Patní ostruha – vznik, konzervativní léčba a rázová vlna

Trápí Vás bodavé bolesti paty po delší zátěži, v noci, na dotek, při došlapu nebo při chůzi po městě, ale i v přírodě?
Vystřeluje bolest do chodidla nebo naopak po Achillově šlaše do lýtka?
Máte patu lehce oteklou či načervenalou?
Diagnostikoval Vám lékař Váš problém jako „plantární fasciitis“, „calcar calcanei“ nebo „patní ostruhu“?
Pak je tento článek určen právě Vám.

Při přetížení vazivového aparátu nohy v oblasti úponů na patní kost nedochází k dostatečnému okysličení tkáně, je omezen přítok živin a odvod odpadních látek z postižené oblasti. Dochází k tzv. ischemickému zánětu – zánětu z nedostatečné výživy namáhaných měkkých tkání. Tento zánět (tzv. plantární fasciitida, respektive zánět chodidlové povázky), lidově popisovaný jako „patní ostruha“, se projevuje jako bolest paty a jejího blízkého okolí.

Příčiny vzniku bolesti při patní ostruze

Mezi faktory vyvolávající „patní ostruhu“ patří:

  • opakovaná a dlouhodobá zátěž nohy (běh, chůze po tvrdém terénu, dlouhodobý stoj…),
  • nevhodná obuv (úzká špička, tvrdá stélka, nepružnost podešve, nevhodný tvar stélky…),
  • deformity nohy (plochá noha v podélné ose, propad příčné klenby, tvarové deformity kostí…),
  • úrazy chodidla, paty a Achillovy šlachy,
  • revmatická onemocnění.

Vznik „patní ostruhy“

Pokud faktory vyvolávající zánět plantární fascie (vazivového obalu svalů) působí trvale, organismus se s dlouhodobým tahem úponu, případně jeho poraněním při zánětu snaží vypořádat. V postiženém místě dochází k velmi pomalému růstu kalcifikace (tvorby kostěného výběžku) – vzniká tzv. patní ostruha.

Patní ostruhaPro ilustraci: na rentgenovém snímku si všimněte ostrých výstupků na patě. U tohoto klienta je patrná patní ostruha nejen na spodní části paty (plantární), ale dokonce i na zadním úponu Achillovy šlachy (dorzální). Tento klient se desítky let intenzivně věnuje profesi tesaře.

Diagnostika

V okamžiku, kdy začnete pociťovat bolestivé příznaky, je patní ostruha většinou již patrná při RTG (rentgenovém) vyšetření, které zobrazí kostní výrůstek v ose dlouhodobě přetěžované šlachy. Není však úplně nezbytné nechat se ozařovat rentgenovými paprsky. Patní ostruhu, ale dokonce i zánět ještě bez průkazu patní ostruhy, lze dobře zobrazit na diagnostickém ultrazvuku, který patří mezi neinvazivní (organismus nezatěžující) metody.

Konzervativní léčba

Obecně se využívají léky (masti, tablety, injekční obstřiky) na tlumení bolesti či zánětu. Tyto léky obvykle obsahují kortikoidy (hormonální léky), které sice většinou působí okamžitě a na jistou dobu uleví od příznaků, ale není možné je aplikovat často, neboť mají výrazné vedlejší účinky: zvětšují riziko zánětu v místě aplikace, omezují výživu měkkých tkání a tím zhoršují prokrvení a zpomalují hojení měkkých tkání. Dále způsobují vysušování tkáně, urychlují vznik artrózy a způsobují větší křehkost vazů a šlach.

Stále se ještě používá rentgenové ozařování, které ovšem kvůli nebezpečnému gama záření patří mezi invazivní (organismus zatěžující) metody. Z dalších běžných rehabilitačních procedur je hojně předepisován laser, terapeutický ultrazvuk, magnetoterapie… Tyto postupy však v praxi nemívají výrazný efekt.

Operace

Podstatou operačního zákroku je odstranění patní ostruhy spolu s částečným odříznutím vazivových struktur v okolí patní kosti. Operatér skrz malé řezy zavede z jedné strany artroskop (endoskopický nástroj na vyšetření kloubů) a z druhé nástroje pro obroušení ostruhy na patní kosti a přetětí vazivových úponů. Tento moderní operační výkon je méně invazivní oproti původní metodě s velkým řezem a odseknutím ostruhy. Po operaci je nutné po dobu asi 6 týdnů chodit s berlemi a návrat k plnému zatížení včetně sportu je možný nejdříve po 3 měsících.

Léčba růstovými faktory z krevní plasmy

Mezi nejnovější, a zatím pouze testované, metody bez nutnosti operace se řadí terapie růstovými faktory filtrovanými z vlastní krevní plasmy. Tyto růstové faktory jsou prostřednictvím injekce aplikovány do místa bolesti. Dle studií stačí k dlouhodobé úlevě od bolesti jedna aplikace. Ani tato metoda ovšem fyzicky neodstraní kostní výběžek a léčí pouze bolestivý zánět. Bez uvolňování svalů, jejichž zatížení zánět způsobuje, se ovšem potíže velmi pravděpodobně po čase opět vrátí. Tato terapie se zatím používá spíše v zahraničí.

Doporučený postup léčby

Mezi první, jednoduchá opatření patří snížení zátěže na patu a vazivový obal svalů. Doporučujeme tedy pořídit si gelové či pěnové stélky do bot, které tlumí nárazy paty na podložku při chůzi. Volte jinou, ortopedicky vhodnou obuv s měkkou, dobře ohebnou stélkou a dostatečným prostorem pro chodidlo. Velmi doporučujeme i snížení tělesné hmotnosti a s tím svázanou úpravu životního stylu a životosprávy.

Naprosto nezbytné je uvolnění lýtkového svalusvalů v chodidle, které jsou důvodem vzniku patní ostruhy.

Protažení plantární fascie (plosky nohy)Protažení peroneálních svalů

Doporučujeme pravidelné protahování svalů, masáže nohou, relaxační koupele, teplé obklady pro uvolnění svalového napětí (v akutní fázi zánětu teplý zábal nepodávejte, došlo by ke zhoršení zánětlivého procesu). Dobrými pomocníky v péči o nohy Vám mohou být molitanový míček či masážní míček s bodlinkami v podobě ježka. Velmi příjemné je i hnětení chodidla prsty rukou spolu s jednoduchými mobilizacemi drobných kloubů nohy.

Příprava horké roleUvolňování chodidla

Aplikace moderních rázových vln

Dnes jednoznačně nejefektivnější, moderní a neinvazivní metodou léčby patní ostruhy je aplikace rázové vlny – tzv. „ESWT (extracorporeal shock wave therapy)“. Dnes jsou využívány zejména dvě velmi odlišné technologie: radiální rázová vlna (jedná se o sérii silných akustických rázů, které mají nejvyšší energii v místě dotyku hlavice s kůží, dále se energie velmi rychle rozbíhá do stran, kde slábne) a fokusovaná rázová vlna (jedná se o 1000× rychleji vytvářené rázové vlny, energie se koncentruje až pod povrchem těla a působí intenzivně pouze v místě aplikace – ve velmi malé oblasti o velikosti asi 1 cm3).

Fokusovaná rázová vlnaÚčinky rázové vlny jsou především protizánětlivé, neboť se posílí krevní cirkulace v ošetřované tkáni. Jak to funguje? Díky většímu množství kyslíku, živin, vyšší koncentraci přirozeně se v krvi vyskytujících enzymů a rychlejšímu odvodu odpadních látek z měkké tkáně dochází k rychlejší regeneraci tkáně. Podle některých mezinárodních studií je dalším, relativně nevýznamným, efektem částečné odlučování povrchových vrstev osifikovaného (zkostnatělého) výrůstku ostruhy. Odbourávání samotného výrůstku ale probíhá, podobně jako jeho vznik, velmi pomalu, a navíc to není primární důvod, proč léčba rázovou vlnou pomáhá od bolesti. Klient často již po první aplikaci pociťuje výraznou úlevu od bolesti, která se v dalších dnech ještě více koriguje s postupující léčbou bolestivého zánětu.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Úspěšnost terapie rázovou vlnou je podle mezinárodních studií až 95%. Podle našich dlouhodobých klinických zkušeností je výrazně účinnější léčba fokusovanou rázovou vlnou oproti radiální. U fokusované stačí většinou 2 až 4 aplikace s pauzami 7–14 dní. U radiální je nutné ošetření opakovat přibližně 6–10krát s pauzami 3–5 dnů. Efektivitu léčby ale ovlivňuje i účinnost přístroje. Účinnost závisí na výrobci, množství rázů, kvalitě užitých koncovek aplikátoru nebo intenzitě přístrojem dodané energie. Výsledek terapie v neposlední řadě závisí i na schopnosti terapeuta, zda dokáže provést aplikaci na všechny svaly a měkké tkáně, které mají funkční vztah ke vzniku patní ostruhy.

A jak vypadá terapie ve FYZIOklinice?

Vždy po aplikaci fokusované rázové vlny u nás dostanete jako součást služby i aplikaci radiální rázovou vlnou pro úplné uvolnění všech okolních svalů upínajících se na patní kost, zažijete velmi příjemnou hloubkovou vibrační masáž systémem V-Actor a nakonec Vám v rámci stejné služby na nohu aplikujeme i kinesiotape, aby účinky uvolnění svalů vydržely dalších několik dní po terapii. Rozpis služby fokusovaná rázová vlna a ceník.

 

Návody na cvičení:

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroj: klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Patní ostruhy

OTÁZKA: Dobrý den,mám bolesti pat, byla jsem na rentgenu, kde mi zjistili ostruhy 3 mm a nezvládnu už téměř ani chodit.Můžete mi prosim poradit, co s tím mám dělat. Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,můžeme Vám nabídnout terapii pomocí Fokusované rázové vlny,…

Bolesti nohou

OTÁZKA: Dobrý den,prosím Vás, již několik let si stěžuji na bolesti nohou. Hlavně když sedím a pak vstávám, tak mě bolí nohy od poloviny lýtek přes podkolenní jamky až do půli stehen na obou nohou. Dále mě brní prsty u…

Léčba patní ostruhy

OTÁZKA: Dobrý den,mám patní osruhu a lékař mě poslal na laser. Ptám se, zda ho můžu vynechat a rovnou jít na ozářeni paty. Lékař mi řekl, ze se mají nejdříve využít méně škodlivé zákroky a pak teprve přejít na poslední…

Mohlo by Vás zajímat

Vliv blokád drobných kloubů nohy na vznik funkčních poruch pohybového aparátu

Kosti, klouby, vazy, svaly a šlachy v oblasti chodidla, nártu a kotníku jsou tvarem kostí a styčných ploch kloubů a…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Martin Maxa – zpěvák
Martin Maxa – zpěvák Martin Maxa – zpěvák „Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody