Výběr školní aktovky s ohledem na zdravý vývoj zad dítěte

Máte doma předškoláka a uvažujete o koupi aktovky, která by splňovala nároky na zdravý vývoj zádíček Vaší ratolesti? Pak je tento článek určen právě pro Vás.

Víte, že školák na prvním stupni nosí aktovku, která váží 20–25 % jeho tělesné hmotnosti? Ptáte se, jak jsem k tomuto číslu došla? Tento údaj nenajdete nikde. Žádná základní škola, výrobce učebnic a dokonce ani výrobce aktovek ho nezveřejňuje, přestože v rámci marketingu pro prodej školních tašek se výrobce aktovek otázkou, kolik dítě nosí, zabývá.

Tuto cifru jsem získala prostou úvahou a jednoduchou matematikou, kdy jsem porovnala hmotnosti dětí v první až třetí třídě s váhou učebnic, sešitů, knížek, penálu, bačkorek a svačiny, které musí malí školáci denně nosit na vyučování.

Pokud bychom chtěli porovnat školáka s dospělým člověkem vážícím 70 kg, musel by dospělý člověk nosit denně břemeno o hmotnosti 14–17,5 kg. Musíte uznat, že tento příměr je alarmující, vezmeme-li v úvahu, že dítě je v době růstu křehkým tvorem a jejich kosti, které nejsou dostatečně osifikované (zvápenatělé), jsou měkké a snadno deformovatelné.

Otázkou zůstává, proč máme tolik školních dětí s vadným držením těla a skoliózou páteře? Důvodem jistě nebude jen hmotnost školní aktovky, ale i možnost přirozeného pohybu dítěte během dne, jaké kroužky dítěti umožňujeme a jaký je jeho životní styl. Nicméně hmotnost aktovky hraje v motorickém vývoji dítěte významnou roli.

Výběr aktovky

Aktovka nebo batoh, s nímž chodí dítě do školy, by měla být co nejlehčí. Někteří výrobci udávají hmotnost na etiketě a rodič se tak snadno dozví váhu aktovky ještě před jejím zakoupením. Optimálně by aktovka měla vážit 800–1200 g. Hmotnost ovšem nesmí ovlivnit konstrukční parametry!

Dostatečné ergonomické polstrování na zádech i větší šíře a polstrování ramenních pásů pomohou lépe roznést váhu aktovky na ramena a záda. Aktovka musí splňovat i bezpečností hlediska, např. zákonem danou přítomnost reflexních obrazců o minimální velikosti 2 × 5 cm.

Když aktovku nasadíte dítěti na záda, měla by být horní hrana aktovky ve výšce ramen, aktovka by tedy neměla na dítěti viset. U vhodných školních aktovek je možné tuto výšku nastavit. Pokud není výška dostatečná, aktovka táhne tělo příliš dozadu a bederní páteř je prohnutá. Váhu aktovky dítě vyrovnává tím, že předsune ramena a hlavičku a začne se hrbit.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Omezení váhy aktovky

Pokuste se hmotnost věcí v aktovce snížit na minimum.

  • Domluvte s pedagogem „dvoje učebnice“ – jedny používá dítě ve škole, druhé pro domácí přípravu. Někteří chytří a osvícení učitelé či školní instituce tuto možnost nabízí jako standardní přístup při výuce bez nutnosti lékařského potvrzení.
  • Penál stačí jednoduchý, bez pater, s 2 tužkami, perem a základními barvami pastelek. Děti na prvním stupni obvykle nepotřebují kružítka, velký výběr tužek atd.
  • Desky na sešity z plastu jsou lehčí než ty z papíru. K ochraně sešitů a učebnic bohatě postačí kvalitní pevnější obal na sešity.

Velké procento dětí školního věku má problém s držením těla, bolestmi hlavy, bolestí kloubů. Jde o kombinaci psychické a fyzické zátěže. Velká statická zátěž při vyučování s nedostatečnou fyzickou kompenzací vede k přetěžování měkkých tkání (svalů, šlach, kostí).

Pokud k tomu dítě nosí těžkou aktovku ze školy nebo ji přenáší mezi učebnami, jídelnou a školní družinou, ještě více přetěžuje šíjové svalstvo a svaly trupu. Toto přetěžování může vést k vadnému či skoliotickému držení těla a skolióze páteře, migrénám i větší únavě žáka.

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení do kanceláře - Správný sed

Co je cílem cvičení: správný a zdravý sed

Cvičení na gymnastickém míči - ježek a panna na přídi lodi

Tento cvik podporuje aktivitu Vašich svalů hluboko uložených podél páteře.…

Brunkow - Vzpěr a stabilizace o kořeny rukou a pat vsedě na balanční podložce

AKRÁLNÍ KOAKTIVAČNÍ TERAPIE: Vzpěr a stabilizace o kořeny rukou a…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Bobath cvičení - pozice

Bobath cvičení - pozice "mostu"

youtube Uvolnění thorakolumbální fascie

Uvolnění thorakolumbální fascie

youtube Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Vaše otázky a odpovědi

Pánevní dysbalance

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně vyšetření kostrče. Před 5 lety jsem spadla ze schodů, bolela mě tenkrát ještě asi měsíc spodní část zad, pak mě to přešlo aniž bych šla k doktorovi. Od té doby ale mívám hodně…

Rozsáhlé bolesti od kříže až po kolena

OTÁZKA: Dobrý den,můj muž má veliké bolesti od kříže, přes pánev, kyčle a třísla až do stehen a kolen a lékaři nemůžou stále přijít na to, kde je ložisko bolesti. Neporadíte?Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,podle popisu odkud kam bolest jde, bych…

Bolest trapézového svalu

OTÁZKA: Dobrý den,je mi 21 let a před 3 týdny jsem začal pracovat v kuchyni. Od té doby mě v průběhu práce začínají bolet trapézové svaly na levé i pravé straně. Myslíte si, že je to tím, že zvedám těžké…

Mohlo by Vás zajímat

Vliv fyzioterapie na bolestivou menstruaci (dysmenorrhea)

Dysmenorrhea (též dysmenorea) je gynekologický termín pro nadměrné, ostré bolesti v dolní části břicha vystřelující do stehen a dolní části…

Klimakterium, menopauza, přechod

O klimakteriu, neboli přechodu, a menopauze se v dnešní době hovoří poměrně často. Je to období, které s sebou přináší…

Jak se správně otužovat

Konec léta nám přináší chladnější počasí spolu s nejbarevnějším ročním obdobím. Podzim a zima pro náš imunitní systém představují značnou zátěž.…

Řekli o nás

Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů Paní A. FYZIOkliniku mohu vřele doporučit. Slečna Dvořáková je výborná fyzioterapeutka a skvěle o mne pečuje, Fokusovaná rázová vlna mi pomáhá. Již 9 měsíců se trápím s úrazem ruky, který lékaři z počátku klasifikovali jako banální. Bohužel chybně. Určitě všem…
Martin Maxa – zpěvák
Martin Maxa – zpěvák Martin Maxa – zpěvák „Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody