Výběr školní aktovky s ohledem na zdravý vývoj zad dítěte

Máte doma předškoláka a uvažujete o koupi aktovky, která by splňovala nároky na zdravý vývoj zádíček Vaší ratolesti? Pak je tento článek určen právě pro Vás.

Víte, že školák na prvním stupni nosí aktovku, která váží 20–25 % jeho tělesné hmotnosti? Ptáte se, jak jsem k tomuto číslu došla? Tento údaj nenajdete nikde. Žádná základní škola, výrobce učebnic a dokonce ani výrobce aktovek ho nezveřejňuje, přestože v rámci marketingu pro prodej školních tašek se výrobce aktovek otázkou, kolik dítě nosí, zabývá.

Tuto cifru jsem získala prostou úvahou a jednoduchou matematikou, kdy jsem porovnala hmotnosti dětí v první až třetí třídě s váhou učebnic, sešitů, knížek, penálu, bačkorek a svačiny, které musí malí školáci denně nosit na vyučování.

Pokud bychom chtěli porovnat školáka s dospělým člověkem vážícím 70 kg, musel by dospělý člověk nosit denně břemeno o hmotnosti 14–17,5 kg. Musíte uznat, že tento příměr je alarmující, vezmeme-li v úvahu, že dítě je v době růstu křehkým tvorem a jejich kosti, které nejsou dostatečně osifikované (zvápenatělé), jsou měkké a snadno deformovatelné.

Otázkou zůstává, proč máme tolik školních dětí s vadným držením těla a skoliózou páteře? Důvodem jistě nebude jen hmotnost školní aktovky, ale i možnost přirozeného pohybu dítěte během dne, jaké kroužky dítěti umožňujeme a jaký je jeho životní styl. Nicméně hmotnost aktovky hraje v motorickém vývoji dítěte významnou roli.

Výběr aktovky

Aktovka nebo batoh, s nímž chodí dítě do školy, by měla být co nejlehčí. Někteří výrobci udávají hmotnost na etiketě a rodič se tak snadno dozví váhu aktovky ještě před jejím zakoupením. Optimálně by aktovka měla vážit 800–1200 g. Hmotnost ovšem nesmí ovlivnit konstrukční parametry!

Dostatečné ergonomické polstrování na zádech i větší šíře a polstrování ramenních pásů pomohou lépe roznést váhu aktovky na ramena a záda. Aktovka musí splňovat i bezpečností hlediska, např. zákonem danou přítomnost reflexních obrazců o minimální velikosti 2 × 5 cm.

Když aktovku nasadíte dítěti na záda, měla by být horní hrana aktovky ve výšce ramen, aktovka by tedy neměla na dítěti viset. U vhodných školních aktovek je možné tuto výšku nastavit. Pokud není výška dostatečná, aktovka táhne tělo příliš dozadu a bederní páteř je prohnutá. Váhu aktovky dítě vyrovnává tím, že předsune ramena a hlavičku a začne se hrbit.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Omezení váhy aktovky

Pokuste se snížit hmotnost věcí v aktovce snížit na minimum.

  • Domluvte s pedagogem „dvoje učebnice“ – jedny používá dítě ve škole, druhé pro domácí přípravu. Někteří chytří a osvícení učitelé či školní instituce tuto možnost nabízí jako standardní přístup při výuce bez nutnosti lékařského potvrzení.
  • Penál stačí jednoduchý, bez pater, s 2 tužkami, perem a základními barvami pastelek. Děti na prvním stupni obvykle nepotřebují kružítka, velký výběr tužek atd.
  • Desky na sešity z plastu jsou lehčí než ty z papíru. K ochraně sešitů a učebnic bohatě postačí kvalitní pevnější obal na sešity.

Velké procento dětí školního věku má problém s držením těla, bolestmi hlavy, bolestí kloubů. Jde o kombinaci psychické a fyzické zátěže. Velká statická zátěž při vyučování s nedostatečnou fyzickou kompenzací vede k přetěžování měkkých tkání (svalů, šlach, kostí).

Pokud k tomu dítě nosí těžkou aktovku ze školy nebo ji přenáší mezi učebnami, jídelnou a školní družinou, ještě více přetěžuje šíjové svalstvo a svaly trupu. Toto přetěžování může vést k vadnému či skoliotickému držení těla a skolióze páteře, migrénám i větší únavě žáka.

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Stabilizační cvičení podle KABATA - Posilovací cvik v kleku na 4 - varianta: pánev

Co je cílem cvičení: posílení svalů břišních, zádových a ramenních…

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Co je cílem cvičení: stabilizace páteře zapojení svalů středu těla…

Brügger koncept - Příprava horké role

Co je cílem techniky: úleva od bolesti uvolnění přetížených svalů…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Napřímení páteře vleže na břiše

Napřímení páteře vleže na břiše

youtube Vzpor vleže na břiše - varianta cviku s menším rozsahem pohybu

Vzpor vleže na břiše - varianta cviku s menším rozsahem pohybu

youtube Míčkování dle Zdeny Jebavé - Posouvání kožní řasy podél páteře

Míčkování dle Zdeny Jebavé - Posouvání kožní řasy podél páteře

Vaše otázky a odpovědi

Nález MR

Otázka: Prosím jak lze zabojovbat s následujícím nálezem MR ?- víceetážové protruze disků do 5 mm- foraminostenozy na kombin. podkladě- pokročilá spondylartroza- Baastrup fenomen L3-S1, spin. stenozy na až ř. mm.- maximum změn L4-S1 bilat.závěr : pokročilé víceetáž. změnyDěkuji. Odpověď:…

Bolestivá blokáda zad

Otázka: Dobrý den,je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl…

Bolest trapézového svalu

OTÁZKA: Dobrý den,je mi 21 let a před 3 týdny jsem začal pracovat v kuchyni. Od té doby mě v průběhu práce začínají bolet trapézové svaly na levé i pravé straně. Myslíte si, že je to tím, že zvedám těžké…

Mohlo by Vás zajímat

Vliv rázové vlny na hojení zlomenin a pakloubů

Zlomeniny jsou velmi časté úrazy, které se ne vždy správně a bez komplikací zhojí. Mezi nejčastější komplikace při hojení patří…

Uvolnění jizvy

V průběhu života většina z nás přijde k nějaké té malé nebo větší jizvě a nezáleží na tom, jestli ji…

Exteroceptivní facilitace

Bc. Clara-Maria Helena Lewitová (rozená Hermachová), významná česká fyzioterapeutka, dlouhodobě žijící v Rakousku, jedna z tří dcer profesora MUDr. Karla…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody