Využití virtuální reality ve fyzioterapii

Icaros virtuální realitaIcaros VR

Nezdá se, ale cvičení se systémem Icaros je fyzicky náročné. Cvičení začíná tím, že zakleknete do konstrukce, která má opěry pro horní a dolní končetiny. Pohybem celého těla a neustálým hledáním rovnováhy se pohybujete „okolo“ svého těžiště. Součástí přístroje jsou i brýle pro 3D virtuální realitu, které vás zavedou do virtuálního světa, takže se při zapojování celé řady svalů určitě nebudete nudit. Můžete se potápět, létat nebo navštívit vesmír. Pohyby těla snímají senzory, které je přenáší do hry.

Cvičení zapojuje různé svalové skupiny celého těla. Neustálým balancováním a vyvažováním se zapojují zejména svaly břišní (šikmé břišní svaly a přímý břišní sval). Při správném nastavení výchozí pozice a opor pro horní a dolní končetiny se posiluje hluboký stabilizační systém, který je tak důležitý. Dochází k aktivaci příčného břišního svalu, krátkých svalů v nejhlubší vrstvě podél páteře a současně s tím se zapojuje bránice a svaly pánevního dna. Díky opoře o ruce se aktivují i svaly paží (trojhlavý sval pažní), ramen (deltový sval), krku (trapézový sval), lopatek (mezilopatkové svaly a dolní fixátory lopatek), zad (široký zádový sval) a hrudníku (prsní svaly). Stranou nezůstávají ani svaly kyčelního kloubu (přední strana stehen, zevní rotátory kyčelního kloubu), svaly hýždí (střední hýžďový sval) a svaly kolenního kloubu (lýtkový sval). Díky oporám o ruce a o nohy dochází k centraci velkých kořenových kloubů (ramena a kyčle).

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Neustálým hledáním rovnováhy posilujete schopnost koncentrace. Změnami polohy zapojujete vestibulární aparát vnitřního ucha, který v součinnosti se zrakem a proprioceptivními tělísky (tělíska ve šlachách a ve svalech) zajišťuje rovnováhu hlavy a těla. Propriocepci potřebujeme pro správnou koordinaci pohybu a napětí svalů a také abychom byli schopni zaznamenat změny polohy těla v prostoru. Tyto signály jsou pak z propriceptivních tělísek převedeny do mozku.

Balanční systém Icaros jsme provozovali ve FYZIOklinice jako pomůcku při fyzioterapii. Tyto celotělové balanční pomůcky využívající virtuální realitu se stále ještě vylepšují a odstraňují se koncepční chybičky. Na základě svých zkušeností jsme se rozhodli, že s dlouhodobým využíváním systému Icaros ve fyzioterapii ještě chvíli počkáme, dokud tato koncepce nebude dostatečně technicky připravená na rutinní provoz. Ke zdokonalení této nové cvičební metody navíc i aktivně přispíváme.

Při použití virtuální reality fyzioterapeut po celou dobu kontroluje nastavení končetin a opor a během „vyvažování“ neustále kontroluje správné držení těla.

  • Více informací o virtuální realitě Icaros naleznete ZDE.

Další druhy balančních systémů pro VR

Tyto druhy virtuální reality se zatím pro fyzioterapii nevyužívají, ale po menších úpravách se Vám pokusíme nejlepší z nich nabídnout pro fyzioterapeutické cvičení pod dohledem zkušeného terapeuta a za doprovodu skvělé zábavy. Jednoduše chceme, aby Vás cvičení u nás maximálně bavilo.

KAT Walk virtuální realitaKAT Walk VR

Jedná se o přední světový VR ODT (univerzální běžecký trenažér), impresivní virtuální zážitek, který rozbíjí bariéru mezi reálným a virtuálním světem. Veškerá akce probíhá při zajištění absolutní bezpečnosti.

Cvičení probíhá vestoje, cvičenec je připevněn za pas ke konstrukci, která má opory pro horní polovinu těla. Součástí přístroje jsou 3D brýle, které vás zavedou do virtuální reality. Pohybem celého těla, jako je chůze, běh, skákání, skrčení nebo klečení, ovládáte hru. Trenažér KAT Walk je ideální pro akční a RPG hry.

