Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Hypermobilita

Trápí Vás při pohybu zvýšené prolamování kolen nebo loktů? Pak možná máte co do činění s hypermobilitou. Záležitost nepříjemná, ale nikoliv neřešitelná. Pohybové návyky a trénink je s ohledem na obtíže třeba trochu upravit a vědět, na co si dát pozor, aby se ještě neprohlubovaly.

Co je vlastně hypermobilita?

Obecná definice popisuje enormní kloubní pohyblivost ve smyslu aktivního, ale i pasivního pohybu v kloubu. S tím také souvisí pojem hyperlaxicita – zvýšená volnost vaziva, které je tak méně odolné proti tahu. Důvod proč hypermobilita vzniká není zcela jasné. Předpokládá se však geneticky daná dispozice (má-li ji vaše maminka, je pravděpodobné, že hypermobilní budete také) a je zjistitelná již u kojenců. Vliv má i hormonální dispozice (hypermobilitou trpí více ženy než muži), nevhodná sportovní zátěž, která způsobuje získanou nedostatečnost vaziva kloubů a nitrosvalového podpůrného vazivového aparátu (např. gymnastika), úraz či těžké onemocnění.

Při hypermobilitě mají klouby vyšší míru volnosti, než je žádoucí, a tudíž jsou náchylnější k poruše, tzv. „zablokování“. Zjednodušeně řečeno, pokud se ze své přirozené polohy, kde je hypermobilní kloub schopen extrémního pohybu, dostane do jiné, ve které se není schopen pohybovat téměř vůbec, může dojít k bolestivému zablokování, křečím okolních svalů či přímo poranění.

Hypermobilita se může projevovat lokálně, kdy jsou pohyblivější jen některé klouby. Tzv. celková hypermobilita může být jen dočasná; setkáváme se s ní u těhotných žen a je způsobena hormonálními změnami.

Otestujte si, zda jste hypermobilní i Vy

K tomu, aby člověk zjistil, jestli je hypermobilní, slouží kromě vlastního pozorování i jednoduché testy. Zde uvádíme příklady některých z nich:

  • maximální předklon s nataženýma nohama: při normální pohyblivosti by se měly špičky prstů dotknout podlahy, hypermobilní člověk bez problémů položí na zem celé dlaně,
  • propnutí kolenních a loketních kloubů: pokud při jejich propnutí dojdeme do minusového postavení (ohnutí na opačnou stranu), jde o hypermobilitu v daných kloubech,
  • „příznak šály“: když si obejmete vlastní šíji jednou paží a dosáhnete špičkami prstů na trny krční páteře, je to v normě; o hypermobilitu se jedná tehdy, pokud prsty přesáhnou střed zad o délku celé dlaně,
  • ohnutí palce ruky: pokud se palec za pomoci druhé ruky ohne až k zápěstí, je kloub hypermobilní.

Jak předcházet problémům?

O tom, jak moc vás bude hypermobilita v životě omezovat a obtěžovat, můžete z velké části rozhodnout především Vy. Často již samotné sdělení a pochopení problému může znamenat počátek léčby.

Názory na léčbu a prevenci problémů způsobených hypermobilitou se rozcházejí. Vedle jednoznačně nutného posílení svalstva v okolí páteře a přilehlých svalů trupu a břicha (tzv. svalového korzetu) stabilizačními cviky a minimalizace statické zátěže, určitě nic nezkazíte ani farmaceuty doporučovanými doplňky kloubní výživy, případně léky proti bolesti v akutních případech. Někteří kolegové (a to i z řad lékařů) doporučují „raději moc nesportovat“ a naopak „zatěžovat klouby rovnoměrně cvičením v posilovně“. Zkusíme Vám zde dát malý návod s racionálním odůvodněním jednotlivých rad:

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Pravidelný pohyb

Zejména posilování svalů ve správném funkčním souladu pomáhá udržovat kloub ve správné poloze. Zlepšuje prokrvení svalů a pohyb nitrokloubní tekutiny, což zlepšuje dodávku živin i odvádění odpadních látek při látkové výměně. Má-li být cvičení účinné, musí být pravidelné a dlouhodobé. My Vás rádi naučíme, jaké cviky jsou pro Vás vhodné a zejména jak je správně provádět. Vše ostatní je ve Vašich rukou.

Rozcvičení a protažení

Před zátěží je velmi důležité se postupně rozehřát a po zátěži protáhnout. Je již překonaným mýtem, že hypermobilní jedinec se nesmí protahovat. Protahování je potřeba, avšak je nutné znát míru a správný způsob – tedy nevytahovat se „z kloubu“ a udržet při protahování klouby v centrovaném postavení (hlavice kloubu v dobrém kontaktu s jamkou kloubu). Správné protažení s Vámi nacvičí fyzioterapeut.

Správné pohybové stereotypy a návyky

Hypermobilní jedinci obvykle těžko snášejí dlouhodobé stání nebo sezení ve strnulé poloze. Proto je dobré dělat si v práci krátké přestávky na protažení celého těla. Školní děti by měly využít přestávek k aktivnímu pohybu. Pokud musíte v práci sedět, doporučujeme využít některou z labilních podložek (velký míč, nafukovací podsedák), které budou nutit svaly k neustálé aktivitě. Pokud svaly budou dobře pracovat, páteř se nebude bortit. Stejné pravidlo platí i pro děti při domácí přípravě do školy či přímo ve škole.

Jisté míře statické zátěže se bohužel nevyhneme, proto je při ní nutné pamatovat na principy, jak tuto zátěž našemu tělu usnadnit. Pro správný sed je důležitá správná výška židle a stolu. Při položení předloktí na stůl se nesmí ramena vytahovat vzhůru a chodidla by měla být plnou plochou opřena o zem. Při dlouhodobém sezení lze také s výhodou využít balanční pomůcky, např. míč typu „overball“ či čočky na sezení. Dále je vhodný nácvik správného držení těla ve stoji, správného zvedání břemen či nošení tašek. Pokud musíte zvedat těžší břemena, je nejvýhodnější zeširoka se rozkročit, předmět uchopit v dřepu a zvedat ho co nejblíže u těla. Záda by měla být po celou dobu napřímená. U činností prováděných v mírném předklonu je dobré nakročit jednou nohou dopředu nebo na mírný stupínek.

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Zdravé spaní

Pokud to jde, zkuste si pořídit matraci odpovídající tvrdosti (vhodná je spíše středně tvrdá zónová pěnová matrace). Za nevhodné je považováno spaní v poloze na břiše. Důležitá je i výška polštáře. Ta by měla být jen taková, aby polštář udržoval hlavu v prodloužení osy páteře.

Kontrola hmotnosti

Nadváha významně zvýšenou kloubní zátěží zhoršuje obtíže.

Vhodný typ obuvi

Při hypermobilitě se doporučuje nosit zejména obuv, která podporuje podélnou i příčnou klenbu nohy. Vysoké podpatky jsou pro delší nošení nevhodné.

Fyzioterapie

Vysokoškolsky vzdělaný fyzioterapeut bezprostředně po řešení případných akutních obtíží pracuje na funkční aktivaci a posílení svalů v jejich stabilizační funkci, tedy s ohledem na jejich zapojení do svalových řetězců v posturální funkci, což je proces, který zajišťuje vzpřímené držení těla. Při cvičení zaměřeném na aktivaci a posílení svalů v jejich stabilizační funkci působíme jak na svaly, které bezprostředně souvisejí s nestabilním pohybovým úsekem, tak na svaly zajišťující fixaci (tzv. punctum fixum) nestabilního úseku. Využíváme pro to technik na neurofyziologickém podkladě, cvičení na balančních plošinách, nebo např. dobře dávkovatelný pružný odpor Thera-bandů.

Návody na cvičení:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění kloubního pouzdra při zmrzlém rameni

Články, které by vás mohly zajímat

Bursitidy

Co je burza, bursitida, jak se projevuje a jak lze toto onemocnění léčit? Více v našem článku.

Onemocnění způsobující bolesti kloubů

Bolí Vás klouby? V tomto článku jsou shrnuty nejrozšířenější kloubní onemocnění, které mohou obtíže způsobovat.

Co trápí baletky

Baletky jsou vystavené neúměrnému zatížení již od raného věku. Proto je důležité toto zatížení řádně kompenzovat.

Blokáda křížokyčelního kloubu (sakroiliakální skloubení)

Trápí Vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Může se jednat o blokádu SI kloubu. Zjistěte více o léčbě.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Zatuhlé svaly hrudní páteře

Dobrý den,mám asi zatuhlé svaly hrudní páteře. Bolí a někdy pálí, ale už ne akutně. Mám hypermobilitu téměř všech kloubů, tudíž při cviku, který ukazujete, žádné napětí necítím. Ani při krčení nohou vleže k tělu napětí n…