Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Hnízdečka pro miminka

Co si přestavit pod pojmem hnízdečko pro miminko?

Hnízdečko (hnízdo) pro miminko je měkký a polstrovaný prostor, který poskytuje miminku (nejen) po porodu pocit bezpečí a pohodlí, simulující pocit, který mělo v děloze matky. Jedná se o pomůcku určenou primárně k ukládání miminka ke spánku. V dnešní době naleznete velké množství dostupných variant s různých velikostí a designů, ale obecně mají několik společných důležitých vlastností:

  • Bezpečnost hnízdečka by měla být navržena tak, aby poskytovala bezpečné prostředí pro miminko. To znamená, že by měla mít pevné a stabilní stěny, které nedovolí dítěti vypadnout nebo uvíznout.
  • Pohodlí hnízdečka je velice důležité, proto by mělo být dostatečně měkké a pohodlné, aby se v něm miminko mohlo dobře vyspat. Mělo by poskytovat dostatečnou oporu a polstrování.
  • Materiály použité ve hnízdečku by měly být prodyšné a hypoalergenní, aby se minimalizovala možnost přehřátí nebo alergických reakcí.

Výhody použití

Obrovskou výhodou hnízdečka je zejména to, že je lehce přenosné. Pokud tedy potřebujete miminko uložit během dne ke spánku, můžete položit hnízdečko kamkoliv v bytě, například na pohovku a máte jistotu, že miminko se z něho nedostane pryč a nic se mu tedy nemůže stát. Toho se dá samozřejmě využít i při cestování. V prvních měsících života dítěte tedy v podstatě nemusíte brát na cesty postýlku, ale bohatě vám vystačí právě hnízdečko, které položíte do postele. Rodiče jej také využívají, pokud spí s miminkem v jedné posteli. Děťátko mají hned u sebe, ale zároveň jej mantinel ohraničuje a nemusí se bát, že by ho nějak zranily.

Další výhodou je právě zmíněný mantinel, který se dá velmi hezky využít k polohování miminka. Zejména v prvních dnech, ale i týdnech po porodu, kdy děti často blinkají, se doporučuje je polohovat ke spánku na bok. Mantinel tedy můžete využit jako oporu pro zádíčka dítěte, čímž mu zajistíte lepší stabilitu a zamezíte i přílišnému zaklánění hlavičky.

Díky riziku vzniku náhlého úmrtí kojence (SIDS), nedoporučuje WHO umisťovat do prostoru, ve kterém miminka spí žádné hračky či jakékoliv předměty, které by mohly miminko nějakým způsobem ohrozit. V souvislosti s tím, se objevují názory poukazující na nebezpečí mantinelu u hnízdečka. Děťátko by mohlo během spánku zabořit obličej do mantinelu a hrozilo by pak jeho udušení.

Z našeho pohledu je používání hnízda v tomto ohledu bezpečné, a pokud jsou dodrženy všechny zásady bezpečnosti, nemusí se rodiče bát hnízdečko používat. Je ale důležité si uvědomit, že hnízdečka nejsou určena pro nepřetržité spánkové prostředí nebo pro ponechání dítěte zcela bez dozoru. Určitě je vhodné, aby dítě spalo například ve vlastní postýlce s pevnými bočnicemi.

Pro koho je tato pomůcka vhodná?

Záleží samozřejmě na každém miminku, ale většina miminek má bezprostředně po narození ráda zavinutí, které jim přináší pocit bezpečí. Hnízdečko představuje útulnější prostor nežli samotná dětská postýlka a dětem se v takovém prostředí často lépe spí. Z pravidla, ale můžeme říci, že s přibývajícím věkem, se děti během spánku čím dál tím více převalují a pohybují a hnízdečko jim pak začíná spíše vadit, jelikož je omezuje v pohybu. Pokud tedy vaše děti lezou, takže dokáží mantinel hnízdečka hravě přelézt, je dobré se používání hnízdečka spíše vyvarovat nebo pořídit větší velikost určenou pro děti až do 3 let. Existují totiž i děti, které si k hnízdečku vytvoří takový vztah, že jej vyžadují ke spaní třeba i do tří let. Nicméně délka využití hnízdečka je značně individuální.

Bezpečnost na prvním místě

Umístění

Bezpečnost hnízdečka pro miminka je zásadní pro ochranu a pohodu dítěte během spánku. Rodiče by si měly dávat pozor zejména v okamžiku, kdy děti začínají být více pohyblivé. V tomto okamžiku, již není bezpečné, dávat spící miminko v hnízdečku na vyvýšená místa bez ohraničení jako je například pohovka či kraj postele. Může se stát, že se miminko po probuzení, nebo i ve spánku přetočí a překulí přes mantinel a mohlo by spadnout a zranit se.

Hnízdečko tedy umisťujte na pevnou a rovnou případně ještě dále ohraničenou plochu, která je odolná proti skluzu a zároveň je bezpečným místem mimo dosah nebezpečných předmětů, jako jsou provazy, závěsy nebo jiné potenciálně nebezpečné předměty.

Správná velikost a materiál

Při výběru je důležité zvolit vhodnou velikost hnízda. Nesmí být příliš velké, aby se minimalizovalo riziko, že se dítě zahrabe nebo uvízne mezi stěnami. Zároveň by nemělo být příliš malé, aby se miminko mohlo volně pohybovat a nebylo stísněné. Další důležitou vlastností je volba materiálu. Mělo by být vyrobené ze 100% bavlny či jiných prodyšných materiálů, které minimalizují riziko přehřátí a umožňují cirkulaci vzduchu, důležitá je také možnost vyprání. Mantinel by měl být dostatečně vyplněný dutým vláknem, či pěnovými kuličkami, dejte ale pozor na nadměrné polstrování nebo roztržení a následné vysypání výplňového materiálu, které by mohlo představovat riziko udušení.

Dozor a kontrola miminka

Při používání hnízdečka neustále dohlížejte na své miminko a pravidelně ho kontrolujte. Zajišťujte, aby bylo miminko v hnízdečku v bezpečí a pohodlí. Před zakoupením nebo používáním hnízdečka pro miminka je vždy důležité se seznámit s pokyny výrobce a případně se poradit s odborníkem, jako je například pediatr nebo poradce pro péči o dítě.

Pomocník nejen při spánku?

U novorozence lze využít hnízdečko nejen ke spánku, ale můžete jej využít i k rozvoji motoriky a smyslů. Například jej v hnízdečku můžete položit pod hrazdičku a motivovat jej k úchopu hračky a zvedání nožiček či otáčení na bok. A pokud jej přetočíte na bříško, může krásně trénovat první vzpřímení. Čas strávený v hnízdečku není nějak limitován, ale pokud u dítěte vidíte motivaci pohybovat se v před, nebo pokud se dítě snaží samo otáčet na bříško, využívejte v době bdění raději volný neklouzavý povrch. Hnízdečko by ho v tomto případě mohlo omezovat ve volném pohybu. Pokud Vás zajímá více informací o polohování novorozenců, pokračujte na tento článek.

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Články, které by vás mohly zajímat

Psychomotorický vývoj dítěte – 25. až 30. měsíc

Jakým vývojem dítě prochází v 25. až 30. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.

Základní polohy cvičení Vojtovy metody

Absolvovali jste s terapeutem edukaci Vojtovy metody, ale v některých věcech tápete? Připomeňte si to s námi v tomto článku.

Aktivační systém reflexní lokomoce (Vojtova metoda)

Vojtova metoda využívá reflexní vzory, typické pro časný dětský věk. Více informací se dozvíte v tomto článku.

Psychomotorický vývoj dítěte – 11. až 12. měsíc

Jakým vývojem dítě prochází v 11. až 12. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Fyzioterapie miminek

Dobrý den,ráda bych poprosila o radu. Mám 10. měsíčního syna a asi 2 měsíce se plazí (symetricky, pomocí obou ručiček i nožiček). Zhruba 3 týdny občas i popoleze, ale špatným stylem a to tak, že má kolínka hodně od sebe a zatěžuje…

Miminko nezvedá hlavičku

Dobrý den,naší holčičce jsou dnes 3 měsíce a stále nemá snahu zvedat hlavičku, když je na bříšku (nepase koníčky) a hned hrozně brečí. Naše pediatrička nás posílá na rehabilitaci. Myslíte, že je nutné hned na ní jít, nebo ještě po…

Barefoot u 17m dítěte s nožkami do "O"

Dobrý den,na webu vitalia.cz jsem četla zajímavý rozhovor s Mgr. Ivou Bílkovou o barefoot botách. Chtěla bych barefoot boty pro svoji 17. měsíční dceru, ale má nohy do "O". Chci se tedy zeptat, jestli takové boty se dají doporučit…