  • Další informace o KAT Walk naleznete ZDE.

VRGOVRGO Chair

Nový typ ovládání pohybu ve virtuální realitě. Jedná se o speciálně upravenou židli, s níž při správném pohybu vsedě ovládáte svět virtuální reality.

V průběhu hraní je cvičenec v pozici vsedě a posiluje především svaly v oblasti kotníků, kolen, kyčlí a pánevního dna. Ve fyzioterapii by bylo možné používat přístroj k posilování spodní poloviny těla, především dolních končetin. Součástí přístroje jsou opět 3D brýle, které vás zavedou do virtuální reality. Pohybem těla ovládáte hru. Přístroj je vhodný pro většinu her i filmů v prostředí 3D virtuální reality.

  • Další informace o VRGO Chair naleznete ZDE.

Birdly virtuální realitaBirdly®

Birdly si dává za cíl naplnit lidský sen o létání. Technologie virtuální reality a robotiky vytváří extrémně živý a intuitivní zážitek, při kterém máte pocit, že létáte vzduchem jako pták.

Cvičenec leží na břiše s rozpaženými pažemi. Ve fyzioterapii by bylo možné používat přístroj pro posílení paží a horní poloviny těla. Součástí přístroje jsou brýle a sluchátka, která umocní pocity z virtuální reality. K ještě intenzivnějšímu zážitku pomáhá větrák namířený proti Vám a různé druhy vůní a pachů vypouštěných na základě Vaší polohy ve virtuálním světě. Hru ovládáte pohybem horních končetin, které představují při letu Vaše křídla.

  • Další informace o zařízení Birdly naleznete ZDE.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému

Cvik je vhodný pro posílení břišních svalů, aktivaci stabilizátorů lopatek…

Core Training - Aktivace hlubokého stabilizačního systému + Brániční dýchání

Co je cílem cvičení: aktivace hluboko uložených svalů, držících správné…

Core Training - Vzpor neboli "Plank" na natažených pažích

Co je cílem cvičení: trénink svalů podílejících se na držení…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Bobath cvičení - cvik pro zlepšení koordinace při chůzi

Bobath cvičení - cvik pro zlepšení koordinace při chůzi

youtube Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému

Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému

youtube Core Training - Trénink spodních břišních svalů

Core Training - Trénink spodních břišních svalů

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Veletrh MEDICA 2019

Co myslíte, co je třeba k tomu, abychom Vám mohli rychle pomoci od bolestí nebo obtíží spojenými s pohybovým aparátem? Myslíte…

Narovnejte se s osobním FYZIOasistentem

Trápí vás, že vypadáte při pohledu do zrcadla shrbení? Máte pocit, že když se narovnáte podle doporučení fyzioterapeuta nebo lektorky…

Gymball - Gymnastický míč

Gymnastický míč je všestranná pomůcka, která je uplatněna jak v samotné fyzioterapii, tak při jakémkoliv cvičení, používána je také k…

Řekli o nás

Z Vašich emailů během pandemie Covid-19
Z Vašich emailů během pandemie Covid-19 Z Vašich emailů během pandemie Covid-19 Stanislava K. "Díky, že máte otevřeno a děláte vše pro to, aby to v rámci možnosti mohlo i v době epidemie fungovat." Pan M. "Má úcta a poděkování za pomoc, rady a trpělivost fyziotgerapeuta. V době paniky z Corona 19…
Hodnocení klientky - paní A. R.
Hodnocení klientky - paní A. R. Hodnocení klientky - paní A. R. “Prosim o zverejneni moji zkušenosti s ošetřením u Vás. Bylo to bezvadné.” "Dobrý den, ráda bych se podělila o svou první zkušenost s ošetřením na Fyzioklinice.Ve čtvrtek večer po 18. hodině jsem se rozhodla na kliniku zavolat a požádat o…
Hodnocení - Google
Hodnocení - Google Hodnocení - Google Recenze na google Velice si vážíme této Vaší zpětné vazby a děkujeme Vám za ni. Pokud jste nás ještě nehodnotili a máte chuť to udělat, můžete tak učinit na této stránce. Děkujeme Vám za Vaší přízeň!  
Vyzva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty