Přetržení předního zkříženého vazu (LCA)

Přetržení (ruptura) předního zkříženého vazu je nejčastější typ traumatického poranění měkkého kolene. Vedle samotného kostního skloubení kolenního kloubu, které je tvořeno kostí stehenní, kostí bércovou a čéškou, jsou velmi důležitou součástí kolenního kloubu takzvané „struktury měkkého kolene“.

Přetržení předního zkříženého vazuMezi struktury měkkého kolene patří

  • kloubní pouzdro, které celkově zpevňuje kolenní kloub
  • postranní vazy bránící sklouzávání kloubních ploch do stran
  • vnitřní zkřížené vazy zajišťující stabilitu kolenního kloubu v předozadním směru - ligamentum cruciatum anterior (LCA), lig. cruciatum posterior (LCP)
  • menisky (chrupavčité destičky vyrovnávající tlakové zatížení)

Při traumatickém poranění kolenního kloubu dochází velmi často k poškození struktur měkkého kolene. Mezi nejčastěji postiženou strukturu patří přední zkřížený vaz (ligamentum cruciatum anterior, LCA), který je zásadní pro stabilitu kolenního kloubu, jelikož zabraňuje posunu bércové kosti vpřed vůči kosti stehenní.

Vedle předního zkříženého vazu dochází také velmi často k poranění menisku, a to buď vnitřního či zevního menisku. Při větším traumatu dochází k soubornému poranění předního zkříženého vazu, menisku a vnitřního postranního vazu, toto poranění je nazýváno takzvanou „nešťastnou triádou“, kdy je kolenní kloubu velmi bolestivý a jeho stabilita je zásadně narušena.

Mechanismus přetržení předního zkříženého vazu a klinické projevy

Přetržení předního zkříženého vazu

Ke zranění měkkého kolene dochází nejčastěji při sportu, a to zejména při fotbalu, lyžování, volejbalu, rugby, házené, florbalu, basketbalu atd. Tedy při sportech, kdy jsou nutné rychlé změny směru pohybu či rychlé zastavení. K poranění často dochází nepřímým násilím na koleno v podobě zevní rotace bérce s odchýlením bérce směrem ven.

Klienti udávají při úrazu pocit nebolestivého prasknutí v kloubu, někdy pocit vyskočení kolene většinou dopředu a dovnitř, dále pak velmi ostrou bolest s následnou nemožností došlapu s reflexní blokací kolene v mírném pokrčení.

Bolestivost poraněného kolenního kloubu se zásadně odvíjí od závažnosti a velikosti úrazu kolene. Při izolovaném přetržení předního zkříženého vazu ustoupí primární bolest většinou během čtrnácti dnů, avšak při kombinovaném poranění („nešťastná triáda“) často bolest přetrvává déle, a to zejména vzhledem k poraněnému menisku, který svou natrženou částí dráždí struktury uvnitř kolene, ale také poměrně zásadní nestabilitou kolenního kloubu.

Po útlumu akutní bolesti často klienti udávají nepříjemnou bolest z vnitřní strany kolene. Mezi další obtíže související s tímto poraněním patří výrazný otok kolenního kloubu, snížený rozsah hybnosti, celková ztuhlost kolenního kloubu (pro ovlivnění těchto komplikací je zásadní brzká aplikace lymfodrenáže, která zásadně eliminuje otok a tím i bolestivost a díky tomu dochází ke zvýšení rozsahu pohybu.

Dalšími komplikacemi jsou snížená svalová síla, pocit nestability a také křečovitá bolestivost okolních svalů, které se reflexně stáhnou a tvoří tzv. ochranou dlahu. „Ochranná dlaha“ je pro poraněný kloub v zásadě příznivá, avšak pokud má klient její příčinou velmi nepříjemné až křečovité bolesti je nutné tyto svaly uvolnit. Metodou volby může být např. Radiální rázová vlna, díky které bolestivé napětí svalů okamžitě poleví, což přináší zásadní úlevu.

