Porod doma versus porod v porodnici

Uvažujete, jak porodíte své miminko? Přemýšlíte nad tím, jaká varianta porodu je pro Vás nejvhodnější? Čtete odborné články, listujete v knihách, pročítáte statistiky, vyhledáváte informace o možnostech porodu? Dobře děláte. Jen Vy můžete rozhodnout o tom, jak přivedete na svět své miminko.

Můj příběh začal, když mi bylo asi 15 let. Tehdy nám studentkám profesorka na střední škole v rámci občanské výchovy, v dobré víře, promítla dvě videa. Její záměr byl jasný, ale u mě vyvolala naprosto opačnou reakci.

Na prvním filmu byly autentické záběry lékařského zákroku při operativním potratu. Tehdy jsem doslova hltala každou minutu filmu. Přišlo mi fantastické, jak je takový „pidižvík“ v bříšku matky dokonalý. Na druhou stranu mi nepřišlo nijak zvláštní, že se jeho matka rozhodla pro potrat. Byla to její volba, její přání, a já nebyla ve stejné situaci, abych ji mohla soudit. Snad jen obdivovat, že má tolik odvahy a dostatek síly na to, aby se k takovému kroku rozhodla.

Na druhém filmu nám profesorka promítla porod, tehdy (je to asi 15 let) naprosto klasicky vedený lékařem. Maminka v něm sténala a byla přivázaná k lehátku. Cinkaly tam lékařské nástroje, otec dítěte tam nebyl. Nebyl tam nikdo, kdo by ji povzbudil, podržel za ruku. Ona byla velmi mladá a já chápala její porod vedený lékařem jako hrubé násilí na bezbranné dívce. Těsně před koncem filmu, když už bylo po porodu a miminko bylo kdo ví kde, byl k ní vpuštěný její manžel. Ona stála o něj opřená, usedavě plakala a šeptala, že to bolí. Tehdy jsem si odpřisáhla, že v životě nikdy rodit nebudu!

Těhotná ženaUběhlo několik let a já se dostala na Vysoké škole na jednu z přednášek o dětské psychologii. Tehdy jsem se dověděla, že ve Francii byli v 70. letech 20. století porodníci, kteří vedli porody jiným způsobem, než bylo od doby 2. světové války běžné. Byli to Frédérick Leboyer a jeho následovník Michel Odent. Dnes jejich způsobu vedení porodu říkáme „alternativní porod“, ale prakticky jde jen o navrácení kontroly nad porodem právě ženám, maminkám. Leboyer fotografoval maminky v průběhu porodu i těsně po něm. Fotografoval i miminka hned po narození. Na většině fotografií miminka neplakala, byla klidná, s otevřenýma očima pozorovala okolí, rychle se přisála k prsu a jevila zdravé znaky života. Matky byly šťastné, usměvavé a klidné. Tehdy jsem si řekla, že pokud budu přeci jen rodit, tak jedině „alternativním způsobem“. Toto své přesvědčení jsem si během studií utvrdila, neboť jsem v jedné fakultní porodnici viděla typicky lékařsky vedené porody, kde maminku brali jen jako bezduchý nástroj, ze kterého má být vyjmuto dítě.

Uběhlo opět několik let, složila jsem státní zkoušky, nastoupila do zaměstnání a po čase také uvažovala o příchodu vlastního dítěte. Když jsem otěhotněla, začala jsem se zajímat o způsoby porodu. Hledala jsem informace o alternativním porodu, četla brožury, knihy, lékařské zprávy, a také jsem si vzpomněla na francouzské porodníky a jejich způsob vedení porodu nejen do vody. Nakonec jsem našla pro mě vhodné předporodní kurzy. Dozvěděla jsem se nezaujaté informace o pozitivních i negativních stránkách porodu v klasické porodnici i všech možných alternativ. Rozhodujícím podnětem pro mé rozhodnutí rodit první dceru do vody, byla informace, že právě porod do vody je pro matku i dítě nejméně stresující. Dítě přechází z vodního prostředí opět do vodního prostředí s podobnou teplotou, jako mělo u maminky v bříšku. I ve vodě jsou všechny zvuky z okolí tlumené a tlumené je i světlo. Voda je pro miminko co možná nejpřirozenější prostředí pro narození. I maminky porod do vody ocení. Vodní prostředí snižuje pocit bolesti, teplota vody pomáhá uvolnit se a maminka lépe snáší 2. dobu porodní. Na nestranných předporodních kurzech jsem se dověděla i důležité informace o fyziologii porodu, které pro mě měly rozhodující význam.

Vliv hormonů na porod

Pro hladký průběh porodu je nutné, aby všichni v okolí rodící maminky respektovali fyziologické mechanismy porodu, které jsou zakódovány v organismu každé ženy. Přibližně 48 hodin před porodem se v těle maminky vyplavují hormony zvané prostaglandiny, které způsobují rozklad kolagenní pojivové tkáně (vaziva) v neaktivní části dělohy. Zvyšuje se citlivost na hormon oxytocin, který je ve zvýšené míře vyplavován z hypofýzy (podvěsek mozkový), a který způsobuje i změny v chování ženy. Označuje se proto jako altruistický hormon či hormon lásky. Stoupá hladina tzv. katecholaminů, hlavně neuromediátoru acetylcholinu, protože porodní děj je řízený přes vegetativní parasympatické nervstvo, jehož funkce nepodléhá naší vůli. Dále stoupá hladina hormonů endorfinů, které ovlivňují bolest a vyvolávají pocit euforie. To vše je řízeno z nejstarších primitivních mozkových center (paleokortexu) z hypotalamu.

Aktivita nadřazeného nervového centra (neokortex – šedá kůra mozková) je za fyziologického porodu snížena a výsledkem je jakési odpoutání vědomí ženy od vnějších podnětů. Toto maminkám umožňuje soustředit se na porod, který tak může být automaticky řízen z nižších nervových center.

Těhotná ženaVliv stresu

Pokud je rodící maminka vyrušována, nemůže se soustředit jen na porod, jelikož stimulace neokortexu a intelektu tento proces narušuje. Porod může narušit například rozhovor se zdravotním personálem, stres a obavy z toho, co se s ní a miminkem bude dít, napětí a bolest. V takových případech se vyplaví hlavní stresový mediátor, hormon adrenalin, který stimuluje sympatikus (vegetativní nervstvo), způsobuje vazokonstrikci (zúžení cév), a tím snížené zásobení všech tkání kyslíkem (např. v mozku maminky, v děloze, placentě i u miminka). V důsledku nižšího parciálního tlaku kyslíku v krvi a tkáni posilují bolesti u matky. Bolest vede k většímu stresu a nastává tak bludný kruh stres – napětí – bolest. Cílem je zabránit stimulaci neokortexu a udržet hladinu adrenalinu na co nejnižší úrovni.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Toho dosáhneme tím, že:

  • u porodu bude ticho a klid (rodička nebude vyrušována otázkami nad kterými musí přemýšlet)
  • v místnosti bude přítmí (ostré světlo stimuluje vědomí maminky – neokortex)
  • prostředí bude intimní (osoby kolem rodičky se musí chovat nenápadně, aby rodička neměla pocit, že je pozorována)
  • přítomná osoba zamezí jakékoli stresující situaci tím, že bude rodičku uklidňovat, povzbuzovat, chválit, podporovat uvolnění a tlumit bolest nefarmakologicky (bez užití léků), podávat rodící mamince pití a jídlo…

Kde můžete získat více informací

Literatura

  • Michel Odent: Znovuzrozený porod (nakladatelství Argo)
  • Vlastimil Marek: Nová doba porodní (nakladatelství Eminent)
  • Frédérick Leboyer: Porod bez násilí (nakladatelství Stratos)
  • Zdravotnické noviny, Porodnictví

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Mojžíšová - Na všech 4 - Písmeno C - Varianta pro krční páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace bederní a dolní hrudní páteře…

Mojžíšová - "Letadlo" - Varianta pro hrudní páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace do rotace otevření hrudníku protažení…

Pozice z Alexandrovy techniky - poloha "opice"

Fyzioterapeutické rehabilitační cvičení pro správné držení těla při běžných denních…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Mojžíšová - Na všech 4 - Písmeno C - Varianta pro bederní páteř

Mojžíšová - Na všech 4 - Písmeno C - Varianta pro bederní páteř

youtube Pozice z Alexandrovy techniky - výpad

Pozice z Alexandrovy techniky - výpad

youtube Mojžíšová - Klubíčko

Mojžíšová - Klubíčko

Vaše otázky a odpovědi

Problémy s patní ostruhou

Otázka: Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a předpokládám,…

Tříštivá zlomenina hlezna

OTÁZKA: Dobrý den,jsem diabetik typu 1 LADA s neuropatií dolních končetin. Před týdnem jsem si na lyžích způsobila tříštivou zlomeninu hlezna Weber B. Prosím o informaci, zda je rázová vlna vhodná pro následnou rehabilitaci. Počítám s dlouhodobou léčbou.Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý…

Bolest lopatky a hrudi

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, co byste mi poradili. Bolí mě na pravé lopatce a na pravé straně hrudi, nemohu ani hlasitě promluvit, jinak je bolest ještě větší. Nevím jak se mi to stalo. Děkuji za radu. Nevím, zda…

Mohlo by Vás zajímat

Therapy for Scoliosis using Elements from Dr. Brügger’s Concept

Author: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., PrahaSummaryThis paper is the result of almost one-year’s research on the influence of…

Problémy při onemocnění cukrovkou

Přestože se diabetes, nebo cukrovka, řadí mezi civilizační onemocnění, ve skutečnosti se jedná o jednu z nejstarších popsaných chorob. Nejčastější…

Bolest zad – výhřez meziobratlové ploténky

Trápí Vás bolest zad nebo konkrétně bolest páteře? Tlačí Vaše meziobratlová destička do páteřního kanálu nebo na kořen nervu, případně…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů Paní A. FYZIOkliniku mohu vřele doporučit. Slečna Dvořáková je výborná fyzioterapeutka a skvěle o mne pečuje, Fokusovaná rázová vlna mi pomáhá. Již 9 měsíců se trápím s úrazem ruky, který lékaři z počátku klasifikovali jako banální. Bohužel chybně. Určitě všem…
Galen Rupp – běžec
Galen Rupp – běžec Galen Rupp – běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života… Kdo je Galen Rupp? Galen se…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody