Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Proprioceptivní nervosvalová facilitace (Kabatova metoda)

MUDr. Herman Kabat patřil mezi význačné americké neurofyziology. Spolu s fyzioterapeutkami Margaret Knott a Dorothy Voss vypracoval ve 40. letech metodu původně u pacientů trpící poliomyelitidou (dětská obrna). V 60. letech byla metoda poprvé publikována v Československu, kde získala velice rychle obdivovatele z řad lékařů i fyzioterapeutů. Poměrně rychle se efektivita metody ukázala i u mnohem širšího spektra pohybových diagnóz.

(Americký lékař a neurofyziolog MUDr. Herman Kabat 1913–1995)

Proprioceptivní nervosvalová facilitace

Terapeut učí pacienta cvičení s končetinami v diagonálách, čímž dochází k aktivaci svalových smyček tak, aby došlo k aktivaci správných pohybových vzorů, zvýšení rozsahu pohybu a posílení svalové síly. K tomu se používají techniky pohybového zvratu, výdrž-relaxace, akce-relaxace…

Terapeut využívá manuální kontakt a tlak ve směru či proti směru vykonávaného pohybu, čímž ovlivňuje napětí svalů, které se mají do pohybového vzoru zapojit. Slovními pokyny umožňují klientovi se lépe soustředit na vykovávaný pohyb a zároveň hlasová stimulace ovlivňuje facilitaci či relaxaci svalových skupin zapojených do pohybového vzoru. Klient musí zrakem kontrolovat vykonávaný pohyb čímž umožňuje zpětnou kontrolu a ovlivňuje tak kvalitu prováděného pohybu.

Použití PNF

Proprioceptivní nervosvalová facilitace se používá:

  • u klientů s funkčním onemocněním pohybového systému,
  • u neurologických onemocnění – transverzální míšní léze, periferní neuropatie, roztroušená skleróza, stav po CMP atd.,
  • v ortopedii – pooperační a poúrazové stavy kloubů, páteře, degenerativní onemocnění kloubů, při poruchách držení těla (skolióza) atd.

Kdy není doporučena:

V individuálních případech. V akutních fázích bolestivých stavů, nemoci.

Ilustrační fotografie:

Historie vzniku PNF

Metodu původně v roce 1940 dr. Kabat pojmenoval „proprioceptivní facilitace“. Inspirací mu byla technika australské zdravotní sestry Elizabeth Kenney, která pracovala s pacieny po poliomyelitidě. Charakteristickým znakem její metody je specifické protažení či posílení svalů. Její metoda však postrádala neurofyziologické zdůvodnění, které doplnil právě Dr. Kabat.

Jeho asistentka Dorothy Voss v roce 1954 přidala do názvu Kabatovy metody pojem „neuromuskulární“. Odtud tedy pochází kompletní název „proprioceptivní nervosvalová facilitace“ (PNF).

Dr. Kabat chtěl vytvořit manuální terapeutický přístup, který by umožnil lékařům analyzovat pacientův pohybový stav a zároveň poskytl účinnější terapii pro obnovu funkčního pohybu. Je důležité si uvědomit, že PNF není jen léčebný postup, je to spíše nástroj, který umožňuje diagnostiku pro stanovení léčby neuromuskulární dysfunkce.

Kabatova nově vznikající koncepce v polovině roku 1940 upoutala pozornost bohatého průmyslníka Henryho Kaisera, jehož syn trpěl roztroušenou sklerózou. V roce 1946 společně založili Kaiser-Kabat institut ve Washingtonu. V roce 1948 byl otevřen další Kaiser-Kabat ústav ve městě Vallejo v Kalifornii a v roce 1950 v Santa Monice v Kalifornii.

V polovině 40 let 20. století začal Dr. Kabat hledat fyzioterapeuta, který by pracoval po jeho boku. V prosinci 1945 se stala Margaret Knott prvním fyzioterapeutem pracujícím po boku Dr. Kabata. Po příchodu z Washingtonu do Vallejo v roce 1948 začala Maggie Knott školit metodiku PNF a vytvořila postgraduální vzdělávací program, o který měli zájem fyzioterapeuti z celého světa.

V roce 1952 se připojila k Dr. Kabatovi fyzioterapeutka Dorothy Voss. Dorothy a Maggie napsaly první knihu o PNF v 60. letech 20. století. Všichni tři společně rozvíjeli a propracovávali základní pojetí PNF. Vypracovali podrobné spirální a diagonální pohybové vzory pro horní a dolní končetiny, trup, hlavu a šíji.

Princip PNF

PNF zahrnuje také učení a funkční udržení nově získaných pohybových vzorů. Díky opakování a využití vývojové progrese pohybového systému, umožňuje pacientům znovu vytvořit strategii efektivního funkčního pohybu s nejvyšší biomechanickou efektivitou na základě opětovného učení a analýzy řízení pohybu prostřednictvím centrální nervové soustavy.

Všechny činnosti v rámci PNF jsou zaměřeny na funkční cíle (např. klient si chce podat šálek z horní poličky skříně), vychází tedy z přirozených pohybových vzorů každého jedince a jsou ve vztahu k prostředí, ve kterém má být cíl dosažen. Svalová aktivita je šířena od aker po kořenové klouby a trup (např. z prstů po ramena a hrudník) přičemž není kladen důraz na zachování stabilizační funkce trupu. Ta je dle dr. Kabata automaticky zajištěna u každého neuromuskulárně zralého a mentálně zdravého jedince.

Poloha kořenových kloubů a tím i ostatních kloubů je různá v různých pohybových vzorech (diagonálách). Tím vzniká princip svalové diferenciace (funkční odlišení). Každá diagonála má tzv. flekční (ohnutí) a extenční (narovnání) vzorec. PNF užívá odpovědi z proprioreceptorů – svalová vřeténka, Golgiho aparát, receptory kloubního pouzdra, kožní receptory, které ovlivňují kontrakci a relaxaci svalu a svalovou únavu či stabilizaci kořenového kloubu.

Videoukázka metody

Pozn: Většina fyzioterapeutických rehabilitačních technik, zde uvedených, probíhá ve spodním prádle. Fotografie byly pořízeny jako ilustrační pro účely představení klientům FYZIOkliniky na internetu.

Pro zobrazení klikněte na

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie; International PNF association, studium PNF při VŠ

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik ve vzpřímeném kleku - varianta hlava

Pro zobrazení klikněte na

Posilovací guma Elastiband - napřímení páteře v diagonále

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik ve vzpřímeném sedu pro stabilizaci zad a ramen

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro stabilizaci trupu