Nestabilita kolene se často projevuje náhlým podklesnutím kolenního kloubu při chůzi.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Vedle těchto subjektivních obtíží, které klienti často udávají, je velmi důležité zmínit, že vzhledem k narušení měkkého kolene dochází k zásadnímu porušení přenosu rovnoměrného zatížení ze stehenní kosti na bércovou, a tím k přetěžování neporušených struktur kolenního kloubu. Při včasně nezahájené terapii tedy hrozí další poškozování struktur kolene a tím rozvoj degenerativního procesu, který může vyústit ve velmi bolestivou artrózu kolenního kloubu.

Diagnostika a terapie

Diagnostika poranění měkkého kolene je prováděna nejčastěji na ortopedii, a to pomocí samotného klinického vyšetření, avšak pro ozřejmení poranění jsou zásadní zobrazovací metody, zejména magnetická rezonance, na které jsou struktury měkkého kolene a jejich narušení velmi dobře viditelné.

V terapii máme dvě možnosti postupu – konzervativní a chirurgickou. Při rozhodování ohledně volby terapie je velmi důležitý individuální přístup ke každému klientovi – musíme brát v úvahu velikost zatěžování kolenního kloubu, sportovní aktivitu klienta, věk, motivaci a především přidružená poranění.

Metody v moderní fyzioterapii vedoucí k potlačení akutních poúrazových obtížích při poranění měkkého kolene (= kvalitně vedená fyzioterapie, využití přístrojové lymfodrénáže a aplikace rázové vlny) jsou popsány v následujícím článku: „Fyzioterapie v raném stadiu poranění vazů kolene, menisků a chrupavky“.

NÁVODY NA CVIČENÍ:

DOPORUČUJEME DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU:


 

Autor: Mgr. Kateřina Pešlová, Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení přední strany stehen vleže na břiše

Čtyřhlavý stehenní sval (m. quadriceps femoris) bývá často zkrácen a…

Bobath cvičení - pozice "mostu"

Fyzioterapeutické rehabilitační cvičení po centrální mozkové příhodě Co je cílem…

Klek na jedné noze - protažení přední a vnitřní části steheního svalu

Co je cílem cvičení: Měli byste cítit poměrně zásadní aktivitu,…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Protažení hýždí vestoje

youtube

Protažení přední strany stehna ve stoji

youtube

Protažení přední strany stehen vleže na břiše

Mohlo by Vás zajímat

Kombinovaná terapie Rázovou vlnou v léčbě sportovních zranění

U velkého množství, zejména profesionálních sportovců, se často vyskytují různé úrazy a zranění, jež je zapotřebí co nejrychleji řešit, aby…

Poruchy rovnováhy/Závratě

Závratě a poruchy rovnováhy jsou v populaci častým problémem. Pocit závrati zažil ve větší či menší míře snad každý z…

Působení fyzikálních sil na utváření kostí, svalů, vazů, chrupavek a šlach

  Vliv fyzikálních sil působících na růst a vývoj měkkých tkání Sval, vaz, šlacha, kloubní pozdra, menisky a chrupavky patří…

Vaše otázky a odpovědi

Neustupující bolest po TEP kolene

OTÁZKA: Dobrý den,jsem 3 měsíce po totální výměně koleního kloubu, 1 měsíc po jednoměsíční rehabilitaci v lázních. Dodnes trpím neustupujícími bolestmi v oblasti koleního kloubu, ohebnost cca do 80 stupňů při bolesti. Bolesti jsou z vnější strany kloubu (mám pocit…

Artroskopická operace menisku

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po artroskopické operaci menisku a jeho částečném vyjmutí. Závodně se věnuji thaiboxu, proto se chci zeptat, zda ve sportu mohu dále bez problémů pokračovat nebo mi tak může snáze hrozit poranění dalších struktur kolene, vazů atd?Děkuji. ODPOVĚĎ:…

Lymfodrenáž po endoprotéze kolene

OTÁZKA: Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.Děkuji za odpověď. ODPOVĚĎ: Dobrý den,přístrojová i manuální lymfodrenáž po endoprotéze je jednoznačně vhodná. Operací došlo k poničení lymfatických cest a otokům kolene s pocitem tuhosti. Horka…

Řekli o nás

Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Barbora Veselá - atletka
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma