky a odpovědi

Potíže s palcem

OTÁZKA: Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda je, prosím, možné, že jde o de Quervainovu nemoc, když mám potíže s palcem již několik roků. Někdy se jedná až o otoky a pak zase zlepšení, ale v podstatě je stav stále stejný.…

Problémy s patní ostruhou

Otázka: Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a předpokládám,…

Bolesti v obou zápěstích

OTÁZKA: Dobrý den,bolesti v obou zápěstích přišly někdy kolem vánočních svátků, resp. poprvé jsem si je uvědomila, když jsem z trouby jednou rukou vyndala plech. Málem jsem ho upustila, v ruce jsem ho neudržela. V obou rukách zápěstí pro bolest…

Mohlo by Vás zajímat

Bolesti krční páteře – svalové dysbalance

Krční páteř je nejpohyblivější úsek páteře. Přechází v páteř hrudní, která je naopak úsekem nejméně pohyblivým, jelikož na ni nasedá…

Tříštivá zlomenina kosti – fyzioterapie po zlomenině se zevním fixátorem

Stal se Vám komplikovaný úraz a nyní Vám „koukají“ dráty skrz kůži? Uvažujete, co máte dělat, abyste se po vyjmutí…

Skřípnutý nerv

Pociťujete-li ostrou pálivou bolest nejčastěji v oblasti lopatky, hrudní a bederní páteře či v mezižeberních prostorech, svádí to k myšlence,…

Řekli o nás

Martin Maxa - zpěvák
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů Paní A.  FYZIOkliniku mohu vřele doporučit. Slečna Dvořáková je výborná fyzioterapeutka a skvěle o mne pečuje, Fokusová rázová vlna mi pomáhá. Již 9 měsíců se trápím s úrazem ruky, který lékaři z počátku klasifikovali jako banální. Bohužel chybně. Určitě všem…
Barbora Veselá - atletka
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody