Studie ověřující účinnost léčby Peyronieho choroby pomocí Fokusované rázové vlny

Co je Peyronieho choroba?

Jde o získanou poruchu tvaru penisu se sníženou schopností erekce. Vada je způsobena poškozením obalu topořivých tělísek a přilehlých měkkých tkání penisu. V těchto tkáních vznikají charakteristické tuhé vazivové plaky, které mění anatomii a funkčnost penisu.

Účinnost léčby Peyronieho chorobyProč vazivové plaky vznikají?

Vada vzniká na základě jednorázového či opakovaného mikroporanění penisu při sexuálním styku. Zároveň s mikrotraumaty musí mít muž i genetickou predispozici ke vzniku nemoci. V rámci hojení mikrotraumat dochází k odchlípení jednotlivých vrstev obalu topořivých tělísek, poškození mikrocévek či místnímu krvácení s vyvoláním zánětlivých procesů.

Onemocnění je častější u 1-4% mužů nad 40 let věku, ale vyskytuje se i u mladších.

Jak nemoc rozpoznat?

Klinicky se projevuje jako různá kombinace bolesti penisu, změny jeho tvaru a poruchy erekce vedoucí k psychickým problémům a zhoršení kvality života obou partnerů. Klinické projevy nejsou u všech pacientů stejné, proto se nedá určit přesná prognóza na začátku onemocnění.

Fáze Peyronieho nemoci

V prvních 6-18 měsících je typická zánětlivá fáze s bolestivou erekcí, zakřivením penisu nebo tvorbou tuhých plaků. Během této doby může nastat zhoršení, stabilizace stavu nebo zlepšení obtíží.

Když dojde k úplné dostavbě plaků, bolestivost erekce ustoupí, ale zůstává porucha erekce a zakřivení penisu.

Studie ověřila, že u 14% pacientů došlo po čase samovolně k odeznění obtíží, 40% pacientů popisovalo další zhoršení obtíží a u 47% se stav stabilizoval, kdy muži popisovali odeznění bolesti, přetrvání poruchy erekce a zakřivení penisu, ale stav se dále nezhoršoval.

Léčba pomocí ESWT (extracorpreal shock wave therapy) neboli Fokusovaná rázová vlna

Až do roku 1996 byla léčba Peyronieho nemoci neúspěšná. Lékaři Butz a Teichert poprvé použili pro léčbu ESWT. Fokusovaná rázová vlna patří mezi nepoškozující metody léčby a pacienti s Peyronieho nemocí ji velice dobře snášejí. Studie prokázala výrazné účinky na snížení bolestivosti penisu a zlepšení kvality sexuálních funkcí.

 

Parametry srovnávací studie

Do studie byly přijati muži, kteří neprošli žádnou jinou léčbou a výsledky byly porovnávany s muži, kteří nebyli léčeni pomocí ESWT, přestože si to mysleli (tzv. placebo efekt). Studie byla vedena jako tzv. dvojitě zaslepená a jde tedy o vysoce kvalitní vědeckou studií.

Vědci studii provedli na 100 mužích ve věku 18-75 let trpících Peyronieho chorobou ne déle než 12 měsíců. U mužů byl vyšetřen jeden plak do velikosti 3,75 cm 2 pomocí Dopplerovy ultrasonografie (diagnostické metody založené na Dopplerově jevu za použití ultrazvukových zobrazovacích metod) či pohmatem. Muži měli stálou sexuální partnerku, bolestivou erekcí a erektilní dysfunkcí se zakřivením penisu.

Pacienti nesměli v průběhu výzkumu brát žádné léky ani podstoupit jinou terapii. Vyloučeni byli muži s poruchou srážlivosti krve, kardiostimulátorem, cévním nebo infekčním onemocněním spodní části močového traktu v oblasti aplikace ESWT (extrakoroporální terapie rázové vlny).

Muži byli náhodně rozděleni do dvou skupin - skupina se skutečnou terapií ESWT a placebo skupina (pouze předstíraná terapie).

Hodnocené parametry

Vědci porovnávali trvání onemocnění, přítomnost bolestivé erekce, velikost plaku, zakřivení penisu a erektilní dysfunkci. K terapii byl použit přístroj Storz Duolith ESWT systém (Storz medical AG, Switzerland).

Aplikaci lékaři prováděli 1x týdně po dobu 4 týdnů. Léčbu prováděl vždy jeden totožný terapeut pro obě skupiny, bez použití anestezie.

Placebo skupina dostávala terapii pouze na pohled stejným přístrojem bez skutečných účinků.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Výsledky

Vědci Butz a Teichert hodnotili průběh po 12 a 24 týdnech od první aplikace.

Studie prokázala jasně pozitivní vliv aplikace ESWT na snížení bolestivosti penisu. 53% mužů udalo úplné odeznění bolesti, 30% udalo zmírnění bolesti, 9% udalo stejný stav a jen 6% mužů udalo mírné zhoršení.

Dále studie potvrdila pozitivní vliv na zlepšení erektilní funkce a zlepšení kvality sexuálního života.

Byl prokázán zřejmý ochranný vliv ESWT proti zhoršení zakřivení penisu a zvětšení povrchu plaku.

Bohužel, skupina mužů, která byla "léčena" pomocí placebo efektu, popisovala zhoršení bolestivosti penisu i zvětšení vazivového plaku.

Tato studie navíc prokázala, že terapie byla bezpečná, dobře snášena a bez vedlejších účinků.

 


Autor:
Mgr. Jitka Marenčáková, Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: Palmieri, A. et al. (2009). A First Prospective, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial Evaluating Extracorporeal Shock Wave Therapy for the Treatment of Peyronie’s Disease. European urology.

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Core Training - Opora na čtyřech se zúžením opory na dvě končetiny

Co je cílem cvičení: aktivace svalových řetězců ve zkříženém vzoru…

Protažení hýžďového svalu a zvýšení rozsahu pohyblivosti kyčlí

Tento cvik je vhodný pro protažení hýžďových svalů a zevních…

Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech 4

Co je cílem cvičení: napřímené držení páteře a hlavy aktivace…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Protažení svalů beder, kyčlí a stehen

youtube

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

youtube

Cvičení na gymnastickém míči - Rotace páteře

Mohlo by Vás zajímat

Tanec jinýma očima

Pohybujete se v tanečních kruzích nebo se jen dokážete tancem bavit? Dovolte nám poskytnout Vám také jiný pohled a využití tohoto…

Operativní metody u přetržení předního zkříženého vazu (LCA)

Doporučují Vám operaci předního zkříženého vazu? Nevíte, jak operace probíhá nebo kde odebírají štěp, který nahradí narušený přední zkřížený vaz?…

Využití radiální rázové vlny u vrcholových sportovců

Jste aktivní sportovci a trápí Vás občas přetížení svalů? Máte bolesti po tréninku nebo se již delší dobu léčíte ze…

Vaše otázky a odpovědi

Problémy s patní ostruhou

Otázka: Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a předpokládám,…

Tříštivá zlomenina hlezna

OTÁZKA: Dobrý den,jsem diabetik typu 1 LADA s neuropatií dolních končetin. Před týdnem jsem si na lyžích způsobila tříštivou zlomeninu hlezna Weber B. Prosím o informaci, zda je rázová vlna vhodná pro následnou rehabilitaci. Počítám s dlouhodobou léčbou.Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý…

Oteklý vnitřní kotník a plochá noha

OTÁZKA: Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to omezuje, i když…

Řekli o nás

Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
Barbora Veselá - atletka
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Z emailů
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma