Problémy při onemocnění cukrovkou

Přestože se diabetes, nebo cukrovka, řadí mezi civilizační onemocnění, ve skutečnosti se jedná o jednu z nejstarších popsaných chorob. Nejčastější formou – diabetem 2. typu u nás trpí více než osm set tisíc lidí. Nemoc navíc provázejí i další zdravotní komplikace. Patří k nim onemocnění zvané diabetická noha, kvůli němuž přišlo jen za rok 2014 o dolní končetinu více než deset tisíc lidí. Mnozí z nich bohužel zbytečně.

Diabetes neboli cukrovka

InzulinPacienti s cukrovkou mají zvýšenou hladinu cukru v krvi (hyperglykémii). Tato porucha bývá u diabetu 1. typu způsobena nedostatečnou tvorbou inzulinu. U diabetiků 2. typu, kteří se k tomuto onemocnění obvykle propracují nesprávnou životosprávou, pak jeho nedostatečnou účinností na buněčných receptorech. V obou případech však diabetes postihuje pacienty doslova od hlavy až k patě.

Diabetes je nemoc, která zasahuje celé tělo a mění metabolismus regulující celou řadu tělesných funkcí. Nadbytečné molekuly cukru v krvi diabetika se připojují k molekulám různých bílkovin a tím mění tvar a povrch těchto molekul. Aby mohly tyto bílkoviny správně pracovat, musí si udržet svůj specifický přirozený tvar a povrch. Vysoká hladina krevního cukru nepříznivě ovlivňuje i důležité bílkoviny, které fungují jako hormony nebo složky imunitního systému, tvoří hemoglobin nesoucí kyslík a jsou součástí architektury těla.

Mezi škody, které připojení cukru na bílkoviny způsobuje, patří:

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.
  • změny hemoglobinu, které mají za následek sníženou dodávku kyslíku do všech tkání,
  • zneprůhlednění oční čočky, a tedy rozvoj šedého zákalu,
  • deformování bílkovin nervů a ledvin, jež způsobuje typické poruchy běžné u onemocnění cukrovkou,
  • změny skladby komplexu cholesterol-triglyceridy-bílkoviny (zvané lipoproteiny), které urychlují rozvoj aterosklerózy.

DietaArteroskleróza je degenerativní onemocnění cévní stěny. Jde o složitý a dlouhodobý proces, při kterém dochází k poškozování cév ve spojení s postupným ukládáním tuku do cévních stěn, což způsobuje jejich následné tuhnutí. U diabetiků se komplikace aterosklerózy objevují dříve a jsou závažnější. Mohou vést k selhání ledvin, k srdečním záchvatům i k mozkovým mrtvicím. Ne nadarmo se ateroskleróza považuje za nemoc 20. století a řadí se mezi civilizační choroby.

Organismus přetížený metabolickými problémy, které souvisí s cukrovkou, se nedokáže dostatečně účinně bránit běžným problémům přicházejícím zvenčí, jako jsou například drobná kožní poranění. U zdravého člověka s dobrým imunitním systémem, jehož organismus je dobře prokrvený a krev správně okysličená, se drobné poranění obvykle zahojí celkem snadno, diabetikovi se však rány hojí velmi špatně, obzvlášť pokud trpí diabetickou neuropatií, která postihuje nervy i cévy. Druhořadé infekce v prstech na nohou mohou vést ke gangréně (sněti), která posléze znamená ztrátu chodidla či celé nohy.

PohybZáklad úspěšné terapie

Úspěšná terapie diabetu stojí na třech pilířích: inzulin, dietapohybová aktivita. Inzulin a fyzická aktivita glykemii (hladinu cukru v krvi) snižují, jídlo a antiregulační hormony ji naopak zvyšují. Při neodhadnutí poměru inzulin-jídlo-pohyb nastane výkyv hladiny cukru v krvi z normy, což má za následek jednu z akutních komplikací diabetu. Dlouhodobě špatná kompenzace diabetu zvyšuje pravděpodobnost výskytu pozdních komplikací, jako je například diabetická vegetativní neuropatie. Ta se projevuje závažnými obtížemi nervově vegetativní regulace dalších orgánů, jako jsou poruchy cirkulace (řízení srdečního rytmu, poruchy kapilárního prokrvení tkání), urologické poruchy (sexuální dysfunkce, impotence, poruchy močení) nebo vegetativní poruchy funkce trávicího traktu (diabetická enteropatie – porucha střev spojená s průjmy nebo zácpou).

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Řekli o nás

Hodnocení klientky - paní Jana V.
Hodnocení klientky - paní Jana V. Hodnocení klientky - paní Jana V. “Dobrý večer,Chtěla bych touto formou dodatečně poděkovat za nadstandardní péči slečny fyzioterapeutky.Docházela jsem k ní s bolestí při patní ostruze a setkala jsem se s komplexním přístupem - nejen o bolestivé místo, ale o stoj a pohybové stereotypy a dokonce…
Články související s FYZIOklinikou
Články související s FYZIOklinikou Články související s FYZIOklinikou NAPSALI O NÁS na webu: www.metro.cz Fyzioterapie je na vzestupu Plavání posiluje zádové svaly a perfektně odbourává stres Bolavá záda nahodí rázová vlna Pohyb je zdravý i ve vyšším věku. A ani nemusíme lámat rekordy, abychom z něj měli radost…
FYZIOklinika v televizi
FYZIOklinika v televizi FYZIOklinika v televizi Natočili s námi do televize: Vrchní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT byla již několikrát pozvána do televizních pořadů, kde mluvila s moderátory na různá zdravotnická témata. V minulosti vystoupila na těchto televizních stanicích: TV Nova Reportáž ve Snídani…
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty