Tříštivá zlomenina kosti - fyzioterapie po zlomenině se zevním fixátorem

Zevní fixátor paže.jpgStal se Vám koplikovaný úraz a nyní Vám "koukají" dráty skrz kůži? Uvažujete, co máte dělat, aby jste se po vyjmutí zevního fixátoru dostali do kondice co nejrychleji? Máme pro Vás článek, který Vám pomůže najít odpovědi na mnohé otázky.

Co je vlastně zevní fixátor?

Zevní fixace je jednou z možností osteosyntézy (operační léčba zlomenin pomocí kovových implantátů). Lékař spojuje jednotlivé kostní fragmenty kostními implantáty (dlahy, šrouby, dráty, hřeby, zevní fixátory). Operatér nejčastěji volí mezi tzv. Schanzovými šrouby, Steinmannovými hřeby nebo Kirschnerovýcmi dráty (K-dráty) zavedenými do kosti perkutánně (skrz kůži) nebo malými vpichy, kdy jsou dráty připevněny k zevní konstrukci. Toto "lešení" umožňuje navrácení jednotlivých fragmentů kosti bez nutnosti kůži a svaly rozříznout skalpelem.

 

Vzhledem k tomu, že stavebnicové systémy zevních fixátorů umožňují provést montáže na všech oblastech těla, lze dnes těmito systémy stabilizovat prakticky všechny zlomeniny kostí a kloubů, včetně zlomenin pánve a páteře (např. Halo-fixátor). Nejčastěji jsou však zevní fixátory používány v léčení otevřených a tříštivých zlomenin dlouhých kostí a u polytraumat (mnohočetná zranění např. při autonehodě), s minimálním poškozením měkkých tkání.

Výhody zevní fixace jsou v jednoduchosti operační metody, která minimálně poškozuje měkké tkáně a skelet. Další výhodou této metody je možnost včasné rehabilitace končetiny. Jednoduché systémy zevních fixátorů umožňují i snadné umytí končetiny, převazy, aplikace léků apod. u otevřených a infikovaných zlomenin.

Pokud dojde při úrazu ke ztrátě části kosti a měkkých tkání (svaly, šlachy, vazy,..), lékař využije zevní fixátor v první fázi k přiblížení zbývajících kostních úlomků, aby vznikl kontakt kostí a měkkých tkání. V případě, že se vytvoříl svalek mezi kostmi a měkké tkáně se spojily, může pak operatér zahájit díky zevnímu fixátoru oddalování těchto částí - "natahování", čímž tělo samo začne stimulovat růst kosti a měkkých tkání do své původní délky.

Zevní fixátor pažeNevýhodou je, že díky místům, kterými prochází kovové části fixátoru do těla, dochází i k prostupu bakterií do tkání a tím ke vzniku infekčních komplikací (až 17 %). Nepříjemnou skutečností je i "nepohodlí" klienta, které způsobuje fixační rám.

Hlavní důvody a okolnosti použití zevního fixátoru:

  • nestabilní otevřené zlomeniny, infikované zlomeniny a paklouby
  • tříštivé zavřené zlomeniny s rozsáhlým poškozením měkkých tkání včetně nitrokloubních zlomenin
  • korekční kostní operace - prodlužování kostí a přenos jednotlivých segmentů
  • mnohočetné zlomeniny u polytraumat včetně zlomenin pánve, páteře a lebky

Jak může pomoci fyzioterapie těsně po operaci?

Zvýšení dolní končetiny tak, aby operovaná část byla výše než sdrce, působí v prevenci hluboké žilní trombózy. Současně doporučujeme lehká cvičení v kotníku, tak aby svaly alespoň trochu pomáhaly cirkulaci krve a zabraňovaly vzniku otoku a "tuhnutí" kloubů. Velmi vhodné je provádět manuální lymfodrenáž, která pomáhá v regeneraci měkkých tkání a zamezuje vzniku otoku. V nemocnici se využívají ještě dechová cvičení a tzv. kondiční cvičení, která působí preventivně proti úbytku svalové hmoty, omezení pohybu kloubů atd. Tyto metody také přispívají k zlepšení látkové výměny a fyzické zdatnosti pacienta a pomáhají urychlovat hojení kosti a poraněných měkkých tkání. Žádné cvičení ale nesmí způsobovat bolest! V nemocnici Vás fyzioterapeut naučí i jak chodit o francouzkých berlích.

Jaká fyzioterapie by měla následovat?

Jakmile Vás propusti z nemocnice, doporučujeme léčbu pomocí Fokusované rázové vlny, která stimuluje tzv. osteogenezi (množení kostních buněk), léčí zánět (pokud je např. v místě přechodu kovu do těla), stimuluje tvorbu svalové a vazivové tkáně, podkožního kolagenu atd..

Na hodinách s fyzioterapeutem učíme klienty jak zatěžovat dolní končetinu, při správném rozložení váhy (čtyřdobou, třídobou oporu chodidla) nebo chůzi a stoj na nestabilních plochách apod. Pracujeme se svaly a klouby tak, aby byla síla a elasticita svalů a kloubní pohyblivost zachována co nejlepší. Vzhledem k tomu, že reflexně dochází ke zvýšenému svalovému napětí v jiných částech těla (např. v oblasti pánve či zad) vypracovali jsme metodu, která kombinuje fyzioterapii s radiální rázovou vlnou, která nám pomáhá toto nadbytečné napětí, způsobující bolest např. v bedrech, snížit až odstranit. Tuto metodu jsme nazvali jako Fyzioterapie All-Inlcusive.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Jak již bylo výše zmíněno, doporučujeme i lymfodrenáž manuální. Přístrojová lymfodrenáž je však vzhledem k zevnímu fixátoru nemožné provádět.

Klienti se zevním fixátorem na horní končetině mohou provádět úkony denní sebeobsluhy, nácvik úchopu tužky, malování, psaní nebo práce, které vyžadují jemnou motoriku (práci prstů, dlaně a zápěstí). V žádném případě nesmíte zvedat těžké předměty.

Kostní hojení

Intenzita a typ rehabilitační zátěže musí respektovat proces kostního hojení. Hojení u konzervativně léčených zlomenin, tedy i zlomenin řešených pomocí zevního fixátoru, trvá 6 týdnů. Pokud je v léčbě využita i apliace fokusované rázové vlny, je nutná doba na srůst kostí a zhojení tkání rychlejší.

V první fázi v místě zlomeniny probíhá zánět jako reakce na hematom (modřina) vzniklý při přerušení cévního zásobení kosti během zlomení. Druhá fáze je reparační, během které se v místě zlomeniny vytváří granulační tkáň, tzv. „primární svalek“. Ve třetí fázi dochází k remodelaci a remineralizaci kosti, přičemž přestavba tkáně odpovídá směru tahových a tlakových sil na ni působících.

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie, Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Klek na jedné noze - protažení přední a vnitřní části steheního svalu

Co je cílem cvičení: Měli byste cítit poměrně zásadní aktivitu,…

Cvičení na gymnastickém míči - Rotace páteře

Co je cílem cvičení: zvýšení dynamické stability páteře uvolnění beder…

Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - protažení prsních svalů u stěny

Co je cílem cvičení: zbavení pocitu nekomfortu při pohybu v…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu

youtube

Napřímení páteře vleže na břiše

youtube

Cvičení pro posílení mezi-lopatkových svalů, paží a trupu

Mohlo by Vás zajímat

Posílení celého těla v závěsných systémech redcord, TRX a jungle

Závěsné systémy jako např. redcord, jungle nebo TRX vznikly z různých priorit, ale všechny mají hlavní myšlenku: posílení pohybového aparátu.…

Bolest v boku

Bolest v boku čas od času potká každého z nás. Tento pocit bývá dosti nepříjemný a mnohdy i omezující. Příčin vzniku…

Pooperační fyzioterapie u rekonstrukce předního zkříženého vazu

Jdete na operaci předního zkříženého vazu a nevíte, co Vás po operaci čeká? Nebo jste již rekonstrukci prodělali a nejste…

Vaše otázky a odpovědi

Vbočený palec

OTÁZKA: Dobrý den,ráda bych se zeptala, zdali je možno pomocí podologie dát dohromady vbočený palec a od toho pramenící bolest nártu a kotníku.Velice děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,na našem pracovišti se věnujeme vbočenému palci z pohledu komplexní fyzioterapie, vyšetření na podoskopu,…

Rozsáhlé bolesti od kříže až po kolena

OTÁZKA: Dobrý den,můj muž má veliké bolesti od kříže, přes pánev, kyčle a třísla až do stehen a kolen a lékaři nemůžou stále přijít na to, kde je ložisko bolesti. Neporadíte?Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,podle popisu odkud kam bolest jde, bych…

LCA a operace

OTÁZKA: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na LCA, který mi včera diagnostikovali na pohotovosti, stalo se mi poškození kolena při sjezdu na lyžích .Za jak dlouho je nejlepší tento zákrok odoperovat? Udělat artroskopii hned? Druhé koleno mi operovali až za…

Řekli o nás

Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou a nebýt fyzioterapie s ní kombinované s fokusovanou…
Barbora Veselá - atletka
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Z emailů
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma