Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Manuální medicína – technika měkkých tkání – mobilizace a manipulace

Oficiálně se termín „manuální medicína“ začal používat v roce 1965, kdy byla v Londýně založena společnost La Fédération International de Medicin Manuel. Dnes se užívá spíše termín „myoskeletální medicína“, případně „myofasciální techniky“. Jde o používání manuální (ruční) techniky k léčebným účelům – mobilizace, manipulace, práce s měkkými tkáněmi (fascie – obaly svalů, svaly, šlachy…).

Historie manuální medicíny

Zakladatelem manuální medicíny u nás byl prof. Karel Lewit, který po druhé světové válce pracoval na prestižní neurologické klinice dr. Hennera v Kateřinské ulici v Praze. Dostal se zde k výzkumu a léčbě výhřezu meziobratlové destičky. Prof. Lewit uvažoval logicky a při představě mechanického vlivu na poškození (výhřez) začal užívat též mechanickou diagnostiku a terapii (ruční trakce) s představou, že by tato léčba mohla pacientům ulevit, přičemž v některých případech tento efekt i pozoroval. Inspirací se pro něho stala i chiropraktička paní Čápová, která studovala chiropraxi v Americe. Prof. Lewit měl to štěstí pozorovat ji při práci s pacienty, učit se a hodnotit, za jakých situací má chiropraxe efekt.

Na klinice prof. Lewit dokázal, že chiropraxe v léčbě výhřezu ploténky jednoznačně má své místo, a odjel na kurz do Německa, jediné místo pro výuku v Evropě. Brzy na to se sám stal instruktorem. V době kdy se prof. Lewit setkal s norským fyzioterapeutem Kaltenbornem bylo jasné, že pouhá chiropraxe nestačí, a metodu rozšířili o osteopraktické techniky (práce s měkkými tkáněmi – svaly, šlachami, fasciemi, …, měkké mobilizace páteře a kloubů končetin).

Další inspirací pro prof. Lewita byla spolupráce s prof. Jandou, se kterým díky jeho zkušenosti s léčbou polyomyelitidy a spolupráci s Američankou Kennyovou začali vést rehabilitaci v myšlence, že porucha orgánu (v tomto smyslu svalu, kloubu…) je důsledkem poruchy rovnováhy mezi jednotlivými svaly. Např. triceps paže, který napíná loket (extenze), může být ochablý kvůli přílišnému napětí v bicepsu, který paži ohýbá (flexe). Dokázali, že mezi svaly je důležitá souhra tzv. agonistů (svaly, které spolu spolupracují při vykonávaném pohybu, např. ohnutí paže) a antagonistů (svaly, které jsou „protihráči“ – jeden napíná, druhý ohýbá). Prof. Lewit s prof. Jandou zkoumali tento objev paní Kenneyové a došli k závěru, že je možné nerovnováhu mezi svaly nejen diagnostikovat, ale je možné ji i léčit. Při této terapii se pacient učí svaly uvolňovat či posilovat.

Moderní pohled na myoskeletální medicínu

S postupem času a výzkumu anatomie byla zjištěna a prokázána souvislost mezi napětím svalu a jeho obalu (fascie). V každém svalu jsou navíc dlouhá a krátká svalová vlákna a pokud je sval přetěžovaný, dojde ke zvýšenému napětí krátkých svalových vláken a vzniku „trigger pointu“ (spoušťového bodu). Tyto body jsou dobře hmatatelné v typických místech svalu a vyskytují se ve svalových řetězcích. Ovlivňují funkci svalů v celém svém průběhu od hlavy až k patě. Tento efekt pozorovali američtí lékaři Travellová a Simons.

Prof. Lewit na ně navázal s teorií, jak omezení pohyblivosti v kloubu či páteři souvisí s těmito spoušťovými body a jak je cílenou manipulací odstranit a obnovit tak spontánní hybnost daného segmentu.

Videoukázka fyzioterapeutické techniky pro uvolnění napětí v oblasti zad

Pro zobrazení klikněte na

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie; informace získané při studiu VŠ u prof. Lewita

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i u migrén apod.

Pro zobrazení klikněte na

PIR a protažení extenzorů předloktí a ruky

Pro zobrazení klikněte na

Manuální facelifting

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění napětí v oblasti „ohryzku“

Články, které by vás mohly zajímat

Metoda MFK - Manuální Fyzioterapeutická Korekce

Metoda MFK je systematický postup, který fyzioterapeutovi umožňuje za použití moderní techniky. Více v našem článku.

Měkké a mobilizační techniky podle MUDr. Karla Lewita

Více o měkkých a mobilizačních technikách dle MUDr. Karla Lewita v tomto článku.

Diagnostika a terapie funkčních poruch podle Aloise Bruggera

Cílem této fyzioterapeutické metody je dosáhnout vzpřímeného držení těla. Více v článku.

Aktivní jizva v břišní stěně – bolesti zad

Případová studie jednoho z našich klientů a informace o možnosti rychlé a efektivní léčby.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Blokáda obratlů

Dobrý den,usnula jsem ve vlaku v dost strnulé poloze a od té doby mám bolesti zad střílející na na levé straně "po lampasu", chodit mohu, sedím na podložce, na balonu a na klekačce (střídavě). Na RTG mi bylo oznámeno že "nejsou zm…

Nález MRI

Prosím jak lze zabojovat s následujícím nálezem MR ?- víceetážové protruze disků do 5 mm- foraminostenozy na kombin. podkladě- pokročilá spondylartroza- Baastrup fenomen L3-S1, spin. stenozy na až ř. mm.- maximum změn L4-S1 bilat.…

Blokáda SI skloubení

Dobrý den,prosím o radu, kam se obrátit s potížemi pohybového aparátu - blokáda L-S vert., SI skloubení, atd. Nechci hodiny vysedávat na příjmových ambulancích a pak dostat injekci na bolest. Najde se někdo, kdo mě přijme bez čeká…