Vaše nejčastější dotazy o kinesiotapingu

1. Co přesně je kinesiotaping a k čemu slouží?

Noha s tapingemKinesiotaping je moderní neinvazivní metoda, která ovlivňuje napětí svalů, šlach a vazů. Samolepicí textilní pásku zvanou kinesiotape fyzioterapeut určitým směrem napne a nalepí na kůži. Páska stimuluje receptory v kůži a nervový systém reaguje uvolněním nebo naopak zvýšením napětí měkkých tkání. Zvýší se také proudění krve do tkáně a zrychlí pohyb lymfy v mezibuněčném prostoru a to pomůže k rychlejší regeneraci tkání po zátěži nebo hojení po úrazu.

2. Při jakých problémech se využívá a jaké diagnózy může pomoct řešit?

Kinesiotaping užíváme k léčbě bolestí zad a kloubů i preventivně před sportem k stabilizaci kloubu nebo stimulaci svalu. Dále používáme tapování i u miminek na bříška, která mají tendenci k rozestupu břišní stěny, nebo pro podporu tvorby kyčelní hlavice a jamky či správného postavení hlezenních kloubů.

3. Lze tapování využít i preventivně?

Dobře aplikovaná tapovací páska dokáže snížit riziko přetížení měkkých tkání nebo sportovního úrazu. V současnosti se používají jak v rekreačním, tak ve vrcholovém sportu. Kinesiotape může pomáhat i těhotným maminkám, kterým páskou podepřeme těžké bříško, aby necítily velký tlak v bedrech a bříšku nebo aby váha miminka netlačila na močový měchýř či cévy vedoucí do dolních končetin.

Rameno s tapem4. Jak dlouho tapy účinkují?

Obecně se doporučuje ponechat tapovací pásku na kůži maximálně 7 dní. Na trhu se nachází široká škála pásek velmi různé kvality, nicméně po 4. dni se páska obvykle začíná samovolně odlepovat a její účinnost se snižuje. Trvanlivost úvazu je možné zvýšit správnou přípravou před aplikací (oholení, odmaštění a osušení pokožky).

5. Co vše je nutné vědět před tapováním?

Muži by měli vědět, že na neoholené kůži na nohou tape držet nebude, případně bude velmi tahat nejen při pohybu, ale hlavně při strhávání z kůže. Na veřejných bězích se velmi často setkáváme s tím, že si muž raději nenechá koleno zatapovat, přestože ví, že ho bude bolet, než aby si nohu oholil.

Než se necháte zatapovat, měli byste si být jistí, že kůže není porušená, odřená ani nemá vyrážku, zkrátka že je zdravá.

6. Pro koho není vhodný a proč?

Tak jako každá léčebná metoda i kinesiotaping má své kontraindikace. V první řadě není vhodné aplikovat kinesiotape na kůži, která má porušenou integritu (nezhojené rány a jizvy). Dále není vhodné aplikovat pásku lidem, kteří mají alergii na akryl. Ačkoli jsou všechny pásky opatřené hypoalergenním lepidlem, může se u některých velmi citlivých jedinců objevit svědění pokožky, zarudnutí i vyrážka. V takovém případě je vhodné kinesiotape odlepit. Po odlepení pásky vyrážka většinou během několika dnů zcela odezní. Taping se nedoporučuje ani klientům s kožním onemocněním, jako je psoriáza, neurodermitida nebo tzv. pergamenová kůže.

7. Lze kinesiotaping provádět i doma bez kontroly odborníka?

Kinesiotape si můžete klidně nalepit sami, než to však uděláte, měli byste si uvědomit, co Vás bolí a co tuto bolest způsobuje. Různým použitím tapu je možné stimulovat nebo naopak utlumit. Jinou techniku úvazu volíme také tehdy, chceme-li podpořit činnost lymfatického systému. Pokud si nejste jisti, doporučuji konzultovat konkrétní úvaz s fyzioterapeutem, který Vám dá přesný návod (jaké by mělo být napětí pásky, zda lepit shora dolů nebo naopak atd.).

8. která část těla se nejčastěji tapuje?

K nám chodí nejčastěji „kancelářští“ lidé s bolestmi zad, tudíž tapujeme bederní, hrudní a krční páteř, respektive jejich svaly. Velmi často stabilizujeme vymknuté kotníky, bolestivá kolena nebo svaly na dolních končetinách přetížené z běhání nebo jiného sportu. Na pažích nejčastěji využíváme taping ramen a loktů, respektive zápěstí a předloktí. Těhotné maminky si žádají nalepení pásek pro podporu bříška, aby miminko netlačilo na močový měchýř a velké cévy do dolních končetin, nebo nejen u nastávajících maminek, ale i u méně fyzicky aktivních lidí tapujeme postupně se rozestupující břišní svalstvo.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

9. Jaké druhy a šířky tapů se používají?

Šířku pásky volíme podle toho, na jakou část těla ji aplikujeme. Nejobvyklejší šíře je 5 cm. K mání jsou také pásky široké 7,5 cm. Pokud například hodláme provést úvaz na stehně, použijeme pásku v celé šířce 5 cm. Tapujeme-li dětskou ruku, postačí poloviční šířka. Volba je přímo úměrná velikosti ošetřované plochy.

Barevná škála kinesiotapingových pásek může evokovat souvislost s jeho vlastnostmi. Pravda je, že všechna barevná provedení mají vlastnosti stejné a záleží pouze na vkusu nositele.

10. Může se tapováním například předejít operaci nebo jde spíše o podpůrnou metodu?

Obecně bych řekla, že jde spíše o podporu svalového či vazivového napětí nebo korekci postavení kloubů. Může se ale stát, že se stav díky změně napětí měkkých tkání natolik zlepší, že pak není nutná operace. Příkladem může být tzv. tenisový loket, který vzniká přetížením šlach v předloktí a zápěstí. Když budeme svaly předloktí a v oblasti lokte tapovat, snížíme jejich napětí. Díky tomu se sníží tah na kost, odezní zánět šlachy a s ním i bolesti a pro operaci tedy nebude důvod. Jedním dechem musím též dodat, že taping je pouze pomocnou složkou, protože i u tenisového lokte musí klient provádět cvičení, bez kterých se svalové napětí nesníží. Samotný tape tedy s největší pravděpodobností operaci nezamezí.

 

Další informace najdete v našem článku o kinesiotapingu.

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroj: certifikované školení kinesiotapingu, informace získané při studiu VŠ

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Bolest kolene ve vyšším věku

Otázka dobrý den,je mi 71 let a před třemi lety jsem měla úraz kolene. V současné době, kdy jsem si doslova vynutila mgn. rezonanci (prasklina menisku aj. nálezy), mi lékaři nedoporučili artroskopii, že prý je to normální stav v mém…

Výron u aktivního hráče fotbalu

OTÁZKA: Dobrý den,aktivně hraji fotbal a poslední rok jsem měl při špatném došlápnutí 2x výron. Mohu to nějak ovlivnit? Deset let hraji fotbal a nikdy jsem tyto problémy neměl.Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,na zápasy a na tréninky bych kotník tapovala elastickou…

Kinesiotaping

OTÁZKA: Dobrý den,zajímalo by mě, zda je kinesiotaping hrazen pojišťovnou?Děkuji. Odpověď: Dobrý den,bohužel kinesiotaping hrazený není, ale jde o velmi levné náklady. 5,5 m kinesiotapu Ares koupíte za 200 Kč ve Sportisimu. Pokud by jste chtěl první aplikaci ukázat, můžeme…

Mohlo by Vás zajímat

Co se s tělem děje při přetrénování

Jste nadšený sportovec a pohyb Vás baví? Trénujete stále více a více, abyste dosáhli lepších výsledků? Chcete být lepší než ostatní? Chcete…

Kinesiotaping

Trápí Vás nepříjemné a často i dlouhodobé bolesti šlach, svalů nebo kloubů? Pomoci Vám může populární a efektivní metoda tapování…

Kompenzační aktivity a regenerace

Ať už sportujete profesionálně, čas od času pro radost nebo máte naopak sedavé zaměstnání, je potřeba regenerovat a kompenzovat své…

Řekli o nás

Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů Paní A. FYZIOkliniku mohu vřele doporučit. Slečna Dvořáková je výborná fyzioterapeutka a skvěle o mne pečuje, Fokusovaná rázová vlna mi pomáhá. Již 9 měsíců se trápím s úrazem ruky, který lékaři z počátku klasifikovali jako banální. Bohužel chybně. Určitě všem…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody