Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Rozdíly mezi klasickou a sportovní masáží

Klasická regenerační a sportovní masáž mají svá rozdílná specifika a každá z nich, při profesionálním použití, má obrovský dopad na lidské tělo. 

Nyní se podívejme na podobnosti a rozdíly mezi těmito dvěma masážními postupy.

Co mají společného ?

  • Ve skutečnosti sportovní masáž kopíruje techniky klasiky. Pouze se nepoužívají najednou, ale v souladu s potřebami klienta. Jinými slovy, v závislosti na tom, jakému úkolu sportovec čelí: připravit se na soutěž, posílit trénink nebo relaxovat – se používají určité techniky klasické masáže.
  • Klasické a sportovní masáže nejsou účelovou záměnou, ale opravdu jsou si při bližším pozorování velmi podobné.
  • K regeneraci pokožky dochází během obou masáží. Během nich jsou odstraněny všechny keratinizované částice kůže, epitely a podkožní tkáně jsou nasyceny kyslíkem, průtok krve se zvyšuje na místech, kde je to nutné, což se pozitivně projevuje na vzhledu kůže a jejím stavu.
  • Účinky na kapiláry a krevní cévy jsou také totožné. Během masáže se cévy rozšiřují, průtok krve se zvyšuje. Přesto jsou samotné cévy napínány jako kapiláry, a to umožňuje v budoucnu vyhnout se vzniku křečových žil, krevních sraženin a dalších podobných problémů.
  • Při obou masáží dochází k probuzení lymfatického systému a tím tělo dokáže vyloučit škodlivé látky.

Jaké jsou rozdíly?

  • Sportovní masáž je v zásadě velmi abstraktní pojem. V různých kulturách se to dělá svým vlastním způsobem. Například v Číně a Americe lze použít zcela odlišné techniky. To znamená, že "sportovní" není typ, ale spíše směr. Klasická masáž je samostatný druh, který se používá po celém světě a má jasné hranice technik a cílů.
  • Cíle nejsou stejné, ale poněkud odlišné. Klasická masáž jednoduše uvolňuje a harmonizuje tělo, zmírňuje bolest a zvyšuje efektivitu regenerace. Sportovní masáž může nabudit a prokrvit dané svalové skupiny nebo může být jen součástí rehabilitace.
  • Klasická masáž je určena komukoliv, kdo chce pomoci svému tělu regenerovat. Sportovní byla navržena speciálně pro sportovce, aby jim pomohla při tréninku a maximálním výkonu.
  • Během klasické masáže se používají různé aromatické oleje nejen k zahřátí a uvolnění svalů, ale také k jejich "výživě" podpůrnými látkami a také k tomu, aby došlo k celkovému uvolnění po fyzické i psychické stránce. Pro sportovní je toto občas nepřijatelné.
  • Ve sportovní masáži existují agresivnější techniky, které jsou prováděny dynamičtěji a rychleji k nabuzení svalů.
  • Pocity během klasické jsou vždy příjemné, během sportovní mohou být příjemné i bolestivé. Zde, jak bylo uvedeno výše, vše závisí na cíli, kterého chceme dosáhnout.
  • Sportovní masáž může být provedena na jakékoli konkrétní části těla, například nohou, po běhu nebo cvičení, a klasika se vždy provádí na celém těle.
  • Klasická masáž může být prováděna ne více než dvakrát týdně a naopak sportovní klidně každý den.
  • Při sportovní masáži je zvláštní pozornost věnována svalům, které dostávají hlavní zátěž jako jsou ramena, záda, nohy.

Co Vám můžeme nabídnout ve FYZIOklinice?

Na klasickou regenerační masáž se můžete u nás objednat přímo zde: Klasická regenerační masáž ve FYZIOklinice a na sportovní masáž zde: Sportovní masáž ve FYZIOklinice.
 

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroje: Dlouholetá odborná praxe v masérském oboru, vzdělávání v oblasti masáží.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Manuální facelifting

Pro zobrazení klikněte na

Masáž zad ulevující astmatikům

Pro zobrazení klikněte na

Technika Kiblerovy řasy

Pro zobrazení klikněte na

Masáž proti migréně

Články, které by vás mohly zajímat

Zdravotní přínosy masáže

Masáže jsou velmi příjemné regenerační techniky. V tomto článku se navíc podíváme na jejich zdravotní přínosy pro naše tělo.

Trigger pointy neboli spoušťové body

V tomto článku Vás blíže seznámíme s tím, co jsou to vlastně trigger pointy, jak vznikají a jak jim předcházet.

Sportovní neboli zahřívací masáž

V tomto článku jsme se zaměřili na jednotlivé techniky sportovní masáže a její rozdíly při různých fázích tréninku.

Klasická neboli švédská masáž

V tomto článku se důkladně podíváme na techniku klasické regenerační masáže a její přínosy pro naše tělo.