Studie ověřující účinnost léčby Peyronieho choroby pomocí Fokusované rázové vlny

Ohodnotit tento článek
(2 hlasů)

Co je Peyronieho choroba?

Jde o získanou poruchu tvaru penisu se sníženou schopností erekce. Vada je způsobena poškozením obalu topořivých tělísek a přilehlých měkkých tkání penisu. V těchto tkáních vznikají charakteristické tuhé vazivové plaky, které mění anatomii a funkčnost penisu.

Účinnost léčby Peyronieho chorobyProč vazivové plaky vznikají?

Vada vzniká na základě jednorázového či opakovaného mikroporanění penisu při sexuálním styku. Zároveň s mikrotraumaty musí mít muž i genetickou predispozici ke vzniku nemoci. V rámci hojení mikrotraumat dochází k odchlípení jednotlivých vrstev obalu topořivých tělísek, poškození mikrocévek či místnímu krvácení s vyvoláním zánětlivých procesů.

Onemocnění je častější u 1-4% mužů nad 40 let věku, ale vyskytuje se i u mladších.

Jak nemoc rozpoznat?

Klinicky se projevuje jako různá kombinace bolesti penisu, změny jeho tvaru a poruchy erekce vedoucí k psychickým problémům a zhoršení kvality života obou partnerů. Klinické projevy nejsou u všech pacientů stejné, proto se nedá určit přesná prognóza na začátku onemocnění.

Fáze Peyronieho nemoci

V prvních 6-18 měsících je typická zánětlivá fáze s bolestivou erekcí, zakřivením penisu nebo tvorbou tuhých plaků. Během této doby může nastat zhoršení, stabilizace stavu nebo zlepšení obtíží.

Když dojde k úplné dostavbě plaků, bolestivost erekce ustoupí, ale zůstává porucha erekce a zakřivení penisu.

Studie ověřila, že u 14% pacientů došlo po čase samovolně k odeznění obtíží, 40% pacientů popisovalo další zhoršení obtíží a u 47% se stav stabilizoval, kdy muži popisovali odeznění bolesti, přetrvání poruchy erekce a zakřivení penisu, ale stav se dále nezhoršoval.

Léčba pomocí ESWT (extracorpreal shock wave therapy) neboli Fokusovaná rázová vlna

Až do roku 1996 byla léčba Peyronieho nemoci neúspěšná. Lékaři Butz a Teichert poprvé použili pro léčbu ESWT. Fokusovaná rázová vlna patří mezi nepoškozující metody léčby a pacienti s Peyronieho nemocí ji velice dobře snášejí. Studie prokázala výrazné účinky na snížení bolestivosti penisu a zlepšení kvality sexuálních funkcí.

 

Parametry srovnávací studie

Do studie byly přijati muži, kteří neprošli žádnou jinou léčbou a výsledky byly porovnávany s muži, kteří nebyli léčeni pomocí ESWT, přestože si to mysleli (tzv. placebo efekt). Studie byla vedena jako tzv. dvojitě zaslepená a jde tedy o vysoce kvalitní vědeckou studií.

Vědci studii provedli na 100 mužích ve věku 18-75 let trpících Peyronieho chorobou ne déle než 12 měsíců. U mužů byl vyšetřen jeden plak do velikosti 3,75 cm 2 pomocí Dopplerovy ultrasonografie (diagnostické metody založené na Dopplerově jevu za použití ultrazvukových zobrazovacích metod) či pohmatem. Muži měli stálou sexuální partnerku, bolestivou erekcí a erektilní dysfunkcí se zakřivením penisu.

Pacienti nesměli v průběhu výzkumu brát žádné léky ani podstoupit jinou terapii. Vyloučeni byli muži s poruchou srážlivosti krve, kardiostimulátorem, cévním nebo infekčním onemocněním spodní části močového traktu v oblasti aplikace ESWT (extrakoroporální terapie rázové vlny).

Muži byli náhodně rozděleni do dvou skupin - skupina se skutečnou terapií ESWT a placebo skupina (pouze předstíraná terapie).

Hodnocené parametry

Vědci porovnávali trvání onemocnění, přítomnost bolestivé erekce, velikost plaku, zakřivení penisu a erektilní dysfunkci. K terapii byl použit přístroj Storz Duolith ESWT systém (Storz medical AG, Switzerland).

Aplikaci lékaři prováděli 1x týdně po dobu 4 týdnů. Léčbu prováděl vždy jeden totožný terapeut pro obě skupiny, bez použití anestezie.

Placebo skupina dostávala terapii pouze na pohled stejným přístrojem bez skutečných účinků.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Výsledky

Vědci Butz a Teichert hodnotili průběh po 12 a 24 týdnech od první aplikace.

Studie prokázala jasně pozitivní vliv aplikace ESWT na snížení bolestivosti penisu. 53% mužů udalo úplné odeznění bolesti, 30% udalo zmírnění bolesti, 9% udalo stejný stav a jen 6% mužů udalo mírné zhoršení.

Dále studie potvrdila pozitivní vliv na zlepšení erektilní funkce a zlepšení kvality sexuálního života.

Byl prokázán zřejmý ochranný vliv ESWT proti zhoršení zakřivení penisu a zvětšení povrchu plaku.

Bohužel, skupina mužů, která byla "léčena" pomocí placebo efektu, popisovala zhoršení bolestivosti penisu i zvětšení vazivového plaku.

Tato studie navíc prokázala, že terapie byla bezpečná, dobře snášena a bez vedlejších účinků.

 


Autor:
Mgr. Jitka Marenčáková, Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: Palmieri, A. et al. (2009). A First Prospective, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial Evaluating Extracorporeal Shock Wave Therapy for the Treatment of Peyronie’s Disease. European urology.

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Copyright: Využití materiálů textových, obrazových, filmových zveřejněných na tomto webu není povoleno.

Neoprávněné kopírování obsahu bude postihováno v souladu se zákonem. V případě zájmu o spolupráci, prosím, kontaktujte společnost FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o..

Související cviky

Ganglion - moderní léčba pomocí Fokusované rázové vlny

V předchozím článku Ganglion - vznik a obvyklá léčba jste se mohli dozvědět o teorii vniku ganglionu a možnostech fyzioterapie a lékařských přístupů v řešení jeho léčby.Zde bychom Vám chtěli nabídnout unikátní možnost léčby pomocí fokusované rázové vlny. Tento způsob…

Negativní důsledky nedostatečného pitného režimu

Trápí Vás některý z problémů jako například nepříjemný zápach z úst, vrásky či výkyvy nálad? Jste často unavení a bez energie? Trpíte často zácpou? Stále přibíráte na váze i přes to, že dodržujete správný jídelníček a pravidelně cvičíte? Obtěžují Vás…

Mýty a fakta o Rázové vlně

Terapie Rázovou vlnou je v České republice poměrně mladou variantou v moderní léčbě pohybového aparátu.Čeští zdravotní odborníci málokdy používají vlastní logické uvažování a píli v získávání nových informací na poli vědy v zahraničních publikacích. Ve snaze poučit sami sebe, případně…

Videa, která by Vás mohla zajímat

Mohlo by Vás zajímat

Negativní důsledky nedostatečného pitného režimu

Trápí Vás některý z problémů jako například nepříjemný zápach z úst, vrásky či výkyvy nálad? Jste často unavení a bez energie? Trpíte často zácpou? Stále přibíráte na váze i přes to, že dodržujete správný jídelníček a pravidelně cvičíte? Obtěžují Vás…

Rázová vlna ve FYZIOklinice

Jedná se o nejmodernější a nejúčinnější přístup v léčbě bolestí pohybového aparátu všeho druhu, používaný též v estetické a interní medicíně. Terapie Rázovou vlnou je léčebnou fyzikální metodou patřící do skupiny mechanoterapií. Protože Rázové vlny jsou vlny mechanické a zvukové.…

Příprava na běžecký závod

Běháte rádi a máte už leccos odtrénováno? Rádi byste naběhané kilometry zúročili v závodě? Je vskutku jedno, zda byste se chtěli přihlásit kvůli konfrontaci s ostatními běžci, časem a vzdáleností nebo pouze pro svůj pocit. Už žádné další rozhodování, vřele doporučuji, pojdťe…

Vaše otázky a odpovědi

Tříštivá zlomenina hlezna

OTÁZKA: Dobrý den,jsem diabetik typu 1 LADA s neuropatií dolních končetin. Před týdnem jsem si na lyžích způsobila tříštivou zlomeninu hlezna Weber B. Prosím o informaci, zda je rázová vlna vhodná pro následnou rehabilitaci. Počítám s dlouhodobou léčbou.Děkuji. ODPOVĚď: Dobrý…
banner clanky mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…