Využití virtuální reality ve fyzioterapii

Icaros VR

Icaros virtuální realita

Nezdá se, ale cvičení se systémem Icaros je fyzicky náročné. Při cvičení dochází k zapojování různých svalových skupin celého těla. Neustálým balancováním a vyvažováním se zapojují zejména svaly břišní (šikmé břišní svaly a přímý břišní sval). Při správném nastavení výchozí pozice a opor pro horní a dolní končetiny zapojujete hluboký stabilizační systém, který je tak důležitý. Dochází k aktivaci příčného břišního svalu, krátkých svalů v nejhlubší vrstvě podél páteře a současně s tím se zapojuje bránice a svaly pánevního dna. Díky opoře o ruce se aktivují i svaly paží (trojhlavý sval pažní), ramen (deltový sval), krku (trapézový sval), lopatek (mezilopatkové svaly a dolní fixátory lopatek), zad (široký zádový sval) a hrudníku (prsní svaly). Stranou nezůstávají ani svaly kyčelního kloubu (přední strana stehen, zevní rotátory kyčelního kloubu), svaly hýždí (střední hýžďový sval) a svaly kolenního kloubu (lýtkový sval). Díky oporám o ruce a o nohy dochází k centraci velkých kořenových kloubů (ramena a kyčle).

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Neustálým hledáním rovnováhy posilujete schopnost koncentrace. ,,Přeléváním” rovnováhy zapojujete vestibulární aparát vnitřního ucha, který v součinnosti se zrakem a s proprioceptivními tělísky (tělíska ve šlachách a ve svalech) zajišťuje rovnováhu hlavy a těla v prostoru. Propriocepci potřebujeme pro správnou svalovou koordinaci pohybu a napětí ve svalech a také pro to, abychom byli schopni zaznamenat změny polohy těla v prostoru. Tyto signály jsou pak z propriceptivních tělísek převedeny do mozku.

Cvičení začíná tím, že zakleknete do konstrukce, která má opěry pro horní a dolní končetiny. Pohybem celého těla a neustálým hledáním rovnováhy se pohybujete “okolo” svého těžiště. Součástí přístroje jsou i brýle pro 3D virtuální realitu, které vás zavedou do virtuálního světa, takže se jistě při zapojování celé řady svalů určitě nebudete nudit. Můžete se potápět, létat, nebo navštívit vesmír. Pohyb těla je snímán senzory, které Vás přenáší do hry.

Tento skvělý balanční systém Icaros jsme provozovali ve FYZIOklinice při fyzioterapii. Tyto celotělové balanční pomůcky pro prostředí 3D virtuální reality se stále ještě vylepšují a odstraňují se koncepční chybičky. Na základě našich zkušeností jsme se rozhodli, že s jeho dlouhodobým využíváním ve fyzioterapii u nás ještě chvíli počkáme na to, až bude tato koncepce dostatečně technicky připravená pro účely rutinního provozu. Ke zdokonalení této nové cvičební metody navíc nyní i aktivně přispíváme.

Při použití této virtuální reality Vám fyzioterapeut po celou dobu kontroluje nastavení aker a opor a během ,,vyvažování” vám neustále kontroluje správné držení těla.

  • Více informací o virtuální realitě Icaros naleznete ZDE. 

Představení dalších druhů balančních systémů pro VR

Tyto druhy virtuální reality se zatím pro fyzioterapii nevyužívají, ale po menších úpravách se Vám pokusíme nejlepší z nich hned jak budou k dispozici nabídnout pro fyzioterapeutické cvičení pod dohledem zkušeného terapeuta a za podpory skvělé zábavy. Jednoduše chceme, aby Vás cvičení u nás maximálně bavilo.
Kat walk virtuální realita

 

KAT WALK VR

Jedná se o přední světový VR ODT (univerzální běžecký trenažér), vysoce impresivní virtuální zážitek, který rozbíjí bariéru mezi reálným a virtuálním světem. Veškerá akce probíhá při zajištění absolutní bezpečnosti.

Cvičení probíhá v pozici stoje, kdy je cvičenec připevněn za pas ke konstrukci, která má opory pro horní polovinu těla. Součástí přístroje jsou 3D brýle, které vás zavedou do virtuální reality. Pohybem celého těla jako je chůze, běh, skákání, posezení nebo klečení ovládáte hru. Pohyb těla je snímán senzory, které vás přenáší do hry. Kat Walk trenažer je ideální pro akční a RPG hry.

  • Další informace o KAT WALK virtuální realitě naleznete ZDE.

VR GO Chair

VR GO chairNový typ ovládání pohybu ve virtuální realitě. Jedná se o speciálně upravenou židli, s níž při správném pohybování v sedě ovládáte svět virtuální reality.

 V průběhu hraní je cvičenec v pozici v sedě a posiluje především svaly v oblasti kotníků, kolen a kyčlí a svalů v oblasti pánevního dna. Ve fyzioterapii by bylo možné používat přístroj pro posílení spodní poloviny těla, především dolních končetin. Součástí přístroje jsou opět 3D brýle, které vás zavedou do virtuální reality. Pohybem těla ovládáte hru. Přístroj je vhodný pro většinu her i filmů v prostředí 3D virtuální reality.

  • Další informace o VR GO Chair naleznete ZDE.

Birdly®

birdly virtuální realitaSpolečnost Birdly si dala za cíl naplnit lidský sen o létání. Technologie virtuální reality a robotiky vytváří extrémně živý a intuitivní zážitek, při němž máte pocit, že létáte na obloze jako pták.

Cvičenec je v pozici lehu na břiše s rozpaženými horními končetinami. Ve fyzioterapii by bylo možné používat přístroj pro posílení paží a horní poloviny těla. Součástí přístroje jsou brýle a sluchátka, která Vám umocní pocity z virtuální reality. K ještě intenzivnějšímu zážitku dopomáhá větrák namířený proti Vám a různé druhy vůní a pachů vypouštěných na základě vaší polohy ve virtuálním světě. Hru ovládáte pohybem horních končetin, které představují při letu Vaše křídla.

  • Další informace o zařízení Birdly naleznete ZDE.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Aktivace hlubokého stabilizačního systému

Aktivace hlubokého stabilizačního systému + Brániční dýchání Co je cílem…

Core Training - Vzpor neboli "Plank" se zdvihnutím jedné dolní končetiny

Co je cílem cvičení: trénink svalů podílejících se na držení…

Nácvik udržení nitrobřišního tlaku

Co je cílem cvičení:  aktivace bráničního dýchání aktivace spodních břišních…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

youtube Návod na správné posazení na posteli dle Aloise Brüggera

Návod na správné posazení na posteli dle Aloise Brüggera

youtube Posilování břicha a tricepsu

Posilování břicha a tricepsu

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Kompenzační aktivity a regenerace

Ať už sportujete profesionálně, čas od času pro radost nebo máte naopak sedavé zaměstnání, je potřeba regenerovat a kompenzovat své…

Přístrojová lymfodrenáž

Přečtěte si obecně o lymfatickém systému a lymfodrenáži Přístrojová lymfodrenáž je účinná moderní šetrná terapie mízního systému. Zároveň je vyhledávaná i…

Jak správně posilovat břicho

Článků a tipů, jak dosáhnout ideálního břišního svalstva a jak ho správně posilovat, je nespočet. Jejich množství vychází z jednoho…

Řekli o nás

Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů Paní A. FYZIOkliniku mohu vřele doporučit. Slečna Dvořáková je výborná fyzioterapeutka a skvěle o mne pečuje, Fokusovaná rázová vlna mi pomáhá. Již 9 měsíců se trápím s úrazem ruky, který lékaři z počátku klasifikovali jako banální. Bohužel chybně. Určitě všem…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody