Vaše nejčastější dotazy o kinesiotapingu

1. Co přesně je kinesiotaping a k čemu slouží?

CLTapingNohaModraKinesiotaping je moderní neinvazivní (není nebezpečná) metoda, která ovlivňuje napětí svalů, šlach, vazů, ať v případě snížení či zvýšení jejího napětí. Jednoduchým principem, kdy fyzioterapeut kinesiotape určitým směrem napne a nalepí na kůži dochází ke stimulaci receptorů v kůži a tím přes nerový systém dochází k uvolnění nebo naopak zvýšení napětí měkkých tkání. Dochází též k většímu proudění krve do tkáně, rychlejšímu pohybu lymfy v mezibuněčném prostoru a tím dochází k rychlejší regeneraci tkání po zátěži nebo hojení tkání po úrazu.

2. Při jakých problémech se využívá a jaké diagnózy může pomoct řešit?

Kinesiotaping užíváme tedy jak pro léčbu bolestí zad, kloubů, ale i preventivně před sportem pro stabilizaci kloubu nebo stimulaci svalu, který bude pracovat. Dále používáme tapování i u miminek, kde lepíme bříška, která mají tendenci k rozestupu břišní stěny, nebo pro podporu tvorby kyčelní hlavice a jamky či správného postavení hlezenních kloubů.

3. Lze tapování využít i preventivně? Pokud ano, v jakých případech?

Preventivní tapování má význam při aktivitách, u kterých přichází v úvahu zvýšené riziko přetížení měkkých tkání. Dobře aplikovaná tapovací páska dokáže odvrátit riziko sportovního úrazu. V současnosti jsou používány jak v rekreačním, tak ve vrcholovém sportu (Běh, Tenis, Fotbal, Golf, Volejbal, Házená, Gymnastika, Atletika, Tanečníci, atd..). Kinesiotape může pomáhat preventivně i těhotným maminkám, kdy pásku lepíme pro podporu těžkého bříška tak, aby maminka necítila velký tlak v bedrech, břišku, nebo váhu miminka na močovém měchýři či cévách, které jdou do dolních končetin. 

ClArestape

4. Jaká je účinnost (kolik dnů) tapů? Po jaké době se ztrácí účinnost?

Obecně se doporučuje ponechat tapovací pásku na kůži maximálně 7 dní. Po uplynutí této doby se již účinnost úvazu snižuje. Na trhu se nechází široká škála kinesiotapovacích pásek velmi různé kvality, nicméně po 4. dni se obvykle začíná páska samovolně odlepovat. Trvanlivost úvazu lze zvýšit správnou přípravou před aplikací (oholení, odmaštění a aplikace na suchou pokožku).

5. Co vše je nutné vědět před tapováním?

Muži by měli vědět, že na neoholené kůži na dolních končetinách tape držet nebude. :-) Případně bude velmi tahat nejen při pohybu (běhu, chůzi, jízdě na kole) ale hlavně při jeho strhávání z kůže. Velmi často se setkáváme na veřejných sportovních akcích zaměřených na běh, že si raději muž nenechá koleno zatapovat, ačkoli ví, že ho např. po 5.km bude bolet, než aby si nohu oholil. Je to asi mužským egem :-) Přitom naopak cyklisté s tímto nemají mentální potíž.
Než se necháte zatapovat, měli by jste si být jistí, že daná část kůže není porušená, není odřená nemá vyrážku, zkrátka je zdravá.
Ačkoli jsou všechny pásky vyráběné s hypoalergenním lepidlem, i tak se může u některých velmi citlivých jedinců objevit svědění pokožky, zarudnutí a posléze vypuknutí vyrážky s pročervenáním kůže. Po odlepení pásky většinou do pár dnů vyrážka zcela odezní.

6. Kontraindikace tapingu - pro koho není vhodný a proč? Lze tapování například i v těhotenství?

Tak jako každá léčebná metoda, i kinesiotaping má své kontraindikace. V první řadě, není vhodné aplikovat kinesiotape na kůži , která má porušenou integritu (nezhojené rány a jizvy), dále není vhodné aplikovat pásku klientům, kteří mají alergii na akryl. Lepidlo tapovacích pásek může obsahovat řadu alergenů, takže intoleranci často zjistí klient až po aplikaci. V takovém případě je vhodné kinesiotape odlepit. Nedoporučuje se aplikovat ani klientům s kožním onemocněním jako je psoriáza, neurodermitida nebo tzv. pergamenová kůže. Jak již bylo řečeno, aplikace v těhotenství je doporučována pro podporu váhy rostoucího bříška nebo při bolestech v bederní oblasti.

7. Lze kinesiotaping provádět i doma bez "kontroly" odborníka?

Edukační videa vypadají velmi jednoduše, nicméně před samotnou aplikací je nutno uvědomit si, čeho chceme aplikací úvazu dosáhnout. Použitím tapu lze stimulovat nebo naopak utlumit. Jinou techniku úvazu volíme také tehdy, chceme-li podpořit činnost lymfatického systému. Odpověď zní tedy ano, kinesiotape si můžete klidně nalepit sami, než to však uděláte, měli byste si uvědomit, co Vás bolí a co tuto bolest způsobuje. Pokud si nejste jisti, doporučuji konzultovat konkrétní úvaz s fyzioterapeutem, který Vám dá přesný návod: (jaká by měla být tenze pásky, zda lepit shora dolů nebo zdola vzhůru atd.). 

8. Co (resp. která část těla) se nejčastěji tapuje?

K nám chodí nejčastěji “kancelářští” lidé s bolestmi zad, tudíž tapujeme bederní, hrudní a krční páteře, respektive jejich svaly. Velmi často i stabilizujeme vymknuté kotníky, bolestivá kolena, přetížené svaly na dolních končetinách z běhání nebo jiného typu sportování.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole
Změnit obrázek
Opište prosím čísla z obrázku
Na pažích nejčastěji využíváme taping ramen a loktů, respektive zápěstí a předloktí. Těhotné maminky si žádají nalepení pásek pro podporu bříška, tak aby miminko netlačilo na močový měchýř a velké cévy do dolních končetin, nebo nejen u nastávajících maminek, ale i u méně fyzicky aktivních lidí tapujeme postupně rozestupující se břišní svalstvo.

9. Jaké druhy, typy tapování existují, jaké šířky tapů jsou a podle čeho se ten či onen používá?

Šířku tapovací pásky volíme podle toho, na jakou část těla ji aplikujeme. Nejobvyklejší šíře je 5 cm. Na trhu jsou k mání také pásky o šíři 7.5 cm. Pokud hodláme provést úvaz na stehně, necháváme jej v obvyklé šíři 5 cm. Tapujeme-li dětskou ruku postačí poloviční šířka. Volba šíře tapovací pásky je tedy přímo úměrná velikosti ošetřované plochy.
Barevná škála kinesiotapingových pásek může evokovat souvislost s jeho vlastnostmi. Pravdou je, že všechny barevná provedení mají vlastnosti stejné a rozdíl je pouze ve vkusu nositele úvazu. Původní barevné rozlišení tapovacích pásek má ovšem duchovnější podtext. Japonská coloroterapie hovoří o růžové jako barvě, která opticky hřeje, modrá chladí a mírní bolest, červená a černá aktivují atd.

10. Může se tapováním zamezit například operaci, která dotyčnému hrozí, nebo jde spíše o "přídavnou" metodu léčby?

Obecně bych řekla, že jde spíše o možnost podpory svalového či vazivového napětí nebo korekci postavení kloubů. Může se ale stát, že se stav díky změně napětí měkkých tkání na tolik zlepší, že pak není nutná operace. Příkladem tomu může být tzv. Tenisový loket, který vzniká přetížením šlach v předloktí a zápěstí. Když budeme svaly předloktí a v oblasti lokte tapovat, snížíme jejich napětí, tím dojde ke snížení tahu na kost, odeznění zánětu šlachy a tím odeznění bolesti a není tedy důvod pro operaci. Musím ale též jedním dechem dodat, že taping je pouze pomocnou složkou, protože i u tenisového lokte musí klient provádět cvičení, bez kterých ke snížení svalového napětí nedojde. Sám tape tedy s největší pravděpodobností operaci nezamezí.

 Další informace o kinesiotapingu naleznete ZDE

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: Certifikované školení kinesiotapingu, Informace získané při studiu VŠ

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení na gymnastickém míči - pouštění nohou a rukou křížem

METODA DNS (DYNAMICKÁ NEUROMUSKULÁRNÍ STABILIZACE) Co je cílem cvičení: posílení…

Protažení bicepsu

Co je cílem techniky: úleva od bolesti ramene protažení dlouhé…

Brunkow - Vzpěr z nákroku do stoje pomocí židle

AKRÁLNÍ KOAKTIVAČNÍ TERAPIE: Vzpěr z nákroku do stoje pomocí židle Co…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Cvičení dle Klappovy metody - Lezení nesouhlasnými končetinami

youtube

Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu

youtube

Brunkow - Vzpěr z nákroku do stoje pomocí židle

Vaše otázky a odpovědi

Skolióza páteře a těhotenství

OTÁZKA: Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už…

Kinesiotaping

OTÁZKA: Dobrý den,zajímalo by mě, zda je kinesiotaping hrazen pojišťovnou?Děkuji. Odpověď: Dobrý den,bohužel kinesiotaping hrazený není, ale jde o velmi levné náklady. 5,5 m kinesiotapu Ares koupíte za 200 Kč ve Sportisimu. Pokud by jste chtěl první aplikaci ukázat, můžeme…

Dornova metoda na vbočený palec

OTÁZKA: Dobrý den,trápí mě vbočený palec. Pomůže mi s tímto problémem Dornova metoda?Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,vbočený palec je častou deformitou způsobenou spadlou nožní klenbou. Dornova metoda může částečně pomoci zabránit progresi, ale doporučila bych navštívit fyzioterapeuta, který Vám vyšetří nohy…

Mohlo by Vás zajímat

Paréza lícního nervu

3. 2. 2015 nás vyhledala klientka s pravostrannou parézou lícního nervu (nervus facialis). Jedná se o obrnu čili částečnou neschopnost…

Akupresura, akupunktura

Setkali jste se někdy s východními prvky v medicíně? Zajímá Vás alternativní přístup v péči o Vaše zdraví? Slyšeli jste o akupunktuře?…

Míčkování (míčková facilitace) dle Zdeny Jebavé

(Zdena Jebavá, nar. 1946) Tato fyzioterapeutická technika byla vypracovaná roku 1993 pro děti trpící astmatem. Hlazením měkkým molitanovým míčkem dochází…

Řekli o nás

Